W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Paszport dla dziecka, które ukończyło 5 lat, a nie ukończyło 12 lat

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka możesz złożyć w dowolnie wybranym urzędzie konsularnym RP. Pamiętaj, że nowy paszport odbierzesz w tym samym urzędzie, w którym składasz wniosek o jego wydanie.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają osobiście:

  • matka, ojciec lub odpowiednio - opiekun prawny albo kurator
    lub
  • jeden z rodziców albo ustanowionych przez sąd opiekunów prawnych lub kurator  jeśli przedłoży:
  1. pisemną zgodę drugiego rodzica na wydanie dziecku paszportu, zawierającą potwierdzenie własnoręczności jego podpisu przez notariusza (w tym mera pełniącego funkcje notarialne); rodzic może wyrazić zgodę na wydanie dziecku paszportu także poprzez przesłanie na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą urzędu konsularnego pisma z wyrażeniem zgody opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznympodpisem zaufanym lub podpisem osobistym

Zgoda powinna zawierać:

1)        imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL – datę urodzenia, oraz serię i numer ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość rodzica wyrażającego zgodę;

2)        imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL – datę urodzenia osoby małoletniej, której dotyczy wniosek o wydanie dokumentu paszportowego.

  1. prawomocne orzeczenie sądu, z którego wynika, że drugi rodzic nie ma prawa decydować w sprawie wydania dziecku paszportu;
  2. prawomocne orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dziecku bez zgody drugiego rodzica;
  3. odpis zupełny polskiego aktu urodzenia, z którego wynika, że ojciec dziecka jest nieznany (nie nastąpiło uznanie ojcostwa albo sądowe ustalenie ojcostwa),
  4. odpis aktu zgonu drugiego rodzica.       

  ​​​​Dziecko, które ukończyło 5 lat, musi być obecne podczas składania wniosku o paszport.

Od 31 marca 2023 r. wnioski o wydanie dokumentu paszportowego dziecku do 12 roku życia będzie można złożyć  poprzez portal gov.pl bez konieczności wizyty w urzędzie konsularnym. Aby skorzystać z tej możliwości, rodzice, albo ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia i potrzebuje paszportu lub paszportu tymczasowego, muszą posiadać podpis elektroniczny – kwalifikowanyosobisty  lub podpis zaufany. Odbiór paszportu dla dziecka, które ukończyło 5 rok życia będzie nadal wymagało jego obecności.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku o wydanie paszportu umów się za pomocą systemu e-konsulat.

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  • Wniosek o wydanie przez Konsula RP paszportu złożysz w formie elektronicznej, w czasie wizyty paszportowej. Pracownik konsularny wypełni wniosek przy użyciu elektronicznego formularza, a Ty potwierdzisz prawidłowość danych, składając podpis na przeznaczonym do tego urządzeniu (Signature Pad).
  • Kolorową fotografię biometryczną – dowiedz się, jak powinno wyglądać zdjęcie.
    Dołączenie fotografii do wniosku jest obowiązkowe. Nie ma późniejszej możliwości wymiany zdjęcia. Jeżeli fotografia nie zostanie załączona do wniosku, bądź nie będzie spełniała wymogów, wówczas organ paszportowy wydaje wnioskodawcy informację o nieprzyjęciu wniosku paszportowego.
  • Jeśli posiadasz ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty – musisz go okazać w trakcie wizyty (art. 38 ust. 1 ustawy o dokumentach paszportowych); posłuży to potwierdzeniu Twojej tożsamość i obywatelstwa polskiego.
  • Dokument, który potwierdzi ew. prawo do obniżonej opłaty paszportowej, zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych (np. legitymacja studencka, legitymacja emeryta-rencisty, itp.).
  • W  przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora należy przedstawić wydane przez sąd dokumenty potwierdzające uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu dziecka. 
  • PAMIĘTAJ! W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do Twojej tożsamości lub obywatelstwa, albo innych danych potrzebnych do złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, konsul może poprosić o przedłożenie dodatkowych dokumentów, określonych w ustawie o dokumentach paszportowych.

Ile zapłacisz?
  • Opłata za wydanie paszportu dla dziecka, które ukończyło 5 lat, a nie ukończyło 12 roku życia wynosi 35,00 EUR.
  • Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu konsularnego w momencie składania wniosku.
  • Opłata pobierana jest gotówką w EURO.

Nie ma obowiązku okazywania legitymacji szkolnej lub podobnego dokumentu świadczącego o pobieraniu przez dziecko nauki.

Nie zapłacisz mniej, jeśli złożysz wniosek o wydanie dziecku nowego paszportu przed upływem okresu ważności posiadanego paszportu - w przypadku, kiedy:

  • zmieniły się dane dziecka zamieszczone w paszporcie, na przykład jego imię (imiona) lub nazwisko (istnieje wówczas obowiązek wymiany paszportu) lub wygląd w sposób utrudniający ustalenie tożsamości dziecka,
  • w paszporcie dziecka nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy.
Jaki jest termin realizacji?

Podczas składania wniosku pracownik konsulatu poda Ci przewidywany termin odbioru paszportu. Otrzymasz również pisemne potwierdzenie złożenia wniosku. Na nim znajdziesz numer wniosku paszportowego dziecka – co będzie przydatne, jeśli będziesz chciał śledzić w Internecie stan realizacji sprawy.

Sprawdź, czy paszport dziecka jest gotowy.

Jeżeli dokument tożsamości dziecka jest pilnie potrzebny, na przykład z powodu zbliżającego się wyjazdu — złóż również wniosek o paszport tymczasowy na czas oczekiwania na doręczenie paszportu biometrycznego. Otrzymasz go szybciej niż paszport biometryczny. 

Pamiętaj, jeżeli planujesz podróż do innego kraju z dzieckiem na podstawie paszportu tymczasowego, sprawdź aktualne przepisy określające zasady wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium tego kraju. Upewnij się, czy dziecko będzie mogło przekroczyć granicę na podstawie paszportu tymczasowego oraz jaki jest wymagany okres jego ważności (przy wjeździe i wyjeździe).

Jak odbierzesz dokumenty?

Paszport dziecka może odebrać jedno z rodziców, opiekun lub kurator osobiście w urzędzie, w którym został złożony wniosek.

W dniu odbioru nowego dokumentu przynieś poprzedni paszport (albo paszport tymczasowy) dziecka do konsulatu. Dotychczasowy dokument paszportowy zostanie unieważniony z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy i zwrócony.

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę uzyskać pierwszy paszport dla dziecka urodzonego za granicą?

Najpierw musisz dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, dzięki czemu otrzymasz odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia. W paszporcie (biometrycznym) zamieszcza się numer PESEL, do którego nadania niezbędny jest odpis polskiego aktu urodzenia.

Jak uzyskać numer PESEL?

O nadanie numeru PESEL występuje konsul - w związku ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu dziecku, które nie posiada jeszcze numeru PESEL.

Pamiętaj, że konsul nie występuje o nadanie numeru PESEL w innych przypadkach, niż w związku ze sprawą wydania paszportu lub paszportu tymczasowego.

Co robić, gdy jeden z rodziców nie może być obecny przy składaniu wniosku o wydanie paszportu dla dziecka?

Rodzic, który nie może być obecny przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka, może wyrazić zgodę na wydanie dziecku tego dokumentu, wypełniając stosowne oświadczenie w formie papierowej. Własnoręczność podpisu na tym oświadczeniu powinien potwierdzić notariusz lub organ paszportowy (konsul, wojewoda). Dopuszcza się także możliwość wyrażenia zgody przez rodzica na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym Pismo to należy wysłać na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą urzędu konsularnego.

Co robić, gdy jeden rodzic lub oboje rodzice posiadają nieważne paszporty, dowody osobiste lub w ogóle nie posiadają dokumentu tożsamości, a chcą złożyć wniosek o wydanie dziecku paszportu albo paszportu tymczasowego?

Brak ważnego dokumentu tożsamości uniemożliwia identyfikację osoby. Konsul nie może w takim przypadku przyjąć od rodzica zgody na wydanie  dokumentu paszportowego dziecku. Najpierw rodzice będą musieli uzyskać paszporty lub dowody osobiste.

{"register":{"columns":[]}}