Biuletyn informacyjny dot. sytuacji na granicy PL-BY (zewnętrznej granicy UE)
13.12.2021
Sytuacja na białorusko-polskiej granicy, wywołana przez reżim Aleksandra Łukaszenki w celu zdestabilizowania Unii Europejskiej, jest w dalszym ciągu napięta i zmienia się dynamicznie. Nadal dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy i do prowokacji z udziałem przedstawicieli Białorusi. Polskie służby bronią nie tylko granicy państwowej, ale także granicy zewnętrznej NATO i Unii Europejskiej.
Od początku roku do 5.12. polska Straż Graniczna zanotowała 38207 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego udaremniono 32770. Przypominamy, dla porównania, że w całym 2020 r. było ich 88.
Pomiędzy 29 listopada a 5 grudnia Straż Graniczna odnotowała 501 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, podczas gdy tydzień wcześniej było to 1 490 osób. Od ubiegłego tygodnia liczba prób znacznie spadła i jest porównywalna z liczbą odnotowaną na początku sierpnia br.
Polacy nadal mierzą się z licznymi, starannie wyreżyserowanymi prowokacjami ze strony białoruskich funkcjonariuszy. Strzelanie przez białoruskich pograniczników w powietrze na widok polskich patroli, symulowanie przerzucania granatów na polską stronę, oślepianie światłem laserowym polskich funkcjonariuszy, niszczenie zapór granicznych. Te prowokacje mają na celu wywołanie ofensywnej reakcji strony polskiej.
Frontex – Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej ostrzega, że w przypadku skutecznego zamknięcia tras lotniczych na Białoruś, przepływ migrantów może zostać przekierowany przez lotniska rosyjskie w celu utrzymania obecnej presji migracyjnej. Agencja zidentyfikowała ponad 21 takich potencjalnych lotów/ kanałów transportu z terytorium Rosji.
Polska z wdzięcznością przyjmuje otrzymywane wyrazy solidarności i oferty pomocy, m.in. wojsk inżynieryjnych z krajów sojuszniczych: Estonii, Wlk. Brytanii, Czech.
Aktualne informacje na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej także materiały foto i wideo z możliwością ich pobrania znajdują się na stronie internetowej (dostępnej w języku angielskim) https://www.gov.pl/web/border
Aktualne informacje publikowane są także na profilach:
https://twitter.com/PremierRP_en
https://twitter.com/Poland_MOD
https://twitter.com/PLinBulgaria
Ambasada RP w Sofii
Foto: MSZ