Finisaż wystawy „30 lat współpracy wyszehradzkiej” i symboliczne przekazanie rotacyjnej prezydencji Węgrom
22.06.2021
Wystawa „30 lat współpracy wyszehradzkiej” została przygotowana z okazji przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej trwającego od czerwca 2020 do lipca 2021 r.
Finisaż wystawy w Instytucie Polskim w Sofii rozpoczął się projekcją spotu poświęconego 30-leciu Grupy Wyszehradzkiej. Następnie p.o. dyrektora IP Pan Andrzej Mojkowski przywitał obecnych i oddał głos ambasadorowi Maciejowi Szymańskiemu. W swoim przemówieniu podkreślił on wieloletnią współpracę między państwami członkowskimi oraz płynące z niej korzyści, jak również życzył sukcesów krajowi przejmującemu prezydencję w grupie V4, wręczając przy tym ambasador Tekli Harangozo symboliczny bukiet kwiatów w barwach narodowych Węgier.
Pani ambasador pokrótce przedstawiła priorytety węgierskiej prezydencji oraz podkreśliła ważność solidarności państw członkowskich i kontynuacji współpracy w różnych dziedzinach kultury i nauki.
Wieczór uwieńczony został koncertem muzyki polskiej oraz węgierskiej w wykonaniu młodych pianistów Mariny Mrawowej i Angeła Jałyczkowa. Program obejmował Polonez op. 44 Fryderyka Chopina, Historię jednej muchy i dwa tańce w bułgarskim rytmie Beli Bartoka.
Wystawa „30 lat współpracy wyszehradzkiej” została przygotowana z okazji przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej trwającego od czerwca 2020 do lipca 2021 r.
11 plansz opowiada dzieje powstania grupy w 1991 r. oraz historię jej działalności – kooperację polityczną czterech państw członkowskich, starania w podjęciu współpracy w wielu dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w ramach integracji europejskiej, jak również ukazuje powołanie Funduszu Wyszehradzkiego, którego celem jest wsparcie wspólnych projektów w różnych dziedzinach kultury i nauki.