Podsumowanie działań MSZ w obszarze dyplomacji ekonomicznej
11.12.2020
Laureatem tegorocznej edycji nagrody Amicus Oeconomiae przyznawanej polskim dyplomatom za szczególny wkład w promocję polskiej gospodarki i wsparcie polskich przedsiębiorców za granicą został Piotr Wilczek, Ambasador RP w USA. W gronie wyróżnionych znaleźli się także Ambasador RP w Pekinie, Wojciech Zajączkowski oraz Konsul Generalny RP w Kolonii, Jakub Wawrzyniak. Nagrodę, w formie pamiątkowej statuetki, laureat otrzymał z rąk ministra spraw zagranicznych prof. Zbigniewa Raua w trakcie dzisiejszej ceremonii, która była okazją do podsumowania aktywności resortu spraw zagranicznych w obszarze dyplomacji ekonomicznej. W spotkaniu uczestniczyli także Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Grażyna Ciurzyńska, p.o. Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A.
Gratulując laureatowi, minister Rau podkreślił, że od początku swojej pracy w Waszyngtonie wspiera on dwustronne kontakty gospodarcze z USA, angażując się szczególnie w działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Aktywnie zabiega także o amerykańskie poparcie dla Inicjatywy Trójmorza. W czasie pełnienia misji przez Ambasadora Wilczka widoczny jest dynamiczny rozwój polsko-amerykańskiej wymiany handlowej, a Stany Zjednoczone umocniły się na pozycji kluczowego partnera gospodarczego Polski spoza Unii Europejskiej.
Pan Ambasador wspiera współpracę także w innych ważnych dziedzinach – w biotechnologii i naukach medycznych oraz w przemyśle kosmicznym. Zaowocowało to szeregiem porozumień zawartych przez Ministerstwo Zdrowia i Polską Agencję Kosmiczną z partnerami amerykańskimi. – powiedział minister Rau. Między innymi dzięki staraniom Ambasadora Wilczka prowadzony jest regularny polsko-amerykański dialog na tematy cyberbezpieczeństwa i energii jądrowej.
Wiceminister Paweł Jabłoński, odpowiedzialny za obszar dyplomacji ekonomicznej, zaprezentował najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane w 2020 roku przez resort spraw zagranicznych. - Trwająca pandemia COVID-19 bardzo mocno wpływa na obecny układ sił na świecie i to w 2021 roku będzie stanowić wyzwanie również dla polskiej dyplomacji ekonomicznej. – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. W tym kontekście poinformował o uruchomionej na portalu MSZ specjalnej zakładce - Anti-COVID Offer by Polish Business, która umożliwia zamieszczanie ofert produktów i rozwiązań autorstwa polskich przedsiębiorców i naukowców, które są przydatne w przeciwdziałaniu skutkom pandemii. - Celem tej inicjatywy jest wsparcie rodzimego eksportu, bowiem – paradoksalnie - pandemia przyczyniła się również do powstania specyficznego nowego rynku i nowych możliwości eksportowych. Zachęcam wszystkich do korzystania z tej możliwości. – zaznaczył wiceminister Jabłoński.
Interes gospodarczy państwa stanowi jeden z najważniejszych filarów polityki zagranicznej. Cieszy mnie, że polscy dyplomaci w coraz większym stopniu i coraz skuteczniej angażują się w ten wymiar działań, które służą rozwojowi naszego kraju i umacnianiu pozycji Polski na świecie. Takie wydarzenia jak finalizacja umowy ws. Baltic Pipe, rozwój Inicjatywy Trójmorza, czy otwieranie kolejnych rynków dla polskich producentów żywności nie mogłyby zostać zrealizowane bez wymiernego wysiłku polskiej dyplomacji. Efekt tych działań będzie służył wszystkim polskim obywatelom i przedsiębiorcom. Za te i za wiele innych projektów dziękuję wszystkim zaangażowanym w nie polskim dyplomatom. – powiedział wiceminister Paweł Jabłoński.
- Z myślą o polskich eksporterach i inwestorach podejmujemy starania na rzecz efektywniejszej współpracy między podmiotami zaangażowanymi w działania w sferze promocji gospodarczej – zapewnił wiceszef polskiej dyplomacji. Jako przykład tych działań podał ustanowienie, w porozumieniu z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, stałego przedstawiciela RP przy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w Montrealu, czy też uregulowanie zasad współpracy MSZ i podległych mu placówek dyplomatycznych z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii i Polska Agencją Inwestycji i Handlu S.A. w obszarze promocji polskiej gospodarki za granicą.
Nagroda Amicus Oeconomiae przyznawana jest przez ministra spraw zagranicznych od 2014 roku za szczególne osiągnięcia w obszarze wspierania i ochrony interesów gospodarczych polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.
Tegoroczna uroczystość, z uwagi na COVID-19, odbyła się w formule wideokonferencji.
Wydarzenie można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/wkpvBqudNh8?t=886
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego
Fot. Tymon Markowski / MSZ