Polska od 25 lat jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego
12.03.2024
12 marca 1999 r. wolna i demokratyczna Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO przyjęło wówczas do swojego grona trzy państwa należące niegdyś do Układu Warszawskiego: Polskę, Czechy i Węgry.
Dla Polski była to kulminacja wieloletnich starań o uzyskanie wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa. Akcesja do NATO stworzyła także naszemu krajowi warunki do rozwoju i wzrostu gospodarczego w ramach zachodniej wspólnoty interesów i wartości.
Polska wzmacnia dziś i modernizuje swoje siły zbrojne. Odgrywa kluczową rolę w obronie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wojsko Polskie uczestniczy w sojuszniczych działaniach z zakresu odstraszania i obrony oraz w misjach i operacjach NATO. Konsekwentnie dążymy do tego, aby NATO skutecznie adaptowało się do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa, co jest obecnie szczególnie istotne w obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę.
Sojusz Północnoatlantycki od 75 lat stoi na straży bezpieczeństwa swoich członków i stanowi centralny element strategicznych relacji łączących Europę ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Jak 75 lat temu, tak i dziś transatlantycka współpraca obronna pozostaje fundamentem bezpieczeństwa w Europie oraz źródłem stabilności i pokoju w świecie.
Ostatnie rozszerzenie grona państw członkowskich Sojuszu – dzięki akcesji Szwecji 7 marca br. – istotnie zwiększa bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i regionu Morza Bałtyckiego i całego NATO.
Poniżej publikujemy dwa historyczne dokumenty sprzed 25 lat, które przybliżają ten szczególny dzień w historii Polski:
- Komunikat prasowy NATO z 1999 r., będący oświadczeniem powitalnym Rady Północnoatlantyckiej, skierowanym do Czech, Węgier i Polski;
- List od Sekretarza Generalnego NATO do Ministra Spraw Zagranicznych RP, informujący o zgodzie na akcesję Polski do NATO w roku 1999.
Autor/źródło foto: CLIFF SCHIAPPA / AP POOL
Dostawca: PAP/EPA
Materiały
Komunikat prasowy NATO - 12 marca 1999Komunikat_prasowy_NATO_12_marca_1999.pdf 0.04MB List Sekretarza Generalnego NATO do Ministra Spraw Zagranicznych RP informujący o zgodzie na akcesję - styczeń 1999
List_NATO_do_PL_informujący_o_zgodzie_na_akcesję_styczeń_1999.pdf 0.04MB