Polska solidarna w obliczu pandemii COVID-19
27.07.2020
Pandemia koronawirusa to czas, w którym bardziej, niż kiedykolwiek Europa i świat potrzebują solidarności. Polska aktywnie uczestniczy w niesieniu pomocy krajom Partnerstwa Wschodniego, Afryki i Bliskiego Wschodu, a także wybranym krajom europejskim w walce z pandemią COVID-19. Pomoc polskich lekarzy, dary rzeczowe, wsparcie akcji społecznych Polonii na całym świecie – to tylko niektóre z form naszego zaangażowania.
Powroty do domu
W marcu i kwietniu wspólnie z Kancelarią Premiera i PLL LOT przeprowadziliśmy akcję #LotDoDomu – jedną z największych operacji w historii polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej i PLL LOT. W jej ramach do kraju na pokładach samolotów polskich linii wróciło ponad 55 tys. Polaków. Pomogliśmy też w powrocie do domu ponad 2 tys. obywateli innych państw, m.in.: UE, USA, Japonii, Kanady, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Turcji, Korei Południowej, Szwajcarii, Norwegii oraz Tajlandii.
Wsparcie od polskich lekarzy
Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w marcu wyjechali do szpitala polowego w Brescii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia w epicentrum epidemii koronawirusa w Lombardii. W kwietniu, w ramach misji WHO, pomagali służbom medycznym w Kirgistanie, a także w USA (Chicago) oraz Słowenii; w czerwcu w Tadżykistanie. Pomoc polskich lekarzy i ratowników na miejscu była również okazją do wymiany doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią COVID-19.
Pomoc rzeczowa
W kwietniu z Warszawy wyjechały pierwsze konwoje ze środkami medycznymi przeznaczonymi dla włoskiej służby zdrowia. Decyzją polskiego rządu środki dezynfekcyjne, wyprodukowane i przekazane przez spółkę skarbu państwa Polfę Tarchomin S.A., trafiły w pierwszej kolejności do placówek medycznych w Veneto w północnych Włoszech i do szpitala w San Marino. Ponadto, Polska przekazywała znaczące ilości środków medycznych do Armenii, Azerbejdżanu, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Czarnogóry, Gruzji, Hiszpanii, Jordanii, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Watykanu. Polskie placówki otrzymały ponadto dodatkowe środki (ponad 1 mln złotych) na wsparcie przeciwdziałania pandemii koronawirusa na Ukrainie i Białorusi. W krajach Partnerstwa Wschodniego, w związku z wybuchem pandemii, część projektów polskiej administracji została tak przeformułowana, aby walczyć z jej skutkami.
Wpłaty do organizacji międzynarodowych
W celu przeciwdziałań skutkom pandemii, Polska wspiera również mechanizmy wielostronne, przekazując 1 mln złotych na Centralny Fundusz Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych ONZ OCHA (Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej) i 1 mln złotych na działania UNICEF w Palestynie oraz ok. 441 tysięcy złotych dla UNDP Białoruś na realizację projektu “Preventing non-communicable diseases, promoting healthy lifestyle and support to modernization of the health system in Belarus” (BELMED). Doliczyć do tego należy roczny wkład w wysokości 1 mln złotych na rzecz UNRWA – Agencji Pomocy i Pracy ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich, a także wpłatę 2 milionów złotych na fundusz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców – UNHCR, na rzecz Jemenu i Syrii. Należy uwzględnić również wpłaty na fundusz COVID-2019 Preparedness and Response Plan, realizowany przez UNICEF Etiopia – ponad 400 tysięcy złotych, oraz wsparcie aktywności Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w Kenii dla przeciwdziałania pandemii COVID-19 – wpłata ponad 470 tysięcy złotych.
Polska aktywnie wspiera solidarne podejście UE w przeciwdziałaniu rozwoju i walce ze skutkami pandemii COVID-19 w krajach rozwijających się w ramach tzw. strategii TeamEurope, wnosząc do niej – poprzez działania humanitarne, wpłaty do organizacji międzynarodowych oraz przeorientowanie części polskich projektów bilateralnych (wkład przekraczający obecnie 33 mln EUR).
Polonia wspiera sąsiadów
Nasi rodacy włączyli się w oddolne akcje solidarnościowe na całym świecie. Nauczyciele z polskich szkół w Czechach szyli maseczki, Polacy na Bali zaangażowali się w druk 3D materiałów ochronnych, Polonia w Meksyku organizowała pomoc w zaopatrzeniu, Polonijne Koło Lekarzy z Berdiańska na Ukrainie organizowało konsultacje telefoniczne – to tylko niektóre z wielu wyjątkowych przykładów. Nie zapominamy też o polskich lekarzach zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem na pierwszej linii walki z epidemią. Organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, duszpasterstwo przyłączyły się do inicjatyw lokalnych lub podjęły własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie. Wybrane działania wsparło finansowo także MSZ RP w ramach akcji #Polonia4Neighbours.
Ambasady RP oraz Instytuty Polskie wspierają akcję #ZostańWDomu
Instytuty Polskie oraz placówki dyplomatyczno-konsularne RP włączyły się w akcję niesienia pomocy w krajach urzędowania. Na przykład zrealizowana przez Instytut Polski (IP) w Bukareszcie akcja #AjutăNuAștepta/#PomagajNieCzekaj, zachęcająca do pomocy osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa, uzyskała szeroki odzew w internecie – prawie 1 milion odbiorców. IP w Budapeszcie przekazał dary do stołecznego szpitala zakaźnego Szent László oraz budapeszteńskiego szpitala dziecięcego Bethesda. Natomiast w ramach inicjatywy „Paczka dla potrzebujących” Ambasada RP w Kazachstanie we współpracy z polskimi organizacjami dostarczyła paczki żywnościowe osobom w potrzebie. W Gruzji zorganizowano akcję „Drodzy starsi sąsiedzi” (zakupy i inna pomoc praktyczna dla osób starszych), do której włączyły się polskie Siostry Elżbietanki w Tbilisi. Placówki polskie wspierają również osoby przebywające w domu bogatą ofertą kulturalną on-line. Organizują akcje czytania polskiej poezji, udostępniają filmy, oferują możliwość wirtualnych wycieczek po Polsce, czy zwiedzania on-line polskich muzeów. Placówki zachęcają także do poznania polskiej kuchni, prowadzą vlogi dla dzieci oraz zachęcają do odwiedzenia Polski tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.
Polska w Twoim Domu
MSZ przy współpracy z instytucjami państwowymi, rządowymi i pozarządowymi zaprosiło rodaków rozsianych na całym świecie do korzystania z bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych on-line i do spotkań z polską historią w sieci. Celem jest, aby „e-Polska” zagościła w polskich i polonijnych domach na trwałe, pogłębiając związki z krajem przodków. Wykorzystując nowoczesne technologie, MSZ inspiruje kreatywność Polaków oraz podkreśla, że w sytuacji pandemii potrafimy być blisko siebie. W ramach tej akcji ogłoszony został konkurs dla dzieci i młodzieży pt. „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”. Akcja jest cały czas rozwijana, a kolejne instytucje przekazują informacje o swojej ofercie - m.in.: Muzeum Historii Polski, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Muzeum Sybiru, czy też Państwowe Muzeum Etnograficzne.
Polska pomoc w liczbach
Polska przeznacza w sumie ponad 400 mln złotych na walkę z pandemią COVID-19 na świecie (ok. 90 mln euro). Kwota ta obejmuje środki przeznaczone na badania nad koronawirusem, m.in. nad szczepionką, lekami i testami. Około 56 mln złotych przeznaczamy na pomoc rozwojową i humanitarną, zarówno w ramach struktury i mechanizmów polskiej pomocy zarządzanej przez MSZ, jak i środków spółek skarbu państwa, wspierających polskie działania humanitarne i rozwojowe. Polska pomoc w celu przeciwdziałania i łagodzenia skutków pandemii, we wszystkich zróżnicowanych formach, dociera do ponad 50 krajów na całym świecie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy w Polsce i na świecie w obliczu pandemii COVID-19!
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych