W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska wystąpi do UNESCO o wsparcie starań o odszkodowania za straty w dziedzinie kultury poniesione w wyniku II wojny światowej

14.12.2022

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, zwrócił się do Dyrektor Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury z prośbą o nawiązanie współpracy w sprawie uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską odszkodowań za szkody wyrządzone niemiecką agresją i okupacją w latach 1939-1945 w dziedzinie kultury.

AM_IIWW.jpg

Podczas konferencji prasowej wiceminister Mularczyk zwrócił uwagę, że rozległe straty wyrządzone Polsce w czasie najazdu i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 w ogromnym stopniu dotknęły też sferę kultury, nauki i oświaty. Podkreślił, że polskie dziedzictwo kulturowe i intelektualne było niszczone przez agresora ze szczególną zaciekłością, z zamiarem jego całkowitego unicestwienia.

„To kolejna propozycja Pełnomocnika Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją
i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, która wpisuje się w działania polskiego rządu zapoczątkowane przygotowaniem raportu o stratach wojennych” – powiedział podczas konferencji wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.  Przypomniał, że państwo niemieckie systemowo nie zrekompensowało tych strat.  „Dzięki m.in. takim działaniom chcemy podnieść rangę naszych żądań, żeby rząd niemiecki musiał zareagować. Nasze oczekiwania i działania są oparte na profesjonalnych analizach naukowych” – powiedział.  Zwrócił uwagę, że według raportu o polskich stratach wojennych, łączne straty w dziedzinie kultury, sztuki oraz obiektów zabytkowych i sakralnych można szacować na co najmniej 52 mld zł. Podkreślił, że te szacunki nie obejmują strat wynikających z eksterminacji polskich elit, ludzi kultury, artystów, naukowców. 

„Niemiecka inwazja i okupacja pozbawiły Polskę znacznej części naszej historii i kultury, co z kolei odcisnęło druzgocące piętno na naszej tożsamości. Jednocześnie Niemcy nigdy nie poniosły pełnej odpowiedzialności za działania swojego prawnego poprzednika w tym okresie na terytorium Polski” – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Dodał też, że Republika Federalna Niemiec powinna podjąć systemowe działania prowadzące do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, które znajdują się na terytorium Niemiec.

Wiceminister Mularczyk zwrócił uwagę na kluczową rolę jaką odgrywa UNSECO w sprawach dotyczących ochrony narodowego dziedzictwa kulturowego. To pod auspicjami tej Organizacji przyjęto szereg konwencji i zaleceń wzywających do ochrony dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego oraz zapobiegania ich nielegalnemu handlowi. „Mając na względzie dotychczasowe doświadczenia i dorobek UNESCO w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, liczymy na dobrą współpracę i konstruktywne wsparcie” -  dodał.  

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

{"register":{"columns":[]}}