Najczęściej zadawane pytania
Uprzejmie informujemy, że Wydział Konsularny i Polonii nie będzie udzielał odpowiedzi na zapytania o informacje zawarte w komunikatach Ambasady RP, które są aktualizowane na bieżąco. Nadawcy takich wiadomości będą odsyłani do strony internetowej placówki.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wjazdu do i pobytu w Bułgarii.
Właśnie się zorientowałem, że zgubiłem paszport. Czy mogę zadzwonić do konsula dyżurnego, żeby zapytać jak wyrobić paszport tymczasowy?
NIE! Informacje o sposobie wyrabiania paszportu tymczasowego znajdziesz tutaj:
https://www.gov.pl/web/bulgaria/paszporty
Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty / paszport stracił ważność. Czy w takim przypadku będę mógł przekroczyć granicę Bułgarii?
NIE! Bułgaria od 1 kwietnia 2024 r. należy do strefy Schengen, jednak podróżując do Bułgarii należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku i niezależnie od tego czy przekraczana jest granica wewnętrzna czy zewnętrzna UE.
Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty / paszport stracił ważność. Czy konsul w Sofii może mi zdalnie wyrobić i przesłać e-mailem paszport tymczasowy?
NIE! Konsul może wyrobić paszport tymczasowy wyłącznie osobie, która już znajduje się na terytorium Bułgarii i osobiście, po uprzednim umówieniu daty i godziny, stawi się w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Sofii.
Jeśli zorientowałeś się, że Twój dokument stracił ważność, albo utraciłeś go na Węgrzech lub w Czechach to – pomimo, że udajesz się do Bułgarii, o wyrobienie paszportu tymczasowego prosisz konsula w tym państwie, w którym się znajdujesz, czyli odpowiednio na Węgrzech lub w Czechach, a nie w Bułgarii.
Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty / paszport stracił ważność, a chcę pojechać do Turcji. Czy konsul w Sofii może wyrobić paszport tymczasowy?
NIE! Konsul może wyrobić paszport tymczasowy zasadniczo wyłącznie na powrót do miejsca zamieszkania lub w nagłym przypadku losowym i może żądać dokumentów potwierdzających zaistniałą potrzebę.
Gdzie w Bułgarii mogę wyrobić paszport tymczasowy? Czy muszę się umawiać w tym celu?
Paszport tymczasowy można wyrobić wyłącznie w Ambasadzie RP w Sofii. W celu umówienia wizyty należy się skontaktować z Wydziałem Konsularnym i Polonii. Wcześniejsze ustalenie terminu pozwoli na szybką i sprawną obsługę. Kontakt do Wydziału Konsularnego i Polonii: +359 2 902 34 00 lub sofia.konsul@msz.gov.pl
Czy zamiast dowodu osobistego /paszportu mogę okazać aplikację mObywatel?
NIE! Poza granicami kraju obywatele mają obowiązek posiadania fizycznych dokumentów takich jak np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu.
Brak fizycznego dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy skutkuje wysokim mandatem, a nawet wycofaniem pojazdu z ruchu drogowego poprzez zatrzymanie tablic rejestracyjnych przez bułgarską policję.
Czy w Ambasadzie mogę zgłosić utratę lub zniszczenie paszportu lub dowodu osobistego?
TAK! Zgłoszenia można dokonać osobiście w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Sofii (ul. Chan Krum 46).
Zgłosiłem w polskim urzędzie, że zgubiłem dowód osobisty / paszport. Po pewnym czasie odnalazłem jednak dokument. Czy mogę na jego podstawie przekroczyć granicę z innymi państwami (np. Serbią)?
NIE! Dokument ten został zgłoszony do ewidencji jako utracony i nie można się nim posługiwać.
W trakcie pobytu w Bułgarii upływa termin ważności mojego dowodu osobistego. Czy będę mógł przekroczyć granicę zewnętrzną UE na tym dokumencie w drodze powrotnej do Polski?
NIE! Wyjazd z Bułgarii poza UE może się odbyć wyłącznie po okazaniu na granicy ważnego dokumentu podróży.
Czy w Ambasadzie mogę wyrobić nowy dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny itp.
NIE! W placówce dyplomatycznej można złożyć jedynie wniosek o wystawienie paszportu biometrycznego (okres oczekiwania 4-6 tygodni, odbiór wyłącznie w placówce, w której złożyliśmy wniosek) lub paszportu tymczasowego.
Czy upoważnienie / zgoda rodziców małoletniego / opiekunów prawnych dziecka na podróż poza granicę RP bez opieki rodziców (opiekunów prawnych) np. z dziadkami, znajomymi, siostrą, bratem należy sporządzić przed notariuszem?
NIE! W Bułgarii nie jest wymagane pełnomocnictwo rodziców małoletniego podróżującego z osobą trzecią. Rekomendujemy jednak sporządzenie takiego pełnomocnictwa, które może być niezbędne w sytuacjach losowych, szczególnie w przypadku hospitalizacji dziecka. Pełnomocnictwo powinno zawierać standardowe dane: imię, nazwisko, seria i nr dowodu osobistego rodziców/ opiekunów prawnych, dziecka i osoby, pod której opieką będzie podróżować małoletni. Najlepiej jeżeli zostanie sporządzone w języku bułgarskim lub angielskim.
Przypominamy o konieczności posiadania w Bułgarii ważnego dokumentu podróży dla małoletniego, tj. paszportu lub dowodu osobistego.
Posiadam ważną kartę EKUZ. Czy w razie wypadku/zachorowania jestem uprawniony do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w Bułgarii?
W Bułgarii posiadaczom karty EKUZ w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie itp.) przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie. Za okazaniem ważnej karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci się tylko tzw. "partycypację" wynoszącą np. 2,90 BGN za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.
Zachęcamy do wykupienia podróżnego ubezpieczenia medycznego umożliwiającego pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.
W Bułgarii otrzymałem mandat. Co mi grozi, jeżeli go nie zapłacę?
Należy liczyć się ze skierowaniem mandatu do windykacji przez wyspecjalizowane firmy i otrzymaniem wezwania do jego uiszczenia w Polsce (z odpowiednio naliczonymi odsetkami).
Czy korespondencję do bułgarskich instytucji i urzędów (np. skargi lub odwołania) można kierować w języku polskim.
NIE! Językiem urzędowym obowiązującym w Bułgarii jest język bułgarski.
Korespondencję najlepiej przesyłać w języku bułgarskim lub ewentualnie angielskim.
Podróżuję samochodem brata, siostry, samochodem w leasingu etc. Jaki dokument powinienem mieć przy sobie?
Aby uniknąć kłopotów w poruszaniu się po Bułgarii cudzym samochodem należy mieć przy sobie pełnomocnictwo do użytkowania pojazdu wystawione przez jego prawnego właściciela. Pełnomocnictwo powinno być sporządzone przed notariuszem w języku angielskim lub bułgarskim. Powinien się w nim także znajdować kontakt do prawnego właściciela pojazdu tj. jego numer telefonu. W przypadku samochodu w leasingu – należy posiadać przy sobie stosowną umowę (przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego na j. bułgarski lub angielski).
Mam problem z zarezerwowanym apartamentem: stan faktyczny wynajętego apartamentu nie odpowiada temu prezentowanemu na zdjęciach / widok z okna jest inny niż oferowany / odległość do plaży jest inna niż napisano na portalu itp. Czy mogę to zgłosić konsulowi?
NIE! Konsul nie pośredniczy i nie uczestniczy w komunikacji pomiędzy właścicielami kwater (hotele, kampingi, apartamenty itp.), portalami pośredniczącymi w wynajmie i osobami wynajmującymi. Zainteresowani podejmują wszelkie kroki samodzielnie: może to być zgłoszenie na policję, skarga w lokalnej organizacji turystycznej, czy kroki na drodze cywilnoprawnej.
Miałem stłuczkę lub inną awarię pojazdu. Czy mogę to zgłosić konsulowi?
NIE! Zgłoś szkodę u swojego ubezpieczyciela lub jego przedstawiciela na terytorium Bułgarii.
Konsul nie zabezpieczy Ci naprawy pojazdu i nie będzie negocjował z serwisem wysokości opłat za naprawę.
Gdzie mogę uzyskać informację na temat przejezdności dróg i sytuacji na granicach?
Informacje dotyczące sytuacji na drogach i przejściach granicznych Bułgarii można uzyskać pod adresem:
Czy w Ambasadzie RP w Sofii mogę uzyskać informacje dotyczące zasad przejazdu tranzytowego przez inne państwa?
Informacji dotyczących przepisów obowiązujących w innych państwach należy zasięgać w polskich placówkach dyplomatycznych działających w poszczególnych państwach.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/bulgaria/informacje-dla-podrozujacych
Pamiętaj!
Gesty kiwania głową oznaczające w Polsce potwierdzenie lub zaprzeczenie w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć tak (da) czy nie (ne) .