W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego.

10.12.2021

Pamiętajmy o ofiarach i bohaterach walki z komunistycznym reżimem.

40 rocznica stanu wojennego

W dniu 13 grudnia 1981 r. o godzinie 06:00  Wojciech Jaruzelski,  I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ogłosił wprowadzenie na terenie całego kraju  stanu wojennego. Ta nielegalna decyzja władz PRL, przygotowywana w porozumieniu z przywódcami Związku Sowieckiego miała na celu pacyfikację niepodległościowych dążeń Polaków, których początkiem były masowe strajki z sierpnia 1980 r. Podobnie jak w przypadku wydarzeń poznańskich  z czerwca 1956 r. czy  protestów robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. i tym razem reżim zdecydował się na użycie przemocy dla utrzymania władzy. W nocy z 12 na 13 grudnia wojsko i milicja bezprawnie zatrzymała i osadziła w 49 ośrodkach internowania ponad  5 tys. opozycjonistów, w tym  działaczy i sympatyków  NSZZ „Solidarność”. W zakrojonej na ogromną skalę   operacji wzięło udział   ok. 70 tyś. żołnierzy LWP, 30 tys. funkcjonariuszy milicji i Służby Bezpieczeństwa. Użyto kilka tysięcy czołgów i wozów bojowych. Wskutek tych brutalnych działań kilkadziesiąt osób poniosło śmierć, w tym  9 bezbronnych  górników KWK „Wujek”, zastrzelonych  przez oddział specjalny ZOMO. Tzw. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła godzinę policyjną, zdelegalizowała wszystkie niezależne do komunistycznej władzy organizacje, zlikwidowała wolne media i zmusiła wielu polskich patriotów do emigracji.

W rocznicę tych tragicznych wydarzeń oddajmy hołd bohaterom tamtych dni. Dzięki ich ofiarności, odwadze i nieugiętości możemy cieszyć się dziś  wolną Ojczyzną.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}