Informacje dla podróżujących
30.09.2024
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przed podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Chile jest narażone na klęski żywiołowe, często o katastrofalnych konsekwencjach. Najczęściej występujące zagrożenia to trzęsienia ziemi, tsunami, pożary kompleksów leśnych, powodzie oraz erupcje wulkanów.
Na stronie chilijskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa Publicznego https://web.senapred.cl/ znajdują się na bieżąco aktualizowane informacje, dot. tego typu zagrożeń, w tym szczegółowe informacje, dot. regionu i intensywności występowania klęsk żywiołowych, wskazówki nt. dróg ewakuacyjnych oraz praktycznych działań, które mogą zmniejszyć ryzyko ich tragicznych skutków. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu lub tsunami są dostępne także w zakładce "katastrofy naturalne" na stronie WWW MSZ.
Ambasada RP w Santiago informuje o częstych napadach i atakach w regionach Santiago Metropolitana - w tym w obszarze bezpośrednio wokół międzynarodowego lotniska w Santiago, Valparaiso i Viña Del Mar.
Zalecamy:
- Zachowaj czujność w miejscach publicznych. Kradzieże kieszonkowe są powszechne w popularnych miejscach turystycznych i centrach handlowych, w tym między innymi w Cerro Santa Lucia, Cerro San Cristobal, Mercado Central (La Vega), Plaza de Armas, Bellavista, Yungay, Barrio Lastarria, Persa BioBio, Barrio Meiggs, Patronato, Centro Cultural Estación Mapocho i Los Dominicos.
- Wypożyczone samochody można łatwo zidentyfikować dzięki naklejkom z logo. Nie zostawiaj żadnych wartościowych przedmiotów w pojazdach.
- Zachowaj dyskrecję w miejscach publicznych i unikaj samotnych wyjść, zwłaszcza po zmroku. Podróżuj w grupach, nawet w dobrze oświetlonych miejscach.
- Unikaj nadmiernej biżuterii, elektroniki oraz noszenia i pokazywania dużych sum gotówki.
- Powiadom bliskiego członka rodziny i/lub przyjaciela o planowanej podróży i pozostaw mu swoje dane kontaktowe.
- Nie stawiaj fizycznego oporu przy próbie kradzieży.
- Nie przyjmuj pomocy od nieznajomych oferujących naprawę samochodu.
- Zdarzają się przypadki dosypywania środków odurzających do napojów. Nie zostawiaj jedzenia ani napojów bez nadzoru lub pod opieką nieznajomych ani nie przyjmuj napojów od nieznajomych.
- Noś przy sobie kopię dokumentu tożsamości.
- Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, skontaktuj się z chilijskimi Carabineros (policja) pod numerem 133.
- Jeśli jesteś ranny i potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej, skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym pod numerem 131.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
6 miesięcy.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
W przypadku pobytu do 90 dni nie jest wymagana wiza.
Pobyt ponad 90 dni wymaga uzyskania wizy.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Nie
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
W Chile obowiązują restrykcyjne przepisy, dot. wjazdu i wyjazdu małoletnich dzieci. W przypadku kiedy podróżują one same lub tylko z jednym z rodziców czy opiekunem prawnym wymagane jest uzyskanie stosownego dokumentu, sporządzonego przed notariuszem, zawierającego zgodę obu rodziców lub niepodróżującego rodzica. W tego typu przypadkach niezbędne jest także posiadanie zalegalizowanego odpisu skróconego aktu urodzenia małoletniego dziecka.
- Zasady pobytu
Osoby zainteresowane zmianą statusu pobytu lub jego wydłużeniem powinny nawiązać kontakt z Departamentem ds. Obcokrajowców i Migracji www.extranjeria.gob.cl Urząd ten zajmuje się wydawaniem wiz, uprawniających do pobytu czasowego w Chile w związku z pracą, nauką lub w pobytu stałego w przypadku zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem chilijskim. Osoba planująca pobyt dłuższy niż 90 dni, związany z np. wykonywaniem pracy zarobkowej, nauką lub działalnością naukową powinna ubiegać się o wydanie stosownej wizy przed wyjazdem do tego kraju. Obcokrajowcy, którzy posiadają zgodę na czasowy lub stały pobyt na terenie Chile powinni zwrócić się do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania urzędu stanu cywilnego o nadanie jednolitego numeru ewidencji podatkowej (RUT). Numer ten jest niezbędny np. w przypadku zakupu samochodu, najmu mieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.
7. Zasady wyjazdu z Chile i podróży do innych krajów Ameryki Południowej
W przypadku wyjazdu z Chile i podróży do innego kraju Ameryki Południowej prosimy o upewnienie się, że paszport jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy, szczególnie przy podróży do PERU.
Ubezpieczenie
Z racji bardzo wysokich kosztów opieki medycznej zaleca się wykupienie polisy o możliwie szerokim zakresie ubezpieczenia.
W przypadku podróżowania samochodem na innych niż chilijskich tablicach rejestracyjnych istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia SOAPEX.
Zdrowie
W kraju nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonnicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce typu A i B, którą zagrożenie wzrasta w okresie letnim. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W Chile notuje się liczne przypadki zarażenia wirusem Hanta. Powoduje on wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (początkowe objawy przypominają objawy grypy). Około 30% przypadków zarażeń, do których najczęściej dochodzi na terenach wiejskich w południowej części kraju kończy się zgonem. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie biwakowania. Rekomenduje się wietrzenie pomieszczeń, przechowywanie żywności w szczelnych opakowaniach, trzymanie odpadów w zapieczonych pojemnikach oraz dbanie o czystość podłóg i blatów kuchennych.
Koszty korzystania z usług prywatnej opieki lekarskiej, która jest na stosunkowo dobrym poziomie są bardzo wysokie. Cena standardowej wizyty lekarskiej waha się w granicach 80 – 100 USD. W przypadku wizyty u lekarza - specjalisty cena może przekroczyć 150 USD. Doba pobytu w szpitalu to około 400 USD. Wszelkie płatności za usługi medyczne dokonuje się “z góry”. Opłaty można wnosić zarówno gotówką jak i kartą płatniczą lub kredytową. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje związane z ratowaniem życia.
Podróżowanie po kraju
W przypadku prowadzenia samochodów wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Turyści mogą korzystać z licznych wypożyczalni samochodów, których dostępność stale rośnie. Istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Autostrada Panamerykańska (Ruta 5) jest najważniejszą częścią systemu transportu samochodowego. Korzystanie z dobrze rozbudowanej sieci autostrad jest płatne. Znaczna część dróg regionalnych i lokalnych nie posiada utwardzonej nawierzchni i korzystanie z nich w okresie zimowym wymaga szczególnej ostrożności. Drogi te są gorzej oznakowane (między innymi brak znaków nakazu) i najczęściej nie posiadają barier bezpieczeństwa. Nie ma problemów z dostępem do stacji benzynowych, choć w niektórych przypadkach mogą być od siebie oddalone o około 250 km. Integralną częścią sieci transportu są promy samochodowo – osobowe, zapewniające komunikację w południowych regionach kraju (Ruta 7).
Bardzo sprawnie działa komunikacja autobusowa, w tym połączenia dalekobieżne.
Chile dysponuje bardzo rozbudowaną siecią krajowych połączeń lotniczych. Porty lotnicze znajdują się praktycznie we wszystkich, większych miastach kraju. Oprócz lotnisk, obsługujących połączenia rejsowe są także lotniska, zapewniające komunikację charterową. Większość portów lotniczych, w tym w Santiago nie jest skomunikowana z centrami miast za pośrednictwem środków transportu publicznego.
Znacznie mniejsze znaczenie mają koleje. Całkowita sieć połączeń pasażerskich liczy około 2000 km. Główna lina to trasa Santiago – Chillan, łącząca stolicę ze środkowym południem kraju.
Program ,,Zwiedzaj i pracuj''
Zgodnie z porozumieniem między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Chile, obywatele polscy mogą ubiegać się o wizę w ramach programu ,,Zwiedzaj i Pracuj''. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie : https://serviciomigraciones.cl/residencia-temporal/subcategorias/acuerdos-internacionales/
Cło
Wjeżdżając do Chile należy wypełnić deklarację celną. Istnieje obowiązek zgłaszania wwozu środków pieniężnych powyżej 10000 USD. Należy zadeklarować wwóz przedmiotów o znacznej wartości typu profesjonalny sprzęt fotograficzny lub audiowizualny.
Obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy fitosanitarne. Istnieje bezwzględny obowiązek zgłaszania wwozu wszelkich niskoprzetworzonych artykułów spożywczych, w tym owoców, warzyw, mięsa, wyrobów garmażeryjnych, serów, miodów, nasion oraz roślin. Wszystkie tego typu towary należy wykazać w deklaracji celno-sanitarnej, której formularz wydawany jest na pokładach samolotów lub w granicznych punktach kontroli. Przy wjeździe wszystkie bagaże są szczegółowo prześwietlane i w przypadku stwierdzenia w nich obecności niezadeklarowanych wcześniej produktów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego nakładane są wysokie kary administracyjne (do około 400 USD) bez możliwości odwołania się. Szczegółowe informacje, dot. przepisów fitosanitarnych, stosowanych wobec podróżnych są dostępne na stronie internetowej: http://www.sag.cl/ingreso-o-salida-de-chile
Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych w Chile towarów.
Do Chile można wwieźć bezpłatnie zapas leków na własny użytek w ramach bagażu podróżnego, przewożonego przez podróżnego w ilości odpowiedniej do potrzeb i długości pobytu w kraju. Aby uniknąć problemów, weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie, które potwierdza, że stosujesz konkretne lekarstwa oraz posiadaj lekarstwa w oryginalnym opakowaniu. Aby nie zapłacić cła oraz podatku VAT, koszt lekarstw nie powinien przekraczać 500 USD. Leki, które ze względu na swoją ilość i wartość nie spełniają powyższych warunków, będą podlegać opłacie celnej i VAT, a także będą wymagały uprzedniej zgody lokalnej Służby Zdrowia.
Ambasada RP w Santiago nie ma ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Chile. Informacji na temat wwozu leków udziela Ambasada Chile w Warszawie. Można ją poprosić o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków.
Więcej informacji pod poniższymi linkami:
Przepisy prawne
Obowiązuje surowe przepisy w zakresie karania przestępstw, związanych z przemytem i obrotem narkotykami. Ujawniona próba przemytu tego typu substancji zagrożona jest karą bezwzględnego pozbawienia wolności do 5 do 15 lat.
Przydatne informacje
W przypadku wymiany walut w wysokości powyżej 1000 USD trzeba przedstawić dokument tożsamości. Większość płatności można realizować w gotówce (wyłącznie chilijskie peso - CLP) lub za pomocą kart płatniczych lub kredytowanych. W niektórych centrach handlowych obcokrajowcy mogą uzyskać zniżkę (oznakowane sklepy). W dużych miastach coraz bardziej powszechne jest korzystanie z samoobsługowych wypożyczalni rowerów oraz hulajnóg. W stolicy kraju Santiago obowiązuje zakaz poruszania się tymi środkami transportu po chodnikach. Istnieje także nakaz używania kasków. Ze względu na silne natężenie promieniowania słonecznego w okresie letnim należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.