W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unikalna szansa dla rozwoju astrofizyki.

09.05.2023

Polskie obserwatorium na Pustyni Atacama.

Araucaria Project

Pustynia Atacama w północnym Chile jest najlepszym na świecie miejscem do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Dzięki swojemu położeniu naukowcy z całego świata mają do dyspozycji ponad 330 gwieździstych nocy w roku, co umożliwia pozyskani najwyższej jakości danych astronomicznych. Obok znanych na całym świecie gigantycznych obserwatoriów, w tym ALAMA, Paranal, Las Camapanas czy La Silla.

Wkrótce powstanie tu także polskie obserwatorium astrofizyczne. Dzięki środkom z grantu ERC Synergy zespół kierowany przez  prof. Grzegorza Pietrzyńskiego z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN realizuje ten unikatowy dla polskiej nauki projekt.

Już wkrótce obserwatorium znajdujące się w ostatniej fazie budowy będzie prowadzić obserwację ponad 1000 staranie wyselekcjonowanych gwiazd, co przyczyni się do  precyzyjnego wyznaczenia odległości do pobliskich galaktyk.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}