Poświadczenie własnoręczności podpisu
Gdzie załatwisz sprawę?
Poświadczenie własnoręczności podpisu uzyskasz w dowolnie wybranym urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
W celu poświadczenia własnoręczności podpisu pod dokumentem, który ma zostać włączony do obrotu prawnego w Polsce, należy stawić się osobiście w urzędzie konsularnym i złożyć podpis w obecności konsula. Wymagane jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę umów się za pomocą systemu e-Konsulat, telefonicznie lub mailowo z wybraną placówką.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Przygotuj:
- dokument, pod którym chcesz poświadczyć podpis;
- ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty).
Pamiętaj! Przepisy prawa polskiego mogą wymagać dla ważności określonych czynności prawnych (np. pełnomocnictwa do zawarcie umowy przeniesienia własności nieruchomości, czy umowy o dział spadku) dochowania formy aktu notarialnego. Poświadczanie przez konsula podpisu na tego typu dokumencie sporządzonym własnoręcznie jest niemożliwe.
Ile zapłacisz?
Opłata wg. aktualnej Tabeli opłat konsularnych (pozycja 6.04). Przyjmowaną formą płatnosci jest gotówka w walucie lokalnej CNY lub HKD w przypadku KG RP w Hongkongu.
Jaki jest termin realizacji?
Poświadczenie podpisu uzyskasz w czasie wizyty w konsulacie.
Jak odbierzesz dokumenty?
Nie dotyczy.
Jak możesz się odwołać?
W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 roku Prawo konsularne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2141, z późn. zm.) http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001274/U/D20151274Lj.pdf