Praca i pobyt w Chinach
Legalizacja pobytu obywateli RP w Chinach
Działanie w sprawach legalizacji pobytu obywateli RP w Chinach (np. wnioski o wydanie/przedłużenie wizy lub zezwolenia na pobyt) jest co do zasady poza właściwością konsula. Konsul może interweniować jedynie w określonych sytuacjach, np. działań o charakterze dyskryminacyjnym wobec obywateli RP. Poniższe porady mają charakter informacyjny. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, skontaktuj się z właściwym urzędem, np. Exit and Entry Administration (Administracją Wjazdową i Wyjazdową – 局出入境管理局) właściwym dla miejsca zamieszkania.
Po przyjeździe do Chin – zamelduj się!
Zgodnie z Ustawą o Administracji Wjazdowej i Wyjazdowej Chińskiej Republiki Ludowej (Exit and Entry Administration Law – 中华人民共和国出境入境管理法) z 2012 r., cudzoziemcy są objęci obowiązkiem zarejestrowania się w organach bezpieczeństwa publicznego w miejscu zamieszkania w ciągu 24 godzin od przyjazdu. W razie zmiany miejsca pobytu w Chinach należy się zameldować w nowym miejscu. Powyższe zasady dotyczą także podróży turystycznych.
Jeśli przebywasz w hotelu – obowiązek dokonania formalności meldunkowych spoczywa na hotelu. Hotel przekaże informację o Twoim przyjeździe chińskim organom.
Jeśli przebywasz w innym miejscu niż hotel, np. wynajmujesz mieszkanie, przebywasz z rodziną – cudzoziemcy lub osoby udostępniające im lokal mieszkalny mają obowiązek dokonać zameldowania w organach bezpieczeństwa publicznego w miejscu zamieszkania. W praktyce oznacza to najczęściej konieczność udania się na właściwy terytorialnie posterunek policji. Na posterunku policji możesz zostać poproszony/a o przedstawienie dokumentów uzupełniających, np. umowy najmu.
Jeśli się nie zameldujesz – organ bezpieczeństwa publicznego udzieli Ci upomnienia, zgodnie z prawem może też nałożyć na Ciebie karę grzywny w wysokości maksymalnie 2000 CNY.
Czy mogę legalnie pracować w Chinach?
Do pobytu długoterminowego i pracy w Chinach wymagana jest odpowiednia wiza pracownicza (zezwolenie na pobyt w celu pracy) oraz zezwolenie na pracę. Jednak nawet posiadanie pracowniczej wizy/zezwolenia na pobyt w celu pracy i zezwolenia na pracę nie zawsze oznacza, że Twoja praca w Chinach jest legalna. Brak ważnego zezwolenia na pracę lub wizy pozwalającej wykonywać pracę może skutkować aresztem oraz deportacją z Chin.
Zgodnie z chińskim prawem, praca w charakterze innym niż wskazany w zezwoleniu, podobnie jak praca bez posiadania zezwolenia lub wizy pracowniczej, jest nielegalna i również podlega karze.
W tym kontekście przypominamy również, że legalna praca w charakterze nauczyciela angielskiego w Chinach jest obecnie możliwa wyłącznie w przypadku osób posiadających obywatelstwo następujących krajów: USA, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Irlandia, Kanada, Republika Południowej Afryki (stan na 2022 r.). Oznacza to, że obywatel RP (który nie jest jednocześnie obywatelem innego kraju) nie może legalnie pracować w Chinach w charakterze nauczyciela języka angielskiego.
Osoby przebywające i pracujące w Chinach nielegalnie muszą się liczyć z możliwością aresztu na okres 30-60 dni na czas postępowania, a następnie z prawdopodobieństwem deportacji z Chin wraz z zakazem wjazdu na okres od 1 roku do 5 lat. Na nielegalnie przebywającego w Chinach cudzoziemca może również zostać nałożona grzywna w wysokości 500 CNY za każdy dzień nielegalnego pobytu (maksymalnie 10 000 CNY) lub kara pozbawienia wolności na okres od 5 do 15 dni.
Studenci mogą świadczyć pracę w Chinach wyłącznie w określonych sytuacjach i w ograniczonym wymiarze godzin. Więcej informacji o zasadach zatrudnienia studentów znajdziesz w następującym zawiadomieniu Ministerstwa Edukacji ChRL: http://www.moe.gov.cn/srcsite/A20/s7068/202201/t20220121_595550.html
Upływa termin ważności mojej wizy, a nie mam możliwości wyjechania z Chin na czas. Co robić?
W takich przypadkach zalecamy kontakt z najbliższym Exit and Entry Administration w celu ustalenia możliwości i zasad przedłużenia wizy bądź możliwości tymczasowego zalegalizowania pobytu na czas przygotowań do wyjazdu do kraju.
Możliwe, że do uzyskania wizy konieczne będzie przedstawienie dodatkowych dokumentów, w tym m.in. potwierdzenia rozwiązania umowy z pracodawcą, meldunek (rejestracja) z posterunku policji.
Pobyt studentów w Chinach
Informacje praktyczne dla studentów znajdują się w sekcji "Relacje dwustronne > Chiny > Współpraca naukowa > Informacje praktyczne dla studentów polskich".
Dzieci dwojga cudzoziemców urodzone w Chinach – legalizacja pobytu
Zgodnie z Ustawą o Administracji Wjazdowej i Wyjazdowej ChRL, w przypadku dzieci cudzoziemców urodzonych w Chinach, ich rodzice (lub upoważnione osoby) powinni dopełnić dla nich formalności związanych z pobytem lub rejestracją pobytu w Exit and Entry Administration w miejscu pobytu lub zamieszkania ich rodziców.
Przed wyjazdem z Chin dziecko dwojga cudzoziemców urodzone w Chinach powinno uzyskać wizę wyjazdową.
Podstawa prawna
- Ustawa z 30 czerwca 2012 r. o Administracji Wjazdowej i Wyjazdowej Chińskiej Republiki Ludowej (tłumaczenie na język angielski): http://english.www.gov.cn/archive/laws_regulations/2014/09/22/content_281474988553532.htm
- Zawiadomienie Ministerstwa Edukacji ChRL z 2021 r. dot. „Procedur administracyjnych dla studentów zagranicznych w szkołach wyższych i na uniwersytetach, podejmujących pracę” (tekst w języku chińskim): http://www.moe.gov.cn/srcsite/A20/s7068/202201/t20220121_595550.html