W następstwie wysokiej inflacji spada siła nabywcza pieniądza, przez co realna wartość wynagrodzeń (jak i oszczędności) podlega obniżeniu i pozwala na zakup mniejszej ilości towarów i usług. Kompensować może to jednak nominalny wzrost wynagrodzeń.
Należy również pamiętać, że wskaźniki zmian cen konsumpcyjnych są tworzone dla przeciętnego gospodarstwa domowego, przez co inflacja może być odczuwana w różny sposób przez poszczególne osoby, w zależności od tego, jak dysponują swoimi dochodami. Decydują o tym odmienne preferencje, które przekładają się na inne wydatki, wśród których główne grupy produktów mogą charakteryzować się różnymi zmian cen.
Inflacja oznacza wzrost cen towarów i usług, jednak dopóki Twoje wynagrodzenie rośnie szybciej niż inflacja, nie ma powodu do obaw. Skala wzrostu cen jest również zależna od tego, na co przeznaczasz pieniądze.
Przykład: jeżeli większość pieniędzy przeznaczasz na ubrania to obecny wzrost cen, będzie dla Ciebie mniej odczuwalny niż dla osób, które więcej wydają na paliwa lub usługi gastronomiczne.