W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa

Tarcza Solidarnościowa chroni przed gwałtownymi wzrostami cen za energię elektryczną. Dzięki niej większość polskich rodzin w ogóle nie odczuje wzrostu cen.

Rządowa Tarcza Logo

Wsparcie dla przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych

W 2023 r. z rządowego wsparcia korzystają także:

  • wrażliwe podmioty użyteczności publicznej, takie jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi,
  • samorządy;
  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Po zmianie przepisów w okresie od 1 października 2023 r. do końca roku cena maksymalna dla podmiotów wrażliwych, samorządów oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 693 zł/MWh (zamiast wcześniejszych 785 zł/MWh).

Jesteśmy jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który wprowadził taryfy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Polska przedstawia najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia dla gospodarki chroniący przed kryzysem energetycznym.

Dodatkowe oszczędności

Jeśli ograniczysz zużycie energii o co najmniej 10% w stosunku do 2022 r., oprócz oszczędności wynikających z ograniczenia zużycia energii, otrzymasz 10% obniżkę rachunku w 2024 r. To podwójna zachęta do oszczędności. 

Oszczędzanie w administracji rządowej i samorządowej

W ramach Tarczy Solidarnościowej wprowadziliśmy także obowiązek ograniczenia zużycia energii o minimum 10 proc. w obiektach administracji rządowej i samorządowej. Uruchomiliśmy dodatkowe środki na lokalne inwestycje w energooszczędne oświetlenie ulic i miejsc publicznych, by możliwie szybko obniżyć wydatki samorządów na energię.

Materiały

Tarcza Solidarnościowa - poradnik
Poradnik​_rekompensaty.pdf 0.33MB
{"register":{"columns":[]}}