Historia parku maszyn personalizacyjnych CPD
Na początku swojego istnienia Centrum posiadało park maszynowy złożony z trzydziestu urządzeń firmy Maurer Electronics GmbH, które dzięki wymiennym modułom służyły do personalizacji zarówno dowodów osobistych jak i paszportów. Takie rozwiązanie umożliwiało personalizację dowodów osobistych i paszportów w liczbie pięćdziesięciu tysięcy dokumentów dziennie (praca w systemie trzyzmianowym).
W roku 2006 Centrum rozpoczęło modernizację swojego parku maszynowego. Pierwszymi urządzeniami służącymi do personalizacji dowodów osobistych oraz inspekcji wytworzonych dokumentów były maszyny firmy Bauer&Mück GmbH. W dalszych latach do Centrum dostarczono, kolejne maszyny tej firmy, wysokowydajne urządzenie do personalizacji dowodów osobistych a także paszportów.
Wraz z rozwojem dokumentów, optymalizacją produkcji oraz poszerzaniem portfolio Centrum, przekonstruowano urządzenie do inspekcji dokumentów na urządzenie grawerujące laserowo, a także zakupiono dodatkową maszynę do personalizacji dowodów firmy Bauer&Mück GmbH oraz do personalizacji paszportów firmy IAI.
Rozwój parku maszynowego, w tym przede wszystkim zwiększona jego wydajność przyczyniła się do zmiany trybu pracy z systemu trójzmianowego na system jednozmianowy.
W 2018 r. wraz z wejściem do obiegu prawnego nowego wzoru dokumentu paszportowego ze sztywną stroną personalizacyjną, Centrum zakupiło dwa nowe wysokowydajne urządzenia firmy Ruhlamat.
Kolejne zmiany formalnoprawne w dokumentach tożsamości, dodanie warstwy elektronicznej, biometrii, a także dalsze poszerzenie wolumenu personalizowanych dokumentów w CPD wymuszało ciągłą optymalizację i modernizacje parku maszynowego.
Obecnie Centrum posiada:
- trzy wysokowydajne urządzenia do personalizacji dokumentów formatu ID1 (m.in. dowód osobisty, Karta Pobytu, dokumenty pobytowe i legitymacje służbowe) o łącznej wydajności na poziomie 25 000 dokumentów na jednej zmianie produkcyjnej;
- trzy wysokowydajne urządzenia do personalizacji dokumentów formatu ID3 (paszporty) o łącznej wydajności w granicach 10 000 dokumentów na jednej zmianie produkcyjnej;
- dwa urządzenia średnio lub niskowydajne do personalizacji dokumentów formatu ID1 i ID3 o łącznej wydajności do 3 000 dokumentów na jednej zmianie produkcyjnej.
Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA od początku istnienia spersonalizowało blisko 120 000 000 milionów dokumentów.