Technologie na usługach personalizacji
Zabezpieczenia
Zabezpieczenie dokumentów publicznych – jest to odpowiedni dobór podłoża, materiału kryjącego, technik druku i technik zapisu danych oraz zastosowanie innych technicznych elementów utrudniających bądź zapobiegających podrobieniu lub przerobieniu dokumentu, a także kontrola nad procesem wytwarzania, przechowywania i dystrybucji.
Wyróżniamy zabezpieczenia:
- techniczne - związane z blankietem dokumentu oraz personalizacją
- systemowe związane z organizacją produkcji blankietów dokumentów, ich przechowywaniem, wystawianiem oraz bazami danych
Zabezpieczenie biometryczne dokumentów jest to rodzaj uwierzytelnienia autentyczności dokumentu opartego na cechach biometrycznych jego posiadacza m.in. takich jak:
- wizerunek (geometria) twarzy,
- zapis linii papilarnych,
- wzór tęczówki oka,
- podpis odręczny.
Dokument biometryczny
Dokument biometryczny jest to dokument wyposażony w nośnik elektroniczny, oparty o technologię RFID.
RFID to technologia, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu obiektu w celu jego identyfikacji. Technika umożliwia odczyt, a czasami także zapis układu RFID.
Jak działa RFID?
Bezpieczeństwo danych zapisanych w warstwie elektronicznej dokumentu opiera się na pewnych mechanizmach umożliwiających ich odczyt:
1. Extended Access Control (EAC) – gdzie dane wrażliwe, jak odciski palców są chronione przez bardziej zaawansowane mechanizmy, oparte na PKI (Public Key Infrastructure), w którym czytnik dodatkowo musi uwierzytelnić się przed dokumentem.
EAC obejmuje:
- Chip Authentication
- uwierzytelnianie mikroprocesora,
- stworzenie silnie zabezpieczonego kanału komunikacyjnego (silniejsza niż ustalony przez mechanizm BAC
- Terminal Authentication – jest używany do określenia, czy system inspekcyjny weryfikujący dokument może odczytać z niego dane. Mechanizm ten opiera się na certyfikacji cyfrowej.
2. Supplemental Access Control (SAC) – zestaw zabezpieczeń zdefiniowanych przez ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) w celu ochrony danych zawartych w elektronicznych dokumentach podróży. SAC określa protokół Ustanawiania Połączenia Uwierzytelnionego Hasłem (PACE - Password Authenticated Connection Establishment) który uzupełnia i ulepsza protokół BAC.
TECHNIKI PERSONALIZACJI LASEROWEJ
Technika grawerowania laserowego polega na skupieniu wiązki światła laserowego o odpowiedniej mocy na podłożu dokumentu powodując zniekształcenie powierzchni o pożądanym kształcie.
W Centrum Personalizacji Dokumentów wykorzystywane są dwie techniki grawerowania laserowego
- grawerowanie płaskie – gdzie wiązka lasera jedynie zniekształca podłoże i laminat dokumentu,
- grawerowanie „na wyskok” – gdzie wiązka lasera powoduje przepalenie i wybrzuszenie powierzchni.