W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Funduszy Europejskich dla Programu Polska Cyfrowa. Niebieska flaga z trzema gwiazdami w kolorze białym, żółtym i czerwonym Znak barw RP w wersji poziomej bez ramki zamykającej Znak Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego bez linii zamykającej

Bliżej kultury - Muzeum Narodowe w Krakowie

Marzy Ci się Kultura na wyciągnięcie ręki? A może na ekranie Twojego komputera czy smartfona ? Teraz to możliwe, dzięki cyfryzacji jedynego z najstarszych, a zarazem największych muzeów w Polsce - Muzeum Narodowego w Krakowie.

Projekt Muzeum Narodowego w Krakowie - Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce

Skąd pomysł?

Zgodnie z informacjami osób zaangażowanych w projekt: Portal został zaprojektowany zgodnie z założeniem, że cyfrowe zasoby powinny być dostępne dla jak największego grona odbiorców. Akcent został położony na prezentację należących do MNK zabytków i dzieł sztuki w sposób zrozumiały, z silną formułą edukacyjną i społecznościową. Katalog będzie stale ulepszany i powiększany, by w kolejnych latach stać się ważną w Europie skarbnicą wiedzy o kulturze Polskiej i światowej.

Głównym celem projektu jest popularyzacja i promocja dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą. Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: historyków sztuki, etnografów, produkcji filmowych, projektantów, czy grafików. Również do dzieci i młodzieży, które poprzez urozmaicone zajęcia, swobodnie wejdą w świat sztuki.  Projekt kierowany jest również do innych placówek muzealnych, dzięki którym powstanie możliwość wypożyczenia i digitalizowania większej ilości zasobów.

Jak to robimy, czyli cyfrowe know-how

Proces rozpoczyna się od wytypowania dzieł, które zostaną  zdigitalizowane, następnie przechodzą one  przygotowania konserwatorskie. Ważnym elementem powstania e-zbiorów, było stworzenie zaplecza informatyczno-technicznego, dzięki któremu możliwe jest przechowywanie, udostępnianie  oraz przetwarzanie danych cyfrowych, powstałych w ramach projektu. Następnie odbywa się proces wytworzenia odwzorowań, czyli digitalizacja reprezentatywnych obiektów z zasobów Muzeum. Opracowanie merytoryczne zbiorów z uwzględnieniem opisów metadanowych i kontekstowych. Kolejnym krokiem jest tłumaczenie na język angielski wybranych metadanych zasobów MNK przeznaczonych do digitalizacji w ramach projektu, kolejnym - stworzenie platformy cyfrowej służącej do prezentacji zbiorów cyfrowych muzeum. Ostatnim krokiem są działania promocyjne oraz informacyjne, mające na celu przedstawienie e-zbiorów jak największej grupie osób. 

Warto zaznaczyć, że zanim projekt mógł ujrzeć światło dzienne wymagał 3- letniej pracy ponad stuosobowego zespołu!

Wybrane do projektu obiekty ilustrują najważniejsze dziedziny życia kulturalnego i artystycznego, w tym obiekty zaliczane do skarbów dziedzictwa narodowego, pamiątki po postaciach i wydarzeniach historycznych. W zbiorach cyfrowych MNK ukazane zostały między innymi obrazy Wyspiańskiego, Nowosielskiego, Malczewskiego. Wielbiciele mody, z pewnością zwrócą uwagę na suknie z minionych epok. Wyodrębnione zostały  również wazy z XIX wieku, czy zastawa prezydencka. Dużą uwagę przykuwa kolekcja militariów, sięgająca czasów średniowiecza. Historycy znajdą tutaj zbiory biograficzne m.in. dziedzictwo Jana Matejki - biografia, rękopisy, działalność pozaartystyczna. Ukazane zostały również  znamienite
 obiekty, grafiki, rysunki, fotografie, numizmaty, rzemiosła artystyczne, a wszystkie te skarby znaleźć można w tej skrzyni.

 

Dane projektu

Nazwa Projektu: Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji

Beneficjent: Muzeum Narodowe w Krakowie

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: -

Wartość projektu: 9 368 180,52 zł

Wydatki kwalifikowalne: 8 503 537,00 zł

​​​​​​Wkład własny: 2 171 637,42 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 7 196 543,10 zł

 

{"register":{"columns":[]}}