Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej - CAPAP
Prowadzenie analiz przestrzennych teraz jest o wiele prostsze! Dzięki CAPAP masz dostęp do danych 3D i map cyfrowych!
Cel projektu:
Głównym celem Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej było utworzenie wspólnego środowiska kompetencyjno-analitycznego dla administracji publicznej, które umożliwiło udostępnienie zaawansowanych usług związanych z informacją przestrzenną. Projekt CAPAP zwiększa dostępność narzędzi, usług i zbiorów danych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (PZGiK).
Jego zamierzeniem jest także zwiększenie świadomości i kompetencji użytkowników w zakresie wykorzystywania danych przestrzennych w analizach, poprzez szkolenia i e-learning.
Grupy docelowe:
Projekt kierowany jest do przedsiębiorców, obywateli oraz administracji publicznej.
Dzięki niemu jednostki mogą weryfikować jakość i spójność sowich danych, wykonywać liczne analizy przestrzenne, a także korzystać z usług udostępniania danych przestrzennych i e-learningu.
Możliwe jest pozyskiwanie: modeli 3D budynków, danych wysokościowych, map cyfrowych i map dla niewidomych i słabowidzących.
Usługi stworzone w ramach projektu:
- Usługa analiz przestrzennych – daje możliwość wykonania analizy przestrzennej opartej o dane PZGiK i dane odbiorcy usługi, wizualizacji wyników analiz w postaci tekstowej i graficznej, wykonywania dynamicznych analiz przestrzennych online z wykorzystaniem danych 3D, tworzenie wybranych map tematycznych w dowolnej skali i treści.
- Usługa udostępniania danych przestrzennych – rozszerzenie zakresu funkcjonalnego i informacyjnego usługi o udostępnienie danych 3D oraz map cyfrowych w szczególności dla służb ratowniczych. Umożliwia przetwarzanie cyfrowych map nowej generacji do postaci map dotykowych przeznaczonych dla niewidomych i słabowidzących.
- Usługa e-learningu w zakresie praktycznego korzystania z danych i usług danych przestrzennych, w tym analiz przestrzennych.
- Usługa udostępniania danych przestrzennych w standardzie INSPIRE – rozszerzenie zakresu funkcjonalnego i informacyjnego usługi o udostępnianie danych, w tym modeli 3D budynków w standardzie ISNPIRE.
- Usługa geokodowania OpenLS – geokodowanie działek ewidencyjnych i nazw geograficznych.
- Usługa zgłaszania błędów w danych PZGiK – komunikacja obustronna pomiędzy zgłaszającym błąd, a podmiotami odpowiedzialnymi za ich przyjmowanie.
- Usługa podniesienia jakości danych zewnętrznego dysponenta danych.
- Usługa zarządzania metadanymi – utworzenie aplikacji wykorzystujących RDF oraz zwiększających użyteczność metadanych dla użytkownika.
Link do projektu: popc.gugik.gov.pl/capap/
Dane projektu
Nazwa projektu: Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP)
Beneficjent: Główny Urząd Geodezji i Kartografii
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.1 Usługi elektroniczne dla obywateli
Wartość projektu: 189 614 022,00
Wydatki kwalifikowalne: 189 614 022,00
Wartość unijnego dofinansowania: 160 451 385,41