Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich
Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich to pilotażowy i nowatorski program na rzecz przyspieszenia cyfryzacji wsi i zmniejszenia wykluczenia cyfrowego małych społeczności. Obejmuje szkolenia z kompetencji cyfrowych dla Gospodyń i Gospodarzy, którzy chcą zacząć korzystać z Internetu lub rozpocząć działalność w sieci.
Kto z tego skorzysta?
Przedsięwzięcie skierowane jest do osób zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich, by zachęcić ich do zaprezentowania lokalnej tradycji, folkloru i kultury regionu internetowym odbiorcom.
Cel projektu
Dzięki Projektowi Członkinie i Członkowie Kół Gospodyń Wiejskich bezpłatnie zdobywają kompetencje umożliwiające praktyczne korzystanie z e-usług publicznych, zakupów internetowych czy bankowości elektronicznej, zmniejszając przy tym zjawisko wykluczenia cyfrowego i społecznego kobiet i mężczyzn pochodzących ze społeczności wiejskich.
Obejmuje on szkolenia z kompetencji cyfrowych o szerokim zakresie, ułatwiające codzienne życie w coraz bardziej ucyfrowionej rzeczywistości. Wspierają one uczestnictwo w życiu społecznym, dostęp do opieki zdrowotnej i informacji, dostęp do edukacji i szkoleń, dokonywanie zakupów przez Internet i elektroniczne załatwianie spraw urzędowych.
Realizacja Przedsięwzięcia przyczyni się także, przeciwdziałaniu negatywnym skutkom COVID 19.
Każdy znajdzie cos dla siebie!
Zajęcia prowadzone są w podziale na grupy o różnym poziomie zaawansowania:
- Optymalnym - dla osób mniej zaawansowanych cyfrowo,
- Premium - dla osób bardziej zaawansowanych cyfrowo lub możliwy do wyboru na etapie rekrutacji,
- Certyfikowanym - przygotowujący do egzaminu B2 lub S7 w ramach Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych.
Naukę z pewnością ułatwią specjalne materiały szkoleniowe oraz tablety, które po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają na własność. Na chętnych czekają także certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności.
Połączenie tradycji z nowoczesnością!
Mając łatwiejszy dostęp do m.in. wiedzy z różnych dziedzin, inspiracji z dziedziny sztuki i rzemiosła ludowego uczestnicy mogą lepiej rozwijać umiejętności swoje i swoich dzieci oraz pielęgnować tradycje regionalne i pozyskiwać źródła dofinansowania na projekty ich kultywowania. Dzięki nabytym umiejętnościom prezentacji, budowania marki produktu i sprzedaży, będą mogli zarabiać, znaleźć odbiorców wykonywanych przez siebie produktów, zaistnieć w e-commerce oraz przyczynić się do rozpowszechnienia kultury ludowej i dystrybucji lokalnych produktów w Polsce i za granicą.
Cecha wyróżniająca
Uczestnicy i uczestniczki mogą służyć wsparciem umiejętności cyfrowych swoim rodzinom: dzieciom, które szczególnie na początku procesu nauki potrzebują pomocy ze strony rodziców w zakresie umiejętności cyfrowych i osobom starszym, które dzięki tym umiejętnościom mogą zacząć korzystać z możliwości komunikacji cyfrowej czy załatwiania spraw przez Internet. Nabyte kompetencje ułatwią codzienną pracę poszczególnych członków rodziny i stworzą nowe możliwości w zakresie np. porównywania cen surowców, produktów, maszyn oraz zamawiania ich przez Internet.
Partnerzy projektu
Partnerem została fundacja „Edukacja bez barier”. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu organizacyjnym i merytorycznym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nad Projektem czuwa również pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Dane projektu
Nazwa projektu: Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich
Beneficjent: Centrum Projektów Polska Cyfrowa
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 3.2. Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej
Wartość projektu: 3 776 925 zł
Wydatki kwalifikowalne: 3 776 925 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 84,63 % dofinansowanie UE: 3 196 411,62 zł