W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusz Europejski Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Cyfrowa Gmina

Celem projektu „Cyfrowa Gmina” jest zwiększenie zdolności jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz podmiotów im podległych w zakresie realizacji e-usług, cyberbezpieczeństwa, pracy i nauki zdalnej. Projekt ma wspierać rozwój cyfrowy instytucji samorządowych, zwiększać cyberbezpieczeństwo i zapewniać sprzęt z dostępem do Internetu. Projekt „Cyfrowa Gmina" realizowany jest w partnerstwie z Politechniką Łódzką.

Baner Cyfrowa Gmina. Logociąg: Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa, Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Pandemia COVID-19 pokazała, że w dzisiejszym świecie niezwykle ważne jest sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy. Załatwianie spraw w urzędach i nauka zostały przeniesione do sieci, w ramach trybu zdalnego. Niektóre z urzędów napotkały problemy w postaci np. braków sprzętowych czy niewystarczających kompetencji cyfrowych pracowników, a naukę zdalną utrudnił brak komputerów i problem z dostępem do Internetu, zwłaszcza wśród uczniów mieszkających na terenach popegeerowskich. W odpowiedzi na te problemy powstał projekt „Cyfrowa Gmina”, w ramach którego: wesprzemy rozwój cyfrowy instytucji samorządowych, zwiększymy cyberbezpieczeństwo i zapewnimy sprzęt z dostępem do Internetu, niezbędny do nauki zdalnej.

Celem projektu jest zwiększenie zdolności jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz podmiotów im podległych w zakresie realizacji e-usług, cyberbezpieczeństwa, pracy i nauki zdalnej.

Cyfrowa Gmina realizowana jest w partnerstwie z Politechniką Łódzką.
 

W ramach projektu zostało przeprowadzonych 5 konkursów:

  • Cyfrowa Gmina (skierowany do gmin)
  • Cyfrowy Powiat (dedykowany powiatom)
  • Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym (dla gmin popeegerowskich)
  • Cyfrowe Województwo (skierowany do województw)
  • miniPAKT - gminne pracownie komputerowe (skierowany do gmin i miast na prawach powiatu)

Dzięki nim JST otrzymają wsparcie w zakresie cyfryzacji urzędów i innych podmiotów im podległym (np. szkół) w postaci niezbędnego oprogramowania i sprzętu IT. Upowszechnione zostanie wykorzystywanie chmury obliczeniowej, a samorządowe systemy informatyczne zostaną zdiagnozowane pod kątem poprawy ich cyberbezpieczeństwa. Dzieci z rodzin dotkniętych skutkami likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych otrzymają sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i akcesoriami dostosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami.
 

Powyższe działania usprawnią również e-obsługę obywateli i podmiotów gospodarczych. Ulepszą procesy organizacyjne, w tym analizę i działania ograniczające cyberzagrożenia oraz wykluczenie cyfrowe. Pozytywnie wpłyną na czas obsługi interesanta oraz zwiększenie jej dostępności i powszechności.
 

Całość działań zniweluje negatywne skutki społeczne i gospodarcze wywołane przez pandemię COVID-19.

 

Dane projektu

Nazwa projektu:  Cyfrowa Gmina

Beneficjent: CENTRUM PROJEKTÓW POLSKA CYFROWA

Finansowanie

Program:  Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 5.1. Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia

Wartość projektu: 1 286 192 994,70 zł

Wydatki kwalifikowalne: 1 286 192 994,70 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 1 286 192 994,70 zł

 

{"register":{"columns":[]}}