W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusz Europejski Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Cyfrowe archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Pół miliona skanów w trzy lata! Przedstawiamy Archiwum Archidiecezji Krakowskiej w wersji cyfrowej. Naukowcy z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II od 2020 roku pracują nad stworzeniem portalu internetowego Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Cyfrowe archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Geneza projektu wynika z konieczności ochrony, zachowania, digitalizacji oraz dalszego upowszechnienia poprzez ogólnodostępną platformę cennych zasobów archiwalnych, o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym.

W Internecie udostępnionych zostanie ponad tysiąc jednostek archiwalnych wchodzących w skład trzech zasobów o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym:

  • Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie,
  • Archiwum Archidiecezji Lwowskiej,
  • Archiwów parafialnych diecezji bielsko-żywieckiej.

Przez trzy lata wykonanych zostanie ponad pół miliona najwyższej jakości skanów, które następnie zostaną opublikowane w serwisie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej (caak.upjp2.edu.pl).

Na wyciagnięcie ręki

Projekt Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej to odpowiedź na rosnące od lat, a obecnie pogłębione z powodu pandemii, zainteresowanie cyfrowym dostępem do obiektów reprezentujących dziedzictwo nauki. Ze względu na analogową postać dokumentów archiwalnych, oraz w wielu przypadkach ich zły stan zachowania, dostęp do nich jest ograniczony.

Szerokie udostępnienie w Internecie tak dużej ilości dokumentów przyczyni się nie tylko do ich ochrony, ale i umożliwi korzystanie z tej wyjątkowej spuścizny szerokiemu gronu odbiorców.

Grupę interesariuszy projektu stanowią:

  • naukowcy,
  • historycy sztuki,
  • genealogowie,
  • nauczyciele,
  • przewodnicy turystyczni,
  • młodzież szkół średnich i wyższych,
  • pasjonaci i wszyscy zainteresowani.

Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. Co w nim znajdziemy?

W Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie przechowywany jest jeden z najbogatszych w Polsce zbiorów źródeł opisujących życie społeczne w Diecezji Krakowskiej od początku XV wieku. Dokumentacja dotyczy m.in. takich spraw jak: sądownictwo, funkcjonowanie administracji kościelnej, życie duchowe i kulturalne parafian, udzielanie sakramentów czy rozwój gospodarczy beneficjów kościelnych.

Archiwum Archidiecezji Lwowskiej tzw. Archiwum im. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka

Archiwum Archidiecezji Lwowskiej jest jedynym tego typu zbiorem dokumentów pozwalających na naukowe opisanie nie tylko życia Kościoła w Galicji Wschodniej, ale i życia codziennego jej mieszkańców. Dokumenty te w niepowtarzalny sposób pozwalają odtworzyć relacje społeczne, administracyjne, kulturalne i naukowe obszaru będącego poza obecnymi granicami Polski. 

Zespoły objęte projektem:

  • Akta wizytacji biskupich,
  • Akta konsystorskie z okresu staropolskiego,
  • Akta konsystorskie z XIX i XX wieku,
  • Akta metrykalne,
  • Indeksy do akt konsystorskich (1624–1859).

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie to z kolei jeden z najbogatszych w Polsce zbiorów źródeł dokładnie opisujących każdy aspekt życia społecznego w diecezji krakowskiej od początków XV wieku. Bogactwo kulturowe i różnorodność tak rozległej diecezji znajduje odbicie w materiałach archiwalnych gromadzonych przez kurię biskupią od czasów średniowiecza. Niebagatelnej wartości dokumentacja dotyczy spraw tak rozległych jak: sądownictwo kościelne, funkcjonowanie wszystkich jednostek administracji kościelnej, życie duchowe i kulturalne parafian, udzielanie sakramentów czy rozwój gospodarczy beneficjów kościelnych. Ten rozległy materiał do tej pory nie został ani w satysfakcjonujący sposób sklasyfikowany, ani opracowany.

Zespoły objęte projektem:

  • Acta Officialia,
  • Acta Episcopalia (Akta czynności biskupich),
  • Akta Metrykalne Parafii Wszystkich Świętych w Krakowie,
  • Acta Administratolia,
  • Acta Gratiosa (Akta dyspens i przywilejów),
  • Libri Ordinationum,
  • Akta dziekańskie,
  • Tabele Załuskiego.

Archiwa parafialne diecezji bielsko-żywieckiej

W skład trzeciego zespołu, który zostanie poddany digitalizacji wschodzą dokumenty z 41 archiwów parafialnych z terenu Diecezji Bielsko-Żywieckiej. To przede wszystkim bezcenne, staropolskie księgi metrykalne. Najstarsze z nich pochodzą z lat dwudziestych XVII wieku. Zgromadzono w nich informacje na temat niegdysiejszych mieszkańców Podbeskidzia, rejestrując najważniejsze życiowe wydarzenia: narodziny, zawarcie związku małżeńskiego i śmierć. Księgi metrykalne zawierają też ogólne informacje o biegu spraw życiowych: narodzinach i śmierci osób bliskich, ich statusie społecznym i uprawianych profesjach. 

Zespół objęty projektem:

  •  Akta metrykalne z 41 parafii Diecezji Bielsko–Żywieckiej

Korzyści z projektu

Powyższe zasoby nauki mają ogromne znaczenie dla badań na polskim dziedzictwem w kraju i za granicą w wymiarach badań historycznych, historyczno-artystycznych, genealogicznych, antropologicznych, kulturoznawczych i geograficznych. Ich szerokie udostępnienie przyczyni się do rozwinięcia badań w dziedzinie nauk historycznych i nauk pomocniczych historii w wielu ośrodkach naukowych w Polsce. Projekt umożliwi uzyskanie sprawnego, skutecznego i bezpłatnego dostępu do unikalnych zasobów Archidiecezji Krakowskiej i Archidiecezji Lwowskiej dla odbiorców ostatecznych oraz zwiększy bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów archiwalnych dla kolejnych pokoleń.

Link do platformy: https://caak.upjp2.edu.pl/

 

Deane projektu

Nazwa projektu: Cyfrowe archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Beneficjent: UNIWERSYTET PAPIESKI JANA PAWŁA II W KRAKOWIE

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 7 328 560,43 zł

Wydatki kwalifikowalne: 7 328 560,43 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 6 202 160,69 zł

 

{"register":{"columns":[]}}