Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi
Wśród licznych placówek muzealnych, które znajdują się w Łodzi, jest m.in. Muzeum Sztuki – z unikatową w skali Europy, gromadzoną od lat 30. XX w., kolekcją sztuki nowoczesnej. W ramach realizowanego obecnie projektu muzeum przygotuje elektroniczną wersję 1228 dzieł, które zostaną upublicznione na portalu Muzeum Sztuki w Łodzi (msl.org.pl)
Rozwijam się dla Ciebie
Projekt jest kontynuacją digitalizacyjnych i upowszechniających działań prowadzonych w poprzednich latach. Analizy wewnętrzne prowadzone w muzeum pokazują, że zarówno kolekcja sztuki dawnej oraz kolekcja sztuki XX i XXI wieku – która jest najstarszym, a zarazem jednym z najbogatszych i najważniejszych zbiorów sztuki nowoczesnej i współczesnej w tej części Europy – wciąż wymagają wielu działań opracowujących i upowszechniających je cyfrowo. Muzeum, chcąc sprostać temu wyzwaniu, stale inwestuje nie tylko w działania merytoryczne, ale także w najnowsze rozwiązania techniczne i organizacyjne na polu digitalizacji.
Dzieła warte pokazania
W ramach projektu, w ciągu 3 lat, planowane jest zdigitalizowanie 1228 dzieł, z czego online udostępnionych zostanie 1150. Będą to:
- dzieła sztuki dawnej (60 obiektów),
- dzieła sztuki nowoczesnej (990 obiektów),
- filmy znajdujące się w kolekcji (78 obiektów),
- materiały biblioteczne (100 obiektów).
Oprócz tego powstanie łącznie 300 filmów w Polskim Języku Migowym opisujących zdigitalizowane muzealia pod kątem ich czytelności dla osób niesłyszących, a także tyle samo opisów w uproszczonym języku polskim oraz piktogramów opisujących zdigitalizowane muzealia w sposób ułatwiający ich percepcję osobom z zaburzeniami kognitywnymi. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niedowidzących i niewidzących, muzeum stworzy 300 audiodeskrypcji dzieł.
Realizacja projektu ma na celu uzyskanie następujących efektów społeczno – gospodarczych:
- Uruchomienie dostępu do zasobów danych, które nie były dotychczas dostępne cyfrowo albo pomimo wykonanej digitalizacji, nie były udostępnione w formie pozwalającej na łączenie z innymi źródłami tego typu.
- Uzyskanie przez środowiska profesjonalistów i twórców (artyści, animatorzy, czy też inne podmioty współuczestniczące) narzędzi integrujących dane i ułatwiających podejmowanie wspólnych działań. Publiczność zyska zaś dostęp do profesjonalnej wiedzy.
- Powstrzymanie zagrożenia w postaci uszkodzenia lub zniszczenia cennych zbiorów będących w posiadaniu Muzeum.
- Zapewnienie możliwości wielokrotnego korzystania z zasobów, bez wpływu na stan zachowania dóbr; realizowanie w praktyce zrębów idei nowoczesnego wirtualnego muzeum.
Link do platformy: https://zasoby.msl.org.pl/sites/search/all/polska%20cyfrowa
Dane projektu
Nazwa Projektu: Cyfrowe udostępnienie zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi
Beneficjent: MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.2. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury
Wartość projektu: 4 994 130,11 zł
Wydatki kwalifikowalne: 4 432 737,49 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 3 751 425,54 zł