Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych
Projekt powstał w celu digitalizacji i udostępnienia online dokumentów Narodowego Instytutu Dziedzictwa (m.in. zdjęć, map, planów, schematów rycin). W skład zasobów NID wchodzą wszystkie obiekty zabytkowe wpisane do Krajowej Ewidencji Zabytków oraz kart ewidencji cmentarzy i grobów wojennych zgromadzonych w Urzędach Wojewódzkich, udostępnionych w celu prezentowania ich na portalach dostępowych.
Projekt skierowany jest do organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji działających w obszarze kultury, jak również do ogółu społeczeństwa.
„Narodowy Instytut Dziedzictwa od 60 lat bada i dokumentuje zabytki. Zbieramy więc wiedzę na temat zasobu zabytkowego w Polsce, ale też chronimy tak naprawdę pamięć o Polsce, która dzisiaj już nie istnieje, o krajobrazie, który nie istnieje” – powiedziała dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Efekty ciężkiej pracy
Przedsięwzięcie zakłada zdigitalizowanie co najmniej 1 308 409 sztuk dokumentów wraz z opatrzeniem właściwymi metadanymi opisowymi oraz odwzorowanie przestrzenne na mapie poprzez proces wektoryzacji obiektów.
Efektem realizacji projektu będzie powstanie rozbudowanej dziedzinowej bazy danych o obiektach zabytkowych, grobach i cmentarzach wojennych oraz teleinformatyczny system gromadzenia i udostępniania danych.
Informacje dotyczące tych obiektów są upowszechniane za pośrednictwem portali zarządzanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa: zabytek.pl oraz mapy.zabytek.gov.pl.
Korzyści
Dzięki realizacji projektu zostanie zapewniony powszechny i bezpłatny dostęp do zasobu stanowiącego dziedzictwo kulturowe Polski. Otwarty dostęp do informacji o zabytkach oraz grobach i cmentarzach wojennych ułatwi wykonywanie działań statutowych przez organy i instytucje realizujące zadania w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami lub promocji kultury.
Upowszechnione dane będą mogły być wykorzystywane także na potrzeby badań społecznych, aktywności turystyczno-kulturalnej oraz działalności gospodarczej w określonych branżach. Ponadto utrwalenie dokumentacji w wersji cyfrowej zapewni ich ochronę oraz trwałe zachowanie.
Parę słów Zabytek.pl
Zabytek.pl to zaawansowany technicznie serwis popularyzujący polskie pomniki wpisane do: rejestru zabytków, listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, listy Pomników Historii (przez Prezydenta RP), krajowej ewidencji zabytków nieruchomych i archeologicznych oraz ewidencję grobów i cmentarzy wojennych. Portal w nowoczesny sposób udostępnia informacje o nich wraz z opisami, dokumentacją, towarzyszącymi zdjęciami, innymi atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami 360 stopni, filmami) oraz lokalizacją. Ważną funkcjonalnością portalu jest także możliwość zgłoszeń zagrożeń zabytków do właściwego konserwatora lokalnego.
Linki do platformy:
https://zabytek.pl/pl
https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/
Dane projektu
Nazwa projektu: Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury - zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych
Beneficjent: NARODOWY INSTYTUT DZIEDZICTWA
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.2. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury
Wartość projektu: 37 264 029,10 zł
Wydatki kwalifikowalne: 37 264 029,10 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 31 536 547,82 zł
Wkład własny: 5 727 481,28 zł