e–Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych
Program wspiera pomysły rozwiązujące problemy istotne społecznie lub gospodarczo i bazujące na narzędziach oferowanych przez technologie informacyjno-komunikacyjne. Zadaniem e-Pioniera jest połączenie programistów, naukowców i przedsiębiorców z instytucjami publicznymi, aby wspólnie wytwarzali rozwiązania problemów ważnych z punktu widzenia misji publicznej – społecznych lub gospodarczych.
Cel projektu:
Projekt jest realizowany w trybie zamówień przedkomercyjnych. Jego celem jest zwiększenie stopnia komercjalizacji rozwiązań innowacyjnych mających na celu rozwiązanie problemów zgłaszanych przez instytucje publiczne.
Dla kogo?
Projekt ma charakter grantowy. O dofinansowanie mogły ubiegać akceleratory technologiczne, czyli firmy mające doświadczenie związane z inwestycjami w start-upy z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Dotychczasowe osiągnięcia programu:
Konkurs e-Pionier pozwolił rozpocząć prace m.in. nad:
- Oprogramowaniem pozwalającym personelowi medycznemu na oddziałach SOR i Intensywnej Terapii na komunikację pozawerbalną z pacjentami.
- Urządzeniem do pomiaru jakości powietrza atmosferycznego pod kątem zawartości pyłu zawieszonego PM10.
- Oprogramowaniem wspomagającym zarządzanie flotą rowerów miejskich.
- Oprogramowaniem pomagającym przy profilaktyce chorób serca.
- Opracowaniem prototypu systemu informatycznego do zarządzania badaniami klinicznymi.
- Oprogramowaniem wspierającym gromadzenie danych meteorologicznych zintegrowanych z usługami publicznymi platformy informacji przestrzennej Geoportal 2.
Dane projektu
Nazwa projektu: e–Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych
Beneficjent: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 3.3. e-Pionier - wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych
Wartość projektu: 100 833 598,90 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 100 833 598,90 PLN
Wartość unijnego dofinansowania: 81 906 071,12 PLN