FBC-TeNe zwiększenie dostępności cyfrowych zasobów nauki i kultury w Federacji Bibliotek Cyfrowych poprzez pozyskiwanie reprezentacji tekstowej i nutowej
Zbiory polskich instytucji on-line. Baza liczy już ponad 8,3 miliona obiektów!
Cel projektu
Celem projektu jest zwiększenie dostępności zbiorów cyfrowych ISP polskich instytucji kultury i nauki. Odbywa się to poprzez rozbudowę serwisu Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC, https://fbc.pionier.net.pl/) w zakresie wyszukiwania obiektów cyfrowych na podstawie zawartości tekstowej i nutowej.
FBC - korzyści dla użytkowników
Instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea udostępniają swoje zbiory on-line w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując. Internauci mogą korzystać z ich zasobów umieszczonych w poszczególnych bibliotekach cyfrowych. Jednak w sytuacji potrzeby znalezienia konkretnego obiektu czy też obiektów powiązanych z wybranym tematem, duża liczba bibliotek staje się problemem.
Zaletą Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukania tylko wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki. Ponadto otrzymane tą drogą wyniki wyszukiwania są wiarygodne i zawsze aktualne (baza danych FBC jest aktualizowana co noc). Internauci przeszukując tę bazę otrzymują też odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych.
Dzięki FBC:
- Zwiększenie dostępności materiału badawczego dla naukowców.
- Wsparcie procesu edukacyjnego na różnych poziomach systemu szkolnictwa poprzez udostępnienie zasobów instytucji kultury i nauki oraz umożliwienie wykorzystania ich w procesie nauczania.
- Zwiększenie dostępności zasobów wykorzystywanych przez hobbystów i pasjonatów do rozwijania zainteresowań, prowadzenia działań w ramach nauk obywatelskich (ang. citizen scientists) czy badań genealogicznych cieszących się dużą popularnością w społeczeństwie, m.in. w związku z coraz większą dostępnością różnego rodzaju baz danych i archiwów w Internecie.
- Zwiększenie dostępności usług FBC poprzez dostosowanie portalu do specyfiki urządzeń mobilnych oraz uwzględnienie wymagań osób niepełnosprawnych.
- Promowanie polskiej kultury i nauki na forum europejskim poprzez zwiększenie dostępności zasobów polskich instytucji w europejskim agregatorze EUROPEANA (Europejska Biblioteka Cyfrowa).
- Promowanie muzyki tradycyjnej jako części dziedzictwa kulturowego poprzez konsolidację i udostępnienie kolekcji muzycznych różnym grupom użytkowników, w tym twórcom i pracownikom mediów chcącym odwoływać się do tradycji ludowej w swojej twórczości.
Przewidywane efekty
Rezultatem projektu ma być uzyskanie możliwości dotarcia do niedostępnych do tej pory informacji i zwiększenie efektywności swoich działań w zakresie przeszukiwania zasobów ISP.
FBC agreguje dane z ponad 120 dostępnych w Internecie repozytoriów, bibliotek, archiwów, muzeów i galerii cyfrowych oraz umożliwia użytkownikom przeszukiwanie tych rozproszonych zasobów w jednym portalu, a przez to szybkie dotarcie do ogromnej liczby materiałów (aktualnie ponad 8,3 mln). Wynikiem wyszukiwania są odnośniki do obiektów znajdujących się w agregowanych przez FBC kolekcjach cyfrowych. Przedmiotem projektu jest rozbudowa funkcjonalności FBC.
Grupy docelowe
- naukowcy – pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy, doktoranci,
- edukatorzy i edukowani – nauczyciele, studenci, uczniowie szkół,
- kuratorzy i twórcy kultury i sztuki – pracownicy instytucji kultury, pracownicy fundacji i stowarzyszeń działających w sektorze kultury, pracownicy mediów, artyści i twórcy (profesjonaliści i amatorzy),
- użytkownicy prywatni – czyli pasjonaci, hobbyści, osoby zainteresowane zasobami ISP sektora kultury i nauki w ramach spędzania czasu wolnego.
Link do platformy: https://fbc.pionier.net.pl/
Dane projektu
Nazwa projektu: FBC-TENE: ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI CYFROWYCH ZASOBÓW NAUKI I KULTURY W FEDERACJI BIBLIOTEK CYFROWYCH POPRZEZ POZYSKIWANIE REPREZENTACJI TEKSTOWEJ I NUTOWEJ
Beneficjent: INSTYTUT CHEMII BIOORGANICZNEJ PAN
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.4. Tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego
Wartość projektu: 1 772 880,00 zł
Wydatki kwalifikowalne: 1 772 880,00 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 1 500 388,34 zł
Wkład własny: 272 491,66 zł