Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy
Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 jest kontynuacją Programu Polska Cyfrowa 2014-2020. To kolejny etap cyfrowej transformacji naszego kraju.
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy to:
- budowa społeczeństwa gigabitowego w Polsce
- nowe zaawansowane e-usługi, które pozwolą w pełni elektroniczne załatwić ważne sprawy dla obywateli i przedsiębiorców
- cyberbezpieczeństwo
- rozwój gospodarki opartej na danych, które wykorzystują najnowsze technologie cyfrowe
- rozwój współpracy na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych
- wsparcie rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla JST i przedsiębiorców
Pandemia COVID-19 pokazała jak istotny jest szybki rozwój ww. obszarów dla sprawnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństw w czasie tego typu zagrożeń. To dzięki procesowi cyfryzacji możliwa jest zdalna praca i edukacja, korzystanie z e-usług publicznych (w tym usług zdrowotnych), a także robienie zakupów czy załatwianie spraw w banku bez wychodzenia z domu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy.
Priorytet I: Zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego
Wspieramy likwidację białych plam na mapie Polski.
W naszym kraju nadal są miejsce bez dostępu do sieci, co utrudnia funkcjonowanie w dzisiejszym cyfrowym świecie. Głównym celem tego priorytetu jest doprowadzenie szerokopasmowego internetu, o jak najwyższych parametrach technicznych do miejsc, w których dostęp do niego jest ograniczony. Posłużą do tego publiczne bazy danych o obecnej infrastrukturze oraz opracowane na ich podstawie analizy dostępu do usług szerokopasmowych.
Priorytet II: Zaawansowane usługi cyfrowe
Wspieramy projekty o oddziaływaniu ogólnokrajowym, których produkty mogą być wykorzystywane lokalnie.
Ich celem jest utworzenie nowych e-usług i systemów informatycznych lub rozbudowa tych, które już istnieją. Projekty wesprą współpracę między różnymi sektorami, takimi jak np. administracja i służba zdrowia oraz rozwiną umiejętności cyfrowe osób zaangażowanych w ich obsługę. Połączą i ujednolicą cyfrowe usługi, które będą działać na centralnych internetowych platformach. Wszystkie będą utworzone z zachowaniem zasad dostępności cyfrowej tak, by podnieść jakość życia i zapewnić niezależność obywateli, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek czy niepełnosprawność napotykają ograniczenia w życiu codziennym.
Co przed nami?
- e-Państwo – nowoczesne e-usługi, które usprawnią funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce. Poprawią relacje podmiotów publicznych z obywatelem i przedsiębiorcą oraz rozbudują procesy back-office.
- e-Zdrowie – rozwój i optymalizacja e-usług dostępnych przez Internetowe Konto Pacjenta oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia. Rozwiązania te wesprą profilaktykę, usprawnią procesy diagnozy i leczenia oraz zwiększą dostępność i jakość specjalistycznych usług.
- Projekty horyzontalne – odpowiednie warunki do współpracy i efektywnej wymiany danych w systemach administracji publicznej zgodnie z założeniami Architektury Informacyjnej Państwa.
- Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa – większe bezpieczeństwo informacji oraz poprawa odporności systemów informacyjnych państwa i kluczowych instytucji dla funkcjonowania gospodarki.
- Cyfrowa dostępność i ponowne wykorzystanie informacji – digitalizacja zasobów kultury i nauki oraz ponowne wykorzystywanie informacji publicznych np. do lepszego zarządzania w administracji, planowania usług publicznych lub prowadzenia analiz.
- Współpraca międzysektorowa na rzecz cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych – rozwiązania konkretnych problemów społeczno-gospodarczych, które ułatwią życie obywateli i usprawnią działanie administracji. Projekty te realizowane będą we współpracy między administracją, firmami, uczelniami a instytucjami naukowymi.
- Wsparcie umiejętności cyfrowych – szkolenia i działania, które zwiększą kompetencje pracowników odpowiedzialnych za realizację usług i projektów cyfrowych — szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa.