W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Genomowa Mapa Polski w otwartym dostępie – digitalizacja zasobów biomolekularnych pracowni BIOBANK UŁ

Uniwersytet Łódzki digitalizuje genetyczne zasoby pracowni Biobank. Udostępnianie tych zbiorów odbywać się będzie z wykorzystaniem lokalnej instancji Europejskiego Archiwum Genomów (Local EGA). Lokalna (polska) instancja EGA jako pierwsza w kraju powstanie na Uniwersytecie Łódzkim.

Genomowa Mapa Polski W Otwartym Dostępie - Digitalizacja Zasobów Biomolekularnych Pracowni Biobank UŁ

Pracownia BIOBANK

Pracownia Biobank jest jednostką naukową należącą do Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się zagadnieniami biologii molekularnej i genetyki oraz pobieraniem, gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem materiału biologicznego.

Wygenerowane w trakcie projektu dane (pełne genomy i egzomy) stworzą interesujący dla badaczy zbiór informacji o szerokich zastosowaniach w nauce w szczególności w rozwoju medycyny spersonalizowanej. Pracownia jest w posiadaniu głównie materiałów ze śliny i krwi, ale również zaplecza technicznego do biobankowania surowicy, osocza i komórek jednojądrzastych.

Cel projektu

Głównym celem projektu jest digitalizacja genetycznych zasobów pracowni Biobank oraz udostępnienie ich z wykorzystaniem repozytorium Local EGA. Local EGA – lokalna (Polska) instancja Europejskiego Archiwum Genomów jako pierwsza w kraju powstanie na Uniwersytecie Łódzkim. Wytworzona zostanie infrastruktura służąca do bezpłatnego udostępniania zdigitalizowanych zasobów Biobank, dotyczących genetyki człowieka.

Zbiory BIOBANK

Digitalizacji poddany zostanie fragment kolekcji POPULOUS - zbiór materiału biologicznego pobranego od mieszkańców Polski, odwzorowującego strukturę demograficzną kraju.

Produktem końcowym projektu mają być zdigitalizowane genomy i pełne egzony Polaków, które pochodzą dokładnie od 750 anonimowych dawców, którzy wybrani zostali spośród grupy ponad 10 000 ochotników. Zbiory przetworzone zostaną za pomocą utworzenia centrum digitalizacji danych genetycznych człowieka. Upowszechnione w ten sposób informacje dostarczą cennej wiedzy na temat genomiki populacji polskiej, zamykając lukę wiedzy w tym obszarze.

Międzynarodowy potencjał

Wykorzystanie repozytorium Local EGA oznacza włączenie zdeponowanych w nim danych do Europejskiego ekosystemu naukowo-badawczego (nadzorowanego przez Europejski Instytut Bioinformatyki, Center for Genomic Regulation i konsorcjum Elixir). Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia droga do udziału w międzynarodowych projektach zostanie otwarta.

W repozytorium dane będą mogły zdeponować wszystkie zainteresowane osoby, nie tylko te powiązane z Uniwersytetem Łódzkim.

 

Dane projektu

Nazwa projektu: Genomowa mapa Polski w otwartym dostępie - digitalizacja zasobów biomolekularnych pracowni Biobank UŁ

Beneficjent: UNIWERSYTET ŁÓDZKI

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 13 500 000,00 PLN

Wydatki kwalifikowalne: 13 500 000,00 PLN

Wartość unijnego dofinansowania: 11 425 050,00 PLN

 

{"register":{"columns":[]}}