Inwestycje C 1.1.1
- Inwestycja C 1.1.1 Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam (pierwszy nabór)
- Inwestycja C 1.1.1 Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam (drugi nabór)
- Inwestycja C 1.1.1 Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam (trzeci nabór)
Dynamika przemian we współczesnej gospodarce oraz uwarunkowania wynikające z pandemii COVID-19 przyśpieszyły proces cyfryzacji, dzięki czemu zwrócono uwagę na jego aspekty społeczne, gospodarcze i terytorialne oraz jego słabe i mocne strony. Nowe uwypuklone potrzeby w największym stopniu podkreśliły konieczność zapewnienia dostępu do szybkiego Internetu dla wszystkich obywateli, wprowadzania szybkich i niezbędnych przemian cyfrowych, szerszego i bezpieczniejszego wykorzystywania usług cyfrowych w sektorze publicznym, w tym w administracji publicznej i we wszystkich sektorach gospodarki.
Cyfryzacja zyskała na znaczeniu ze względu na znaczny rozwój telepracy, pracy i edukacji wykonywanej w formie zdalnej, bardziej powszechne wykorzystanie usług cyfrowych i audiowizualnych. Pilnym wyzwaniem jest więc konieczność zagwarantowania dostępu całemu społeczeństwu i przedsiębiorcom do infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej najnowszych generacji, a szkołom publicznym do infrastruktury cyfrowej na potrzeby edukacji. Niezbędna jest też powszechne ucyfrowienie sektora publicznego, w tym administracji i służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także przedsiębiorstw, jak również systematyczne podnoszenie kompetencji społeczeństwa, w tym pracowników przedsiębiorstw, administracji publicznej, nauczycieli i uczniów, w zakresie efektywnego i bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych, umożliwiającego np. świadczenie zdalnej pracy i nauki.
Pod względem wartości indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI 2020) na tle 28 państw europejskich Polska plasuje się w rankingu na 23. miejscu. Mimo stałej poprawy nadal 13% ludności Polski nie korzysta jeszcze z Internetu, a niemal połowa społeczeństwa wciąż nie posiada co najmniej podstawowych umiejętności cyfrowych. Obecny stopień przemian cyfrowych nie jest wystarczający dla podniesienia efektywności i jakości działań państwa.
Evaluation plan for the deployment of broadband infrastructure in Poland | KPO
Plan ewaluacji programów pomocowych na sieci szerokopasmowe | KPO