Kompetencje cyfrowe kluczem do sukcesu
12.03.2025
Uruchomiliśmy 5 nowych naborów z KPO
W dzisiejszym świecie kompetencje cyfrowe są kluczowe. Z nowymi technologiami mamy do czynienia praktycznie każdego dnia: w pracy, w szkole czy przy załatwianiu istotnych dla nas spraw. Pomagają nam oszczędzać czas, rozwijać pasje czy komunikować się z innymi na odległość. Chcemy, aby każdy w naszym kraju posiadał podstawowe kompetencje cyfrowe, dlatego ogłaszamy dziś 5 nowych naborów w ramach Inwestycji C2.1.3 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności o łącznym dofinansowaniu 626 000 197,54 PLN.
Nauka w każdym wieku
Nowe technologie powinny być dostępne dla każdego, najważniejsze, aby nikogo nie wykluczać. Nauka niezbędnych umiejętności w dzisiejszym świecie jest dla wszystkich: małych i dużych. Ważne jest, aby oswajać z nimi dzieci od najmłodszych lat, ale też, aby rozwijać kompetencje u osób starszych. Nowe nabory stworzone są z myślą o niemal każdej grupie wiekowej. Zakładają szkolenia dla tych, którzy chcą podnieść swoją wiedzę.
Wspólny cel różnych instytucji
Naszym celem jest zwiększenie liczby osób, które posiadają co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Nabory na przeprowadzenie szkoleń będą prowadzone w trybie konkurencyjnym. Wnioskodawcami w nich mogą być: organizacje pozarządowe, partnerstwa organizacji pozarządowych z JST (NGO jako lider, JST jako partner projektu), instytucje publiczne z obszaru nauki (w tym ODN), edukacji, kultury, szkoły wyższe oraz partnerstwa pomiędzy powyższymi podmiotami.
5 modułów szkoleniowych
Szkolenia podzielone będą na 5 naborów (konkursów), a każdy z nich zakłada podniesienie kompetencji cyfrowych u innej grupy docelowej:
- Szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego – cykl szkoleń dla nauczycieli z podstaw edukacji cyfrowej, do wykorzystania w pracy z młodszymi dziećmi.
- Szkolenia dla nauczycieli szkolnych – program szkoleń dla nauczycieli, którzy mają bezpośredni wpływ na edukację dzieci w wieku szkolnym.
- Obywatele – spotkania dla obywateli naszego kraju o różnym poziomie kompetencji cyfrowych z zakresu m.in. obsługi komputerów i innych cyfrowych urządzeń, świadomego korzystania z e-usług czy krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci.
- Urzędnicy – szkolenia dla pracowników urzędów, które wpłyną na jakość obsługi obywateli i efektywność pracy administracji publicznej.
- Wykluczeni cyfrowo – spotkania dla osób wykluczonych cyfrowo, które wesprą zdobycie przez nich co najmniej podstawowych kompetencji cyfrowych.
Wnioski w naborach będzie można składać od 17 marca 2025 r. do 14 kwietnia 2025 r.
Zapraszamy zainteresowane instytucje do zgłaszania się!
Razem możemy rozwijać umiejętności cyfrowe i wprowadzać pozytywne zmiany.