W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Konwersja cyfrowa domów kultury

Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Przedmiotem działań NCK jest edukacja kulturalna, rozwój i profesjonalizacja sektora kultury, promocja polskiego dziedzictwa narodowego, badania kultury i dziedzictwa narodowego oraz działalność wydawnicza. NCK należy do ENCATC (European Network of Cultural Administration Training Centers), której misją jest stymulowanie rozwoju kultury w zakresie zarządzania, polityki edukacji kulturalnej i określania jej strategii.

Konwersja cyfrowa domów kultury

Cele główne:

Celem projektu jest rozwój instytucji kultury na rzecz prowadzonej przez nie działalności statutowej poprzez wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje niezbędne do projektowania działań z zakresu edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej z wykorzystaniem Internetu i narzędzi ICT, a także poprzez kompleksowe szkolenia i związane z nimi doposażenie w niezbędny sprzęt IT i oprogramowanie.

Drugim podstawowym celem jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie ciągłości działań domów kultury w okresie pandemii – budowanie kompetencji zespołów DK w zakresie działań cyfrowych i doposażenie przekładających się na możliwość prowadzenia działań w trakcie wymuszonego pandemią lockdownu. Dotychczasowe doświadczenia ze stanem epidemii w wymiarze prawnym pokazują, że bezpośrednia działalność DK i instytucji artystycznych z udziałem publiczności zawieszana/ograniczana jest w pierwszej kolejności i ponownie uruchamiana w ostatniej. Projekt uruchamia więc narzędzia niwelujące w znacznym stopniu ten stan rzeczy, pozwalające na prowadzenie działalności nie tylko podtrzymującej kontakt z odbiorcami, ale profesjonalnych, dobrych jakościowo działań w zakresie edukacji kulturalnej i animacji kultury, co przekłada się na trwałość relacji ze społecznością i pozyskiwanie nowych odbiorców.

Cele szczegółowe:

  • wyposażenie DK w kompetencje umożliwiające przeniesienie działań do sieci na większą skalę, ale również umożliwiające rozwój działań on-line i w konsekwencji podniesienie kompetencji kadr kultury oraz unowocześnienie profilu placówek (profesjonalizacja kadr i unowocześnienie działań) – jest to główny cel realizacji pakietu szkoleniowego, który w bardzo intensywny sposób zbuduje kompetencje i rozwinie umiejętności pracowników DK w tym zakresie;
  • doposażenie DK w sprzęt umożliwiający prowadzenie działań edukacyjnych i animacyjnych w sposób cyfrowy – jest to niezbędne w sytuacji zmniejszających się dotacji podmiotowych organizatorów dla domów kultury i niewielkie faktyczne możliwości uzyskania dofinansowania ze środków krajowych;
  • odnalezienie się DK w nowych rolach w społeczności lokalnej – m.in. pełnienie roli „archiwum cyfrowego społeczności lokalnej” (archiwa mówione, dokumentacja cyfrowa istotnych wydarzeń lokalnych) a także pozwolenie na przemodelowanie odbiorców działań domów kultury – z różnych grup w społeczności lokalnej do sieci społecznościowych, od odbiorców, do zaangażowanych współuczestników;
  • zwiększenie skali realizacji działań edukacyjnych oraz z zakresu animacji kultury do sieci (co było pierwszym efektem pandemii COVID-19) przyczyniło się w znacznym stopniu do zmiany sposobu myślenia związanego z zarządzaniem instytucją kultury. Postrzeganie nas samych, a także odbiorców naszych działań jako pokolenie cyfrowe pozwoliło na świadome zdefiniowanie nowych celów, identyfikację potrzeb a także niezbędny dobór nowych metod i narzędzi do realizacji działań cyfrowych. Dzięki takiemu celowemu podejściu do projektowania oferty kulturowej identyfikujemy obszary, w których instytucje kultury potrzebują działań rozwijających, które proponujemy w ramach projektu;
  • stworzenie oferty programowej dla społeczności lokalnej z uwzględnieniem posiadanych kompetencji cyfrowych odbiorców, kontekstu kulturowego i społecznego (np. kryzys migracyjny).

Odbiorcy:

Odbiorcami ostatecznymi będą przedstawiciele społeczności lokalnych: odbiorcy działań DK.

Działania projektowe kierowane są bezpośrednio do pracowników i współpracowników minimum 250 domów kultury, ośrodków kultury, centrów kultury i sztuki oraz bibliotek, w skład których wchodzą ww. jednostki.

Działania projektowe kierowane są bezpośrednio do grupy grantobiorców: minimum 250 samorządowych instytucji kultury: domów kultury, ośrodków kultury oraz centrów kultury i sztuki posiadających status samorządowej instytucji kultury – z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez Ministra i jednostki samorządu terytorialnego oraz biblioteki posiadające status samorządowej instytucji kultury, w skład których wchodzą domy kultury, ośrodki kultury lub centra kultury i sztuki - zbiorczo zwane domami kultury (DK).

Odbiorcami ostatecznymi projektu będą przedstawiciele społeczności lokalnych: odbiorcy działań samorządowych instytucji kultury (SIK), widzowie i uczestnicy wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej, realizowanych przez SIK – w tym seniorzy oraz dzieci i młodzież szkolna.

Grupę odbiorców i interesariuszy działań projektowych w znacznym stopniu warunkować będą doświadczenia pandemii (inny sposób korzystania z treści w Internecie i tworzenia treści on-line, edukacja zdalna itp.), z drugiej zaś – konieczność podjęcia działań naznaczonych kontekstem społecznym i kulturowym związanym m.in. z obecną sytuacja migracyjną. SIK są bezpośrednio zaangażowane w integrację tej grupy i wszelkie formy edukacji nieformalnej – projekt pozwala na wzmocnienie kompetencyjne i sprzętowe również tych działań. Co do zasady z efektów projektu będą mogły korzystać również osoby z niepełnosprawnościami. Projektodawca nie definiuje barier w obszarze równości płci.

Efekty wsparcia:

Bezpośrednimi efektami projektu będą:

  • wsparcie finansowe i merytoryczne minimum 250 DK, w postaci rozbudowanego pakietu szkoleń oraz doposażenia jednostek w niezbędny sprzęt
  • przeszkolenie ~1800 pracowników i współpracowników DK w zakresie stosowania narzędzi on-line do edukacji kulturalnej i animacji

Podstawowym efektem projektu będzie zbudowanie w bardzo dużej skali sieci nowocześnie działających DK, wykorzystujących narzędzia cyfrowe w sposób celowy i efektywny dla rozwoju edukacji kulturalnej i animacji kultury oraz współpracy ze społecznością lokalną (rozumianą również jako sieci społecznościowe skupione wokół placówki).

Drugim równie ważnym efektem będzie utrzymanie ciągłości działań, odbudowa i rozbudowa grupy odbiorców przez grantobiorców - instytucje zaangażowane w realizację projektu.

Pośrednio zapewne doświadczenia projektowe grantobiorców przełożą się na zmiany w organizacji pracy ze społecznością lokalną dla całego sektora domów kultury/animatorów kultury.

Dane projektu

Nazwa projektu: Konwersja cyfrowa domów kultury

Beneficjent: Narodowe Centrum Kultury

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 3.2. Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej

Wartość projektu: 42 287 500 PLN

Wydatki Kwalifikowane 42 287 500,00 PLN

Wartość unijnego dofinansowania: 39 043 712,54 PLN

 

{"register":{"columns":[]}}