Uruchamiamy Pilotaż – kolejny etap w projekcie Kluby Rozwoju Cyfrowego
20.05.2024
Włodarzu – zgłoś swoją JST do konkursu!
Poziom kompetencji cyfrowych polskiego społeczeństwa należy do jednych z najniższych w UE zgodnie z opublikowanym przez Komisję Europejską rankingiem indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2023 rok. Konieczna zatem jest zmiana systemowa w celu rozwoju kompetencji cyfrowych.
Kluby Rozwoju Cyfrowego w Polsce
W ramach działania 01.09 FERS uruchomione zostaną lokalne ośrodki rozwoju kompetencji cyfrowych pn. Kluby Rozwoju Cyfrowego, jako nowe funkcje w istniejących na terenie gmin samorządowych instytucjach kultury, edukacji i kształcenia ustawicznego.
Dzięki nim podniesiemy poziom kompetencji cyfrowych naszego społeczeństwa. Już na szczeblu lokalnym, w większości gmin, osoby dorosłe nabędą i udoskonalą swoje umiejętności, dzięki którym bez problemu będą umiały poruszać się w naszym współczesnym, cyfrowym świecie.
Wyrównywanie szans
Oferta KRC skierowana będzie w szczególności do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, zwłaszcza tych, które mają problemy z obsługą komputerów czy swobodnym poruszaniem się w sieci internetowej.
Wszyscy zainteresowani skorzystają z zajęć rozwijających kompetencje cyfrowe, podczas których nauczą się jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii i elektronicznych usług przydatnych w codziennym życiu (np. w obszarze e-zdrowia i e-administracji). Interwencja wesprze osoby zamieszkujące obszary, w których dostęp do szkoleń i możliwości podnoszenia swojej wiedzy są znacznie utrudnione. Efektem tych spotkań będzie nie tylko podniesienie kompetencji i wzrost wykorzystania narzędzi cyfrowych. Pośrednio wpłyną one także na budowę więzi społecznych w lokalnych społecznościach oraz wyrównywanie szans na terenie całego naszego kraju.
Projekt przyczyni się również do niwelowania zjawiska wykluczenia cyfrowego, bezrobocia i niedopasowania kompetencji obywateli do potrzeb na rynku pracy. Świat pędzi do przodu, czego efektem są stale unowocześniane technologie, a co za tym idzie nowe zawody i niezbędne do ich wykonywania kompetencje. Przed osobami, które wezmą udział w szkoleniach, pojawi się zatem szansa na rozwój i dopasowanie swoich umiejętności do rynku, który stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Uczestnicy będą mogli zatem podążać ścieżką swojej kariery, a nawet w razie potrzeby, z łatwością się przebranżowić.
Trzy etapy w drodze do głównego celu
Interwencja podzielona jest na trzy etapy:
1. KRC Wsparcie – podczas którego opracowaliśmy ramy funkcjonowania KRC, czyli minimalne wymogi oraz rekomendacje dotyczące uruchomienia i działalności Klubów Rozwoju Cyfrowego w Polsce. Na ich podstawie przeprowadzimy serię szkoleń dla edukatorów i edukatorek zatrudnionych w KRC. Za realizację projektu KRC Wsparcie odpowiada Centrum Projektów Polska Cyfrowa, natomiast partnerami są: Politechnika Łódzka; Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”; Fundacja „Edukacja Bez Barier – Fundacja na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce”; Fundacja Pro Cultura; Międzynarodowy Instytut Outsourcingu. Projekt rozpoczął się w 2023 roku i będzie realizowany do końca 2028 r.
2. KRC Pilotaż - konkurs, podczas którego rozpoznamy podstawowe bariery i problemy, a także sprawdzimy, czy przedsięwzięcia wskazane w ramach funkcjonowania KRC są zgodne z celami działania 01.09 FERS. Powinny zatem: wspierać naukę przez całe życie oraz możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji, szczególnie w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych; a także umożliwić osiąganie zaplanowanych efektów uczenia się, lepszego przewidywania zmian i zapotrzebowania na rynku pracy oraz ułatwić zmianę ścieżki kariery zawodowej. Wesprą osiąganie zaplanowanych efektów uczenia się i zdobywania nowych umiejętności oraz minimalizują ryzyko niepowodzenia w późniejszej fazie skalowania.
3. KRC Skalowanie - to planowany etap, w którym wszystkie zainteresowane gminy będą mogły utworzyć KRC. Miejsca te powstaną w całej w Polsce, wykorzystując doświadczenia i rekomendacje, powstałe na etapach KRC Wsparcie i KRC Pilotaż. Dzięki nim każda zainteresowana osoba, na terenie naszego kraju, będzie mogła uczestniczyć w szkoleniach, podczas których w znacznym stopniu podniesie poziom swoich kompetencji cyfrowych. Miejsca te otworzymy w każdej chętnej gminie.
Wielki start kolejnego etapu - KRC Pilotaż
Drugi, kluczowy etap, rozpoczynamy dzisiaj wraz z ogłoszeniem startu naboru do konkursu. Uruchomimy Kluby Rozwoju Cyfrowego na terenie maksymalnie 64 gmin w Polsce. Do realizacji wybierzemy po 4 wnioski z obszaru każdego województwa reprezentujące różne typy gmin.
Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ na podstawie doświadczeń KRC przeanalizujemy wszystkie pojawiające się problemy i wyciągniemy z nich wnioski. Będą one kluczem do sukcesu – do wielkiego otwarcia klubów w większości gmin w Polsce.
To także ogromna szansa dla wybranych JST, które staną się „pionierami” KRC w naszym kraju. Wszyscy chętni mieszkańcy będą mieli okazję skorzystać z oferty, przeszkolić się i wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Z ich doświadczeń będzie później korzystać cała Polska.
O dofinansowanie mogą ubiegać się Jednostki Samorządu Terytorialnego rozumiane jako:
- gmina wiejska;
- gmina miejsko-wiejska;
- gmina miejska;
- miasto na prawach powiatu.
Dopuszcza się realizację projektu w partnerstwie z organizacją pozarządową lub/i realizowany we współpracy z jednostkami podległymi gminie będącej Wnioskodawcą.
Szczegóły naboru znajdziesz tutaj.