W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KRONIK@ - Cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki.

Chcesz poznawać dorobek polskiej kultury i nauki? Jesteś zainteresowany dalszym wykorzystywaniem obiektów? A może posiadasz zdigitalizowane zbiory, którymi chciałbyś podzielić się z innymi? Portal KRONIK@ powstał z myślą o Tobie.

KRONIK@ - Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

KRONIK@ czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury to portal, który gromadzi w jednym miejscu cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki.

Skierowany jest m.in. do:

  • Wszystkich użytkowników Internetu – by umożliwić i ułatwić im powszechny dostęp do zasobów,
  • Instytucji i prywatnych kolekcjonerów – jako bezpieczne miejsce do długotrwałego przechowywania zbiorów.

KRONIK@ to multiwyszukiwarka zasobów nauki i kultury, z których będzie można w prosty sposób tworzyć własne zbiory czy kolekcje oraz dowolnie je wykorzystywać.

TRZY RAZY TAK

Ten swoisty „menadżer wiedzy”, to rozwiązanie którego dotąd nie było, może stać się źródłem inspiracji dla każdego użytkownika. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie, czytanie inkunabułów przechowywanych w Bibliotece Narodowej czy też poszukiwania przodków za pośrednictwem zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, w oparciu o zdigitalizowane archiwalia pochodzące z sieci archiwów państwowych - to wszystko dostępne dla każdego, za darmo i bez ograniczeń. Przeglądając wybrane obiekty, każdy może utworzyć własną kolekcję, zapisując w niej wybrane wyniki wyszukiwania, i cieszyć się lekturą ulubionych książek czy podziwiać kunszt swojego ulubionego malarza. 

Przedmiotowy projekt ma na celu udostępnianie zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury i administracji, poprzez przedstawienie ich w formie cyfrowych zasobów o wartości naukowej, historycznej i kulturowej, za pomocą zaprojektowanego i wybudowanego nowoczesnego systemu informatycznego.

W Polsce brak jest jednego punktu dostępowego do kluczowych, publicznych zasobów z obszaru nauki, kultury i administracji. Projekt KRONIK@ ma harmonizować wszystkie działania związane z digitalizacją zasobów, ich przechowywaniem oraz udostępnianiem. Ma wprowadzić jednolite standardy zarządzania zasobami cyfrowymi.

Efektem realizacji projektu będzie również zabezpieczenie cennych zasobów przed zniszczeniem bądź zaginięciem. Wiele z nich ma charakter unikatowy, poszukiwany przez pasjonatów i badaczy nauki i kultury w kraju i za granicą.

KRONIK@ TO:

  • portal wymiany danych i doświadczeń - zastosowano w nim rozwiązania indeksowania zasobów dla indywidualnych projektów badawczych. Wpłynie to na zwiększenie innowacyjności i kreatywności w badaniach naukowych, a także wzrost wykorzystania tych zasobów do celów komercyjnych;
  • bezpieczeństwo na najwyższym poziomie - poprzez uruchomienie portalu zwiększona zostanie racjonalność i efektywność wydatkowania środków finansowych przeznaczonych na informatyzację;
  • upowszechnianie wiedzy o dostępnych, cyfrowych obiektach nauki i kultury, co wpłynie na zwiększenie liczby ich odsłon i pobrań w przyszłości. Sukcesywnie zwiększa się liczba podmiotów, które udostępnią swoje zasoby na portalu KRONIK@.
     

„Wyobraźcie sobie wielotomową encyklopedię, majestatycznie dominującą wśród rzędów książek na półkach biblioteki. Sięgacie po nią by wiedzieć więcej, by zgłębiać zagadnienia związane z polską kulturą, sztuką czy historią. Szukacie, przeglądacie kolejne strony, notujecie, kopiujecie, choć nie jest łatwo zapanować nad bogactwem różnorodnych, niepowiązanych ze sobą informacji. Teraz pomyślcie tylko, że już wkrótce wszystko to w formie cyfrowej znajdziecie na portalu KRONIK@. Cyfrowe dziedzictwo polskiej kultury i nauki już za chwilę otworzy przed Wami swoje podwoje.”-KRONIK@

Cieszmy się bogactwem wielowiekowego dorobku kultury i nauki polskiej w cyfrowym wydaniu!

Link do platformy: https://kronika.gov.pl/

Dane projektu

Nazwa projektu: KRONIK@ - Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

Beneficjent: KANCELARIA PREZESA RADY MINISTROW (KPRM)

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 20 106 295,53 zł

Wydatki kwalifikowalne: 20 106 295,53 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 17 015 957,90 zł
​​​​​​

 

{"register":{"columns":[]}}