Patrimonium - Zabytki piśmiennictwa
Program Operacyjny Polska Cyfrowa - oś II: E-Administracja i Otwarty Urząd
Projekt „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa” to kontynuacja digitalizacji zbiorów specjalnych – w tym najważniejszych zabytków Narodowego Zasobu Bibliotecznego – Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej i udostępnienie ich za pośrednictwem biblioteki cyfrowej POLONA.
Nowy projekt wzmocnił współpracę pomiędzy centralną biblioteką państwa oraz największą i najstarszą biblioteką uniwersytecką w Polsce. W ramach partnerstwa połączyły one swoje katalogi w 2019 roku, a na początku 2020 roku zakończyły projekt pn. „Patrimonium – digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej”. Wzbogaciły w ten sposób zasoby cyfrowej biblioteki POLONA o ponad milion obiektów cyfrowych.
Projekt „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa” powstał z inicjatywy Biblioteki Narodowej, która od wielu lat prowadzi działania związane z digitalizacją oraz udostępnianiem swoich zasobów w postaci elektronicznej.
Realizacja projektu pozwoliła na znaczny, pod względem ilościowym i jakościowym, postęp w zdalnym dostępie do najcenniejszych i najstarszych zasobów piśmiennictwa polskiego. W efekcie jego realizacji do otwartych zasobów on-line trafiło ponad 140 tysięcy obiektów cyfrowych. Są to przede wszystkim zbiory specjalne, które nie zostały dotychczas objęte digitalizacją.
Skupienie się na zbiorach specjalnych w Projekcie wynika ze szczególnego charakteru tych obiektów, wymagań konserwatorskich, ograniczeń udostępniania materialnych egzemplarzy oraz ich unikatowości. Wszystkie wybrane zasoby należą do domeny publicznej, co pozwala na udostępnienie ich bez żadnych ograniczeń, z możliwością ponownego wykorzystania.
Odbiorcy projektu:
Projekt był odpowiedzią na oczekiwania różnych grup użytkowników – w szczególności studentów, nauczycieli i wykładowców oraz instytucji kultury wykorzystujących zasoby cyfrowe. Interesariuszami projektu są również przedsiębiorcy z branży kulturalnej i kreatywnej.
Korzyści płynące z projektu:
- większa dostępność i poprawa jakości zabytkowych i trudnodostępnych materiałów,
- rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększony poziom wiedzy i informacji dystrybuowanej drogą elektroniczną,
- zmniejszenie stopnia wykluczenia społecznego w zakresie ograniczonej dostępności do zasobów kultury, ze względu na: stopień niepełnosprawności, status społeczny, pochodzenie czy miejsce zamieszkania,
- możliwości ponownego wykorzystania zasobów kultury, poprzez ich upowszechnienie i zwiększenie dostępności dla szerokiego grona odbiorców, w tym do celów naukowych oraz działalności komercyjnej,
- archiwizacja i bezpieczeństwo zasobów, które należą do zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej, ochrona oryginałów przed kradzieżą lub zniszczeniem, zachowanie w dobrym stanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- promocja działalności Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej oraz podniesienie ich prestiżu.
Zajrzyj do cyfrowej biblioteki POLONA: https://polona.pl
Dane projektu
Nazwa projektu: Patrimonium – Zabytki piśmiennictwa
Beneficjent: BIBLIOTEKA NARODOWA
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.2. Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury
Wartość projektu: 33 604 886,59 zł
Wydatki kwalifikowalne: 33 604 886,59 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 28 439 815,34 zł
Wkład własny: 5 165 071,25 zł