W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Funduszy Europejskich dla Programu Polska Cyfrowa. Niebieska flaga z trzema gwiazdami w kolorze białym, żółtym i czerwonym Znak barw RP w wersji poziomej bez ramki zamykającej Znak Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego bez linii zamykającej

Polona: Największa w Polsce biblioteka cyfrowa!

Czy zastanawialiście się, jak wygląda karta z kroniki Galla Anonima? Teraz można ją pobrać z Internetu! Podobnie, jak 3 miliony innych wydawnictw, w tym starodruków, unikalnych wydań i pojedynczych egzemplarzy, dostępnych za darmo i dla każdego w należącym do Biblioteki Narodowej internetowym serwisie POLONA.

Polona - największa polska biblioteka cyfrowa zaprasza!

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i największa tego typu biblioteka w Polsce. Znajdziecie w niej rozwiązania, za które lubicie popularne usługi: kafelki na stronie głównej, jak w Pintereście lub Windowsie i intuicyjny interfejs.

Główna strona POLONY to „cyfrowa pinakoteka”. Codziennie eksponowane są na niej inne najciekawsze obiekty i tematyczne kolekcje. Z milionów zdigitalizowanych obiektów wybierane są perły, diamenty i ciekawostki. Skąd pochodzą? Biblioteka Narodowa udostępnia na POLONIE nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji: Biblioteki Jagiellońskiej, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytutu Książki, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Biblioteki XX. Czartoryskich i Państwowego Muzeum Etnograficznego. Wszystkie książki, starodruki, rękopisy, grafiki, mapy, nuty, fotografie, ulotki, afisze i pocztówki są zdigitalizowane przy użyciu technologii pozwalających uzyskać najwyższą jakość cyfrowego obrazu.

Łatwe i przyjazne użytkowanie

POLONA została zbudowana jako one-page application – do działania nie wymaga przeładowania strony. Użytkownik wchodząc do serwisu widzi wszystkie obiekty, tak jakby znalazł się w wirtualnym magazynie wielkiej biblioteki. Przypomina to „wall” serwisu społecznościowego. Wybieranie można rozpocząć od filtrowania lub szukać według własnego klucza. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów, a także świetny zoom porównywalny jedynie z Art Project by Google.

Oczywiście – jak w serwisach społecznościowych – na POLONIE można stworzyć własne konto i jednym kliknięciem zbudować własną kolekcję dokumentów w dziale „Moje zbiory”. Użytkownicy bardzo chwalą POLONĘ za pracę z aktywną warstwą tekstową (OCR), za możliwość dodawania do stron własnych notatek i zakładek, które pomagają szybko wrócić do interesującego miejsca. Możliwy jest też eksport zapisków do Evernote’a i intuicyjne udostępnianie znalezionych obiektów znajomym, wzbogacone opcją integracji konta użytkownika z serwisami społecznościowymi. Z kolei panel prasy daje dostęp do cyfrowych kopii polskiej prasy codziennej przeszukiwanej po datach przez wbudowany kalendarz.

Większość z zasobów POLONY znajduje się domenie publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać. POLONA pozwala na pobranie i zapisanie skanów wysokiej rozdzielczości. Samo pobieranie plików (w formatach JPG, danych XML lub paczki ZIP z wieloma skanami) dostępne jest bez logowania. Po odnalezieniu obiektu, który nas interesuje mamy dostępne również trzy widoki: podstawowy, wielu obrazów/stron lub z opisem i metadanymi.

Bezcenne zbiory

Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie i dawne poradniki. W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego. Można tu obejrzeć Prodromus astronomiae Jana Heweliusza, Geographicae tabulae in charta pergamena Antonio Millo, Wiersze i ćwiczenia Czesława Miłosza, rękopisy Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego, Stefana Żeromskiego i Karola Szymanowskiego. Obiektem nr 2 999 999 udostępnionym w POLONIE jest pierwsze wydanie „ krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej. Obiekt nr 3 mln to zachowany w jednym egzemplarzu pierwodruk broszury Józefa Pawlikowskiego „Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość?” (wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO). A obiekt nr 3 000 001 to rękopis „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego (wpisany na Listę Krajową Pamięci Świata UNESCO).

Atrakcje specjalne

POLONA oferuje użytkownikom także gotowe kolekcje zdigitalizowanych materiałów poświęconych istotnym wydarzeniom (np. polskiemu wrześniowi 1939), formom publikacji (polskim Elementarzom), zagadnieniom (książkom kucharskim), osobom (Fryderykowi Chopinowi) czy zbiorom tworzonym przez kuratorów (100. najważniejszym polskim wierszom według Jarosława Mikołajewskiego). Każdy znajdzie tu skarby z interesującej go dziedziny, choćby były to polskie przewodniki turystyczne, czy plany Warszawy od XVII do XX wieku.
 

Ten projekt jest nie do przecenienia, jeżeli chodzi o jego walory i znaczenie dla polskiej kultury i to zawsze będziemy podkreślali – powiedział o POLONIE wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Więcej na Strona główna | Polona
 

Dane projektu

Nazwa Projektu: POLONA dla bibliotek 2.0

Beneficjent: Biblioteka Narodowa

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.1. Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych

Wartość projektu: 4 999 915,94 zł

Wydatki kwalifikowalne: 4 999 915,94 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 4 231 428,86 zł 

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}