W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt Kluby Rozwoju Cyfrowego - projekt wspierający (KRC wsparcie)

Banery_do_aktualności_-_FERS_+_KRC_Baner_SI_-_KRC-02

Celem projektu jest wsparcie merytoryczne lokalnych ośrodków służących rozwojowi kompetencji cyfrowych – Klubów Rozwoju Cyfrowego (KRC), wdrażanych na terenie Polski. W ramach projektu wsparcie merytoryczne otrzymają beneficjenci uczestniczący w projektach wybieranych w sposób konkurencyjny.

Projekt stanowi pierwszy element realizacji działania 01.09 Rozwój kompetencji cyfrowych, tj. poprzedzi uruchomienie pilotażu i skalowania KRC i będzie realizowany przez okres realizacji projektów wybranych w konkursach KRC Pilotaż i KRC Skalowanie. Umożliwi to wypracowanie rekomendacji, dobrych praktyk i standardów prowadzenia KRC. Stanowić będą one ramy funkcjonowania KRC na etapie pilotażu i skalowania, a następnie zapewnią wsparcie merytoryczne edukatorom i edukatorkom KRC przez cały czas wdrażania (w tym poprzez szkolenie kadr w Klubach Rozwoju Cyfrowego).

Celem szczegółowym działania jest wspieranie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji dla wszystkich, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwianie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej.

 
O projekcie

Kluby Rozwoju Cyfrowego – projekt wspierający (KRC Wsparcie) jest projektem parasolowym, w ramach którego wsparcie otrzymają JST uczestniczący w projektach wybieranych w sposób konkurencyjny (KRC pilotaż i KRC skalowanie).

Działania w ramach projektu KRC Wsparcie mają na celu wsparcie w uruchomieniu lokalnych ośrodków rozwoju kompetencji cyfrowych m.in. w istniejących na terenie gmin samorządowych instytucjach kultury, edukacji, kształcenia ustawicznego. Dzięki temu zostanie wykorzystana istniejąca już infrastruktura do osiągnięcia nowych celów.

Działalność Klubów Rozwoju Cyfrowego kierowana będzie do osób dorosłych, w celu wsparcia rozwoju ich kompetencji cyfrowych, w szczególności do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. 

Cel projektu

Celem projektu jest wsparcie merytoryczne lokalnych ośrodków służących rozwojowi kompetencji cyfrowych - Klubów Rozwoju Cyfrowego.

Cele szczegółowe w projekcie
  • opracowanie ram funkcjonowania KRC w Polsce zawierających minimalne wymagania dla gmin i podmiotów realizujących lokalne KRC, w celu zapewnienia wspólnego standardu działania Klubów Rozwoju Cyfrowego,
  • opracowanie materiałów i scenariuszy zajęć dla edukatorów i edukatorek KRC, a także ich aktualizacja w kolejnych etapach projektu,
  • przeszkolenie edukatorów i edukatorek będących uczestnikami projektów wybieranych w sposób konkurencyjny KRC pilotaż i KRC skalowanie,
  • przygotowanie, uruchomienie i utrzymanie platformy edukacyjnej i komunikacyjnej w okresie upowszechniania założeń funkcjonowania KRC i kompetencji cyfrowych do opracowanie katalogu dobrych praktyk dla edukatorów i edukatorek KRC w zakresie wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa, w szczególności osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym,
  • udzielanie bieżącego wsparcia dla beneficjentów/ek oraz edukatorek/ów KRC na etapie pilotażu oraz skalowania (wsparcie merytoryczne, udostępnianie materiałów edukacyjnych, spotkania sieciujące)

Głównym celem całości interwencji KRC jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa, poprzez stworzenie na poziomie lokalnym warunków dla systemowego wsparcia osób dorosłych w nabywaniu i doskonaleniu podstawowych umiejętności cyfrowych.

 Korzyści

Efektem projektu “Kluby Rozwoju Cyfrowego – projekt wspierający (KRC Wsparcie)” będzie wypracowanie rekomendacji, dobrych praktyk, standardów prowadzenia Klubów Rozwoju Cyfrowego, które pozwolą społeczności lokalnej na nabywanie i doskonalenie podstawowych umiejętności cyfrowych.

Grupy docelowe

Działania skierowane będą do następujących grup docelowych:

  • bezpośredni odbiorcy – edukatorzy i edukatorki / osoby będące lokalnymi animatorami społeczności KRC
  • odbiorcy pośredni: beneficjenci konkursów „Kluby Rozwoju Cyfrowego – Pilotaż” i „Kluby Rozwoju Cyfrowego – Skalowanie”, ogół społeczeństwa, osoby dorosłe korzystające z KRC.
Dane projektu

Numer i nazwa Priorytetu: Priorytet FERS.01 Umiejętności

Numer i nazwa działania FERS: 01.09 Rozwój kompetencji cyfrowych

Typ projektów FERS: Systemowe wsparcie edukacji cyfrowej osób dorosłych - Kluby Rozwoju Cyfrowego

Harmonogram wsparcia

Finansowanie

Program: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027

Działanie: 01.09 Rozwój kompetencji cyfrowych.

Wartość projektu: 51 920 000 zł

  • ze środków unijnego dofinansowania: 42 844 384 zł
  • ze środków współfinansowania krajowego: 9 075 616 zł
Postęp prac i materiały

Raport z badania CATI KRC

Ramy KRC

Kontakt

krc@cppc.gov.pl

 


Jeśli podejrzewasz, że zapisy projektu pt. Kluby Rozwoju Cyfrowego - projekt wspierający (KRC Wsparcie) lub działania podejmowane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa lub Partnerów w ramach tego projektu są niezgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.) możesz to zgłosić.

 

Zgłoszenia należy dokonać za pomocą:

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ul. Spokojna 13a, 01-044 Warszawa;

2) skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ul. Spokojna 13a, 01-044 Warszawa.

W każdym powyższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej.

 

Projekt realizowany jest w partnerstwie. Partnerem wiodącym jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Fundusze UE

#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie

{"register":{"columns":[]}}