Od Wsparcia i Pilotażu do… KRC w każdej gminie w Polsce
24.06.2024
Jak przeprowadzimy jeden z najistotniejszych projektów z FE i podniesiemy poziom kompetencji cyfrowych w naszym kraju?
Zgodnie z opublikowanym przez Komisję Europejską rankingiem indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2023 rok poziom kompetencji naszego społeczeństwa należy do jednego z najniższych w UE. Naszym celem jest zmiana tej sytuacji, dlatego rozpoczęliśmy projekt „Kluby Rozwoju Cyfrowego”. Na konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji przybliżyliśmy nasze cele, założenia i plan działania na najbliższe miesiące.
Po pierwsze: rozwój kompetencji cyfrowych
Kluby Rozwoju Cyfrowego będą lokalnymi ośrodkami rozwoju kompetencji cyfrowych, skierowanymi do osób dorosłych. Uczestnicy zajęć pod okiem wykwalifikowanych edukatorek i edukatorów podniosą swoje kwalifikacje. Nauczą się w nich jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii i elektronicznych usług przydatnych w codziennym życiu (np. w obszarze e-zdrowia i e-administracji).
„Czym są Kluby Rozwoju Cyfrowego? Są to działania skierowane do gmin, ośrodków edukacyjnych, centrów edukacyjnych i bibliotek. Ich celem będzie oferowanie zwiększenia kompetencji cyfrowych z naciskiem na korzystanie z nowych technologii i usług cyfrowych” – podkreślił Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Chcemy zniwelować zjawisko wykluczenia cyfrowego, bezrobocia i niedopasowania kompetencji obywateli do potrzeb na rynku pracy. Uczestnicy zajęć zdobędą umiejętności, które pozwolą im znaleźć lepszą pracę lub w razie potrzeby się przebranżowić. Dzisiejszy świat stawia przed nami nowe wyzwania, dlatego kluczowe jest, abyśmy stale się uczyli i rozwijali.
„W Polsce tylko około 44% osób w wieku 16-74 lata posiada co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe, podczas gdy średnio w Unii Europejskiej jest to 56%. Do 2030 roku powinniśmy osiągnąć cel, jakim jest aż 80%. Uważam, że projekty takie jak ten, wspierające samorządność, solidarność i pomocniczość dla naszych mieszkańców, przyczynią się do tego, że w najbliższym czasie 80%, a nawet 100% osób w kraju nabędzie te kompetencje. Dodając do tego Fundusze Europejskie, nie tylko w tym programie, ale również w wielu innych, takich jak Krajowy Plan Odbudowy, mamy ogromny potencjał cywilizacyjny” – podsumował Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Konrad Wojnarowski.
Pilotażowe KRC w 64 gminach
Do 5 lipca trwa nabór do projektu „Kluby Rozwoju Cyfrowego – Pilotaż”, w którym otworzymy KRC w maksymalnie 64 gminach w Polsce. Na podstawie ich działania rozpoznamy podstawowe bariery i pojawiające się problemy. W późniejszej fazie Skalowania – wykorzystamy z ich doświadczenia i przeniesiemy je na całą Polskę.
Zastępczyni Dyrektora CPPC Agnieszka Krauzowicz podkreśliła: „Projekt, którego nabór właśnie trwa, posłuży nam do przygotowania jak najlepszych działań przeznaczonych dla wszystkich chętnych gmin w całej Polsce. Doświadczenia z prowadzenia Klubów Rozwoju Cyfrowego w fazie Pilotażu pozwolą nam, po około 12 miesiącach, na dokonanie ewaluacji tych działań i wyciągnięcie wniosków. Sprawdzimy, co nam się udało, a gdzie musimy wprowadzić korekty, aby Kluby Rozwoju Cyfrowego, które będą funkcjonowały od 2026 roku, mogły prawidłowo i efektywnie podnosić kompetencje cyfrowe społeczeństwa”.
Jeden z najistotniejszych projektów
„Kluby Rozwoju Cyfrowego” to kluczowy projekt, który otworzy wiele możliwości. Dzięki niemu tysiące osób w całym naszym kraju podniesie swoje kwalifikacje i nie będzie czuło się wykluczonymi. Dołożymy wszelkich starań, aby przyniósł jak najwięcej korzyści całemu naszemu społeczeństwu.
Zachęcamy wszystkich Włodarzy do aplikowania. Nabór jest otwarty do 5 lipca.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/cppc/krc-pilotaz