W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

SoVo - dostępne radio internetowe

„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt zakładający utworzenie pierwszego w Polsce ogólnodostępnego portalu radiowego dla osób o specjalnych potrzebach szkoleniowych – przyjaznego seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

SoVo - dostępne radio internetowe

Skalowanie dobrej praktyki

Kluczowym założeniem projektu „SoVo – dostępne radio internetowe” było skalowanie dobrej praktyki – przedsięwzięcia Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) realizowanego w latach 2011-2015.

W realizację tej inicjatywy zaangażowanych było 7 zagranicznych partnerów działających w różnych środowiskach – dla i z osobami chorymi psychicznie, niepełnosprawnymi intelektualnie oraz dotkniętymi bezdomnością. W przypadku polskiej organizacji osobami uczącymi się jak prowadzić radio oraz słuchaczami były dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a szczególny nacisk położony był na rozwój umiejętności cyfrowych w celu bardziej aktywnego i samodzielnego funkcjonowania osób NI w życiu codziennym i pracy. Jego innowacyjność polegała na tym, że OzNI byli nie tylko odbiorcami, ale również aktywnymi i kreatywnymi twórcami.

Przedsięwzięcie PSONI zostało docenione przez grantodawców i Komisję Europejską poprzez wpisanie go na listę dobrych praktyk programu Grundtvig (obecnie Erasmus+).

W ramach intensyfikacji dotychczas realizowanych działań oraz w celu zwiększenia ich rezultatów i zasięgu wśród odbiorców, PSONI, Fundacja Pro Cultura oraz Fundacja Zaczyn stworzyły projekt „SoVo – dostępne radio internetowe”.

Radio, które nie wyklucza!

SoVo – Sound & Voices to radio internetowe prowadzone prawie w całości przez osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością intelektualną: https://radiosovo.pl

W projekcie powstały grupy radiowe OzNI oraz seniorów, wspierane przez Lokalnych Liderów oraz ekspertów i ekspertki.

W ramach projektu udział w szkoleniach wzięło 5 060 osób, w tym:

  • 750 osób z z niepełnosprawnością intelektualną;
  • 1 778 osób w wieku powyżej 65 lat.

Nabyte kompetencje:

  • wyszukiwanie i korzystanie z treści w Internecie (zgodnych z tematem z ramowego katalogu kompetencji cyfrowych);
  • weryfikacja źródeł treści;
  • kopiowanie i edycja treści;
  • formatowanie dokumentów w edytorze tekstu;
  • prowadzenie korespondencji mailowej i korzystanie z narzędzi komunikacji elektronicznej;
  • korzystanie z czatów, wideokomunikatorów, forów dyskusyjnych;
  • korzystanie z materiałów dydaktycznych umieszczonych na portalu radiowym i aktywne branie udziału w edukacji online (np. dyskusja podczas webinariów);
  • robienie zdjęć, obróbka i publikowanie galerii w Internecie;
  • korzystanie z programów streamingowych;
  • tworzenie materiałów wideo oraz publikacja ich w Internecie;
  • warsztat dziennikarski - znajomość różnych form dziennikarskich (m. in. kluczowe elementy, budowa komunikatu, sposób pracy z rozmówcą);
  • kompetencje komunikacyjne, w tym zasady emisji głosu, dykcji (rozwój aparatu mowy).

 

Dla osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną korzystanie z nowoczesnych mediów i technologii cyfrowych rozwiązuje wiele problemów wynikających z dysfunkcji rozwojowych (uszkodzenie kory mózgowej, zaburzenie receptorów słuchu i mowy itd.) oraz stanowi szansę na poprawę ich sytuacji życiowej w tak kluczowych kwestiach jak: skuteczne komunikowanie się z innymi, pogłębianie relacji społecznych, podejmowanie niezależnych decyzji, wychodzenie z samotności i separacji oraz obserwowanie pozytywnych skutków własnej działalności.

Dodatkowo szkoleniami objęte zostały osoby z otoczenia osób z niepełnosprawnościami oraz otoczenia seniorów w tym rodziny, bliscy, znajomi, terapeuci. Szczególną grupę stanowili też studenci kierunków humanistyczych i pedagogicznych, którzy w przyszłości będą pracować z osobami z niepełnosprawnością.

Projekt zakończył się 31.12.2022 r., jednak portal radiowy wciąż jest dostępny dla uczestników projektu oraz osób zainteresowanych projektem – publikowane są nowe materiały audio, wideo i tekstowe.

Bezpośredni odbiorcy projektu:

● osoby z niepełnosprawnością intelektualną (Lokalne Grupy Podnoszenia Kompetencji Cyfrowych OzNI), w tym aktywni twórcy/twórczynie (Lokalne Grupy Radiowe OzNI);

● słuchacze/słuchaczki Uniwersytetów Trzeciego Wieku, seniorzy, w tym aktywni twórcy/twórczynie (Senioralne Grupy Radiowe);

● osoby z otoczenia osób z niepełnosprawnością intelektualną i otoczenia seniorów;

● studenci.

Dane projektu

Nazwa projektu: SoVo - dostępne radio internetowe

Beneficjent: Fundacja Pro Cultura

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Finansowanie

Działanie: 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych

Wartość projektu: 4 892 988,69 PLN

Wydatki kwalifikowalne: 4 863 057,47 PLN

Wartość unijnego dofinansowania: 4 863 057,47 PLN

 

 

{"register":{"columns":[]}}