System zarządzania cyberbezpieczeństwem S46
System S46 (S46-react) jest projektem Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego, który przyczyni się do podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa i skuteczniejszego zwalczania cyberzagrożeń.
To system teleinformatyczny, który wspiera zgłaszanie i obsługę incydentów, wymianę informacji i współpracę pomiędzy uczestnikami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (KSC). Zapewnia również szacowanie ryzyka na poziomie krajowym i ostrzeganie o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa.
Cel projektu
Celem S46 jest podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa poprzez wzmocnienie technicznego i kompetencyjnego potencjału do zapobiegania i reagowania na incydenty.
Realizacja projektu przewiduje:
- zwiększenie liczby podmiotów KSC podłączonych do S46 (co pozwoli na podniesienie jakości przetwarzanych danych i poszerzy wymianę informacji na temat cyberbezpieczeństwa),
- rozbudowę S46 o elementy związane z: bezpieczeństwem jego działania, zapewnieniem stabilnej platformy operacyjnej dla zwiększonego systemu, rozszerzeniem narzędzi zarządzania oraz wzbogaceniem o dodatkowe centrum przetwarzania danych, zapewniające sprawne funkcjonowanie w sytuacjach nadzwyczajnych.
Projekt zakłada szkolenie i podłączanie do S46 jednostek JST (urzędów marszałkowskich i powiązanych z nimi, poprzez wojewódzkie systemy zarządzania kryzysowego, urzędów wojewódzkich, urzędów większych miast i jednostek im podległych - jak np. spółek wodno-kanalizacyjnych), RCB (koordynującego krajowy system zarządzania kryzysowego), a także operatorów usług kluczowych (w tym większych szpitali w Polsce).
Efektami projektu będzie możliwość pracy z użyciem S46 wybranych podmiotów KSC oraz rozbudowana platforma systemu S46.
Do kogo skierowany jest projekt?
Beneficjentami S46 są:
- jednostki samorządu terytorialnego i jednostki im podległe (urzędy marszałkowskie, JST zarządzające większymi miastami, spółki wodno-kanalizacyjne itp.),
- urzędy współpracujące przy zagadnieniach związanych z cyberbezpieczeństwem JST, a także uczestniczące w zintegrowanym systemie zarządzania kryzysowego (urzędy wojewódzkie, RCB),
- większe szpitale,
- operatorzy usług kluczowych.
Przeprowadzone działania
W obszarze szkoleniowym skonfigurowane zostało środowisko szkoleniowe, udostępnione trenerom.
W obszarze zakupowym realizowane są przetargi na zakup serwerów i wirtualnych firewalli. Przygotowano również specyfikację i uruchomiono zakupy w obszarze wirtualizatorów i systemów operacyjnych.
Dane projektu
Nazwa projektu: Podłączenie podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa do zintegrowanego systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem S46 (S46-react)
Beneficjent: NAUKOWA I AKADEMICKA SIEĆ KOMPUTEROWA - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 5.1. Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia
Wartość projektu: 29 525 253,00 zł
Wydatki kwalifikowalne: 25 732 875,00 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 25 732 875,00 zł