Szybki internet w ramach Inwestycji C1.1.1 coraz bliżej!
08.10.2024
Kolejny ważny krok w stronę eliminacji wykluczenia cyfrowego oraz zapewnienia dostępu do nowoczesnej infrastruktury światłowodowej na obszarach białych plam
Z przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy ocenę formalną wniosków złożonych w ramach naboru nr KPOD.05.02-IW.06-003/24 dotyczącego Inwestycji C1.1.1 – Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam.
Inwestycja C1.1.1
C1.1.1 to jedna z kluczowych inwestycji realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jej celem jest rozwój sieci światłowodowej na obszarach wykluczonych. Dzięki temu coraz więcej gospodarstw domowych, firm oraz instytucji publicznych będzie mogło korzystać z szybkiego, stabilnego i niezawodnego połączenia.
W ramach poprzednich naborów realizujemy aż 112 umów o łącznej wartości ponad 2,1 miliarda złotych, dzięki którym aż 459 000 nowych punktów adresowych zostanie podłączonych do sieci. Teraz czas na kolejne lokalizacje!
Wyniki oceny formalnej
W trzecim naborze oceniliśmy pozytywnie 195 wniosków. Na realizację tej części inwestycji przeznaczymy 1 236 733 834,50zł.
Z pełną listą pozytywnie ocenionych wniosków można zapoznać się tutaj.
Etapy oceny
Proces oceny składa się z dwóch kluczowych etapów. Zakończenie oceny formalnej to pierwszy z nich.
-
Ocena formalna – sprawdzamy m.in. czy wniosek został złożony w ramach właściwego konkursu, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie oraz czy jest kompletny.
-
Ocena merytoryczna – na tym etapie sprawdzamy czy przedsięwzięcie spełnia wymogi m.in. techniczne i finansowe. Dodatkowo, przyznajemy punktację w zależności od stopnia spełniania wybranego kryterium. Po pozytywnej ocenie merytorycznej podpisujemy umowę o dofinansowanie i możliwe jest rozpoczęcie inwestycji na danym obszarze.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zachęcamy do śledzenia dalszych etapów realizacji inwestycji.
Rozbudowa sieci szerokopasmowej
Inwestycja C1.1.1 to jedynie część największej w historii inwestycji rozbudowy infrastruktury sieci szerokopasmowej.
W ramach działania „Zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu” finansowanego z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy, realizujemy 71 umów o łącznej wartości ponad 1,3 mld PLN. Dzięki tym działaniom, 307 931 punktów adresowych, w tym gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, zyskają dostęp do internetu o prędkości co najmniej 100 Mb/s. Kluczowe jest również to, że użyte technologie zapewnią możliwość skalowania sieci aż do prędkości gigabitowych.