Unikalna europejska baza referencyjna o ludzkim genomie powstanie z finansowaniem z programu Cyfrowa Europa
28.11.2024
Projekt Genome of Europe (GoE), który właśnie się rozpoczął, przyczyni się do przełomowych postępów w medycynie, zarówno w obszarze predykcji oraz prewencji, jak i w diagnozowaniu i leczeniu. W projekcie bierze udział 51 instytucji z 27 krajów europejskich. Projekt o łącznym budżecie 45 milionów euro otrzymał 20 mln euro z programu Cyfrowa Europa.
W ciągu najbliższych lat GoE stworzy pierwszy europejski genom referencyjny, czyli cyfrową reprezentację całego DNA w naszym ciele. Projekt zidentyfikuje również różnice pomiędzy społecznościami zamieszkującymi kraje Europy. Aby to osiągnąć, w projekcie zostaną zebrane dane z ponad 100 000 obywateli europejskich, zarówno z istniejących biobanków, jak i od nowych wolontariuszy.
Projekt wraz z dotychczasowymi powiązanymi działaniami finansowanymi z DEP (a wcześniej z Horyzont 2020) oznacza realizację jednego z najbardziej kompleksowych przedsięwzięć genomicznych na świecie. Inne powiązane działania to:
- europejska inicjatywa 1+Million Genomes wraz z projektem Beyond 1 Million Genomes
- projekt European Genomic Data Infrastructure (GDI)
- nabór DEP z pierwszej połowy 2024 dot. wsparcia dla powstania konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej (EDIC) dla genomiki, które zapewni dalsze gromadzenie danych oraz ich wtórne wykorzystanie.
Inicjatywa unijna dot. genomiki będzie z kolei powiązana z innymi przedsięwzięciami mającymi na celu wykorzystanie technologii cyfrowych dla rozwoju medycyny w ramach budowanej Europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia (European Health Data Space).
Wśród partnerów projektu znajdują się dwa podmioty z Polski: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Uniwersytet Łódzki.