Zasady promocji i oznakowania
Masz pytania do zasad oznakowania i promocji?
Skontaktuj się z nami:
Kontakt dla Beneficjentów
Paula Domachowska-Woźniak - Naczelnik Wydziału Komunikacji CPPC
Email: PDomachowska-Wozniak@cppc.gov.pl
Masz pytania do zasad oznakowania i promocji?
Skontaktuj się z nami:
Kontakt dla Beneficjentów
Paula Domachowska-Woźniak - Naczelnik Wydziału Komunikacji CPPC
Email: PDomachowska-Wozniak@cppc.gov.pl
P: Czy muszę dokonywać promocji przedsięwzięcia realizowanego w ramach C.1.1.1 KPO?
O: Tak, informowanie opinii publicznej o fakcie otrzymania wsparcia na realizację przedsięwzięcia ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz Unii Europejskiej – NextGenerationEU jest obowiązkiem Ostatecznego odbiorcy wsparcia i wynika z zapisów zawartej umowy.
P: Jakie są moje główne obowiązki?
O: OOW jest zobowiązany w szczególności do:
- eksponowania źródła finansowania przedsięwzięcia m.in. przez właściwe oznaczanie przedsięwzięcia oraz związanych z nim materiałów, dokumentów, produktów i innych efektów realizacji i promocji przedsięwzięcia zgodnie z przekazanymi zasadami, w tym także:
- wszelkie działania informacyjne i promocyjne na temat przedsięwzięć KPO m. in. ulotki, broszury, publikacje, noty prasowe, konferencje prasowe, robocze spotkania z prasą, strony internetowe, newslettery, mailing, stopki wiadomości e-mail, materiały audiowizualne, spotkania, konferencje, wystąpienia publiczne itp.,
- dokumentację dotyczącą KPO i przedsięwzięcia,
- miejsce realizacji przedsięwzięcia,
- wszystkie inne produkty będące wynikiem realizowanego Przedsięwzięcia zarówno w formie materialnej, jak i niematerialnej;
- umieszczenia opisu realizowanego przedsięwzięcia na swojej stronie internetowej (jeśli posiada) i na profilach w mediach społecznościowych (jeśli posiada);
- umieszczenia w miejscu realizacji przedsięwzięcia plakatów lub tablic informacyjnych z właściwym oznaczeniem przedsięwzięcia;
- dostarczania ukierunkowanych informacji o przedsięwzięciu różnym grupom odbiorców, w tym mediom i opinii publicznej przez działania PR, współpracę z mediami, instytucjami zaangażowanymi, partnerami społecznymi i gospodarczymi.
P: Czy na protokołach odbioru prac lub innych wytworzonych dokumentach związanych z realizacją przedsięwzięcia w ramach C.1.1.1 KPO muszę stosować oznaczenia?
O: Tak, jest to obowiązek Ostatecznego odbiorcy wsparcia wynikający z zapisów umowy. Protokół odbioru jest przykładem dokumentu dotyczącego KPO i przedsięwzięcia.
P: Jakie oznaczenia stosować na dokumentach wytworzonych w związku z realizacją przedsięwzięcia?
Na dokumentach powinno znaleźć się podstawowe oznaczenia dla KPO, są to 3 znaki: znak KPO, barw RP oraz NextGenerationEU. W przypadku zastosowania wersji czarno-białej nie umieszcza się znaku barw RP.
Wzory znaków zostały określone w Księdze Identyfikacji Wizualnej KPO, którą można znaleźć w Bazie Wiedzy dla Operatorów.
Na dokumentach można umieścić znak dodatkowy, taki jak logo Ostatecznego odbiorcy wsparcia. Należy jednak pamiętać, że znak dodatkowy umieszcza się zawsze po pionowej linii rozdzielającej w kolorze czarnym równej wysokości flagi UE.
P: Czy na protokołach odbioru prac lub innych wytworzonych dokumentach związanych z realizacją przedsięwzięcia w ramach C.1.1.1 KPO jako znak dodatkowy można umieścić oprócz logo OOW, logo wykonawcy?
O: Nie. Nie można w zestawieniu umieszczać znaków wykonawców, którzy realizują działania w ramach przedsięwzięcia, ale którzy nie są Ostatecznymi odbiorcami wsparcia.
Ponadto należy pamiętać, że liczba znaków w zestawieniu (tzn. w jednej linii) nie może przekraczać czterech, łącznie ze znakami KPO, NGEU i barwami RP (w wersji pełno kolorowej).
P: Co z dokumentami, które otrzymuje OOW, np. dokumenty z Gmin, Powiatów, Nadleśnictw, Wód Polskich, Zakładów energetycznych itp.? Czy musimy prosić te podmioty aby stosowały odpowiednie logotypy?
O: Nie. Obowiązek związany z promocją projektu jest obowiązkiem Ostatecznego odbiorcy wsparcia. Nie ma konieczności ingerencji we wzory dokumentów jakie Państwo pozyskują w związku z realizacją przedsięwzięcia, szczególnie jeśli są to dokumenty jakich nie będą Państwo podawać do publicznej wiadomości.
TABLICE INFORMACYJNE
P: Czy realizując inwestycję w ramach C.1.1.1 KPO muszę zakupić i umieścić tablicę informacyjną?
O: Tak, umieszczenie tablicy w miejscu realizacji przedsięwzięcia jest obowiązkiem Ostatecznego odbiorcy wsparcia.
P: Ile tablic informacyjnych muszę umieścić?
O: Rekomendujemy postawienie minimum 2 tablic na obszarze realizacji.
P: Czy jest określony rozmiar jaki powinna mieć taka tablica?
O: Tak, w miejscu realizacji przedsięwzięcia należy postawić tablice w rozmiarze 240x120 cm.
P: Czy można umieścić mniejsze tablicę informacyjną?
O: Umieszczenie mniejszych tablicy jest dopuszczalne wyłącznie jeśli umieszczenie tablicy o wymiarach 240x120 cm według opinii organu zarządzającego daną infrastrukturą (miejscem, gdzie umieszczają Państwo tablicę) nie jest możliwe ze względów technicznych lub bezpieczeństwa.
Należy pamiętać, że umieszczenie mniejszej tablicy o wymiarach 120x60 cm jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu wcześniejszej zgody Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
P: Gdzie należy umieścić tablice informacyjne?
O: Tablicę informacyjną należy umieścić w miejscu realizacji przedsięwzięcia, np. tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Należy wybierać miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie miała możliwość zapoznać się z treścią tablicy.
O lokalizacji umieszczenia tablic decydują Państwo samodzielnie, kierując się tym aby tablice były dobrze widoczne i ogólnie dostępne oraz znajdowały się oczywiście w miejscu realizacji danego projektu.
P: Czy tablica informacyjna można znaleźć się tylko w siedzibie firmy?
O: Nie, jest to działanie niewystarczające. Tablicę informacyjną należy umieścić w miejscu realizacji przedsięwzięcia, np. tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Należy wybierać miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie miała możliwość zapoznać się z treścią tablicy.
P: Czy, jeżeli realizuję więcej niż jedno przedsięwzięcie w ramach C.1.1.1 KPO, mogę zamieścić informacje o tych przedsięwzięciach na jednej, wspólnej tablicy informacyjnej?
O: Nie, jest to działanie nieprawidłowe. Do każdego przedsięwzięcia powinny być przygotowane oddzielne tablice.
P: Kiedy należy umieścić tablice informacyjne?
O: Tablicę informacyjną należy umieścić niezwłocznie po rozpoczęciu fizycznej realizacji przedsięwzięcia obejmującego inwestycje rzeczowe lub zainstalowaniu zakupionego sprzętu.
Tablica musi być wykonana z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Obowiązkiem Ostatecznego odbiorcy wsparcia jest dbanie o jej stan techniczny i o to, aby informacja była cały czas wyraźnie widoczna. Uszkodzoną lub nieczytelną tablicę należy wymienić.
P: Jak należy prawidłowo uzupełnić wzory tablic informacyjnych?
O: Wzory tablic należy uzupełnić zgodnie ze sposobem wskazanym w Księdze Identyfikacji Wizualnej KPO, którą można znaleźć w Bazie Wiedzy dla Operatorów. Tytuł przedsięwzięcia oraz nazwa Ostatecznego odbiorcy wsparcia powinny zostać wpisane w wyznaczone miejsca, wskazane przez kwadratowe nawiasy.
P: Czy można modyfikować wzory tablic, np. poprzez dodanie logo własnego?
O: Nie, wzór tablic informacyjnych jest obowiązkowy, tzn. nie można go modyfikować, dodawać/usuwać znaków. Należy jedynie uzupełnić treść we wskazanych polach.
NAKLEJKI
P: Gdzie należy umieścić naklejki?
O: Naklejki należy umieścić na sprzęcie, urządzeniach, wyposażeniu, maszynach i środkach transportu itp. powstałych lub zakupionych z przedsięwzięcia dzięki wsparciu z KPO. Naklejki powinny być czytelne i wyraźnie widoczne oraz dostosowane do powierzchni, na której są umieszczone.
P: Czy muszę umieścić naklejkę np. na zamontowanych szafkach i mufach?
O: Tak, naklejkę należy umieścić na szafkach i mufach jeśli zostały one zakupione z przedsięwzięcia dzięki wsparciu z KPO.
P: Czy są obowiązujące wzory naklejek?
O: Tak, są dostępne wzory naklejek jakie należy stosować. Można je znaleźć w Księdze Identyfikacji Wizualnej KPO, którą jest dostępna w Bazie Wiedzy dla Operatorów. Należy pamiętać, że wzory naklejek są obowiązkowe, tzn. nie można ich modyfikować poprzez dodawanie innych niż wymagane znaków, informacji itp.
P: Jakie oznaczenia muszą znaleźć się na naklejce?
O: Każdorazowo należy korzystać z udostępnionych wzorów. Dostępnych jest kilka wersji, tj. wersja podstawowa składająca się z trzech znaków, wersja minimalna składająca się z dwóch znaków oraz wersja z dodatkowym elementem graficznym (znak Krajowego Planu Odbudowy).
Należy pamiętać, że wariant minimalny jest dopuszczalny w szczególnych przypadkach np. na materiałach i przedmiotach o bardzo małym polu zadruku (naklejka na bardzo małym sprzęcie).
STRONA INTERNETOWA I MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
P: Jakie informacje muszę umieścić na stronie internetowej i mediach społecznościowych?
O: Należy w widocznym miejscu umieścić:
- zestawienie złożone ze znaku KPO, braw RP oraz znaku NGEU; - krótkie opis przedsięwzięcia.
Krótki opis przedsięwzięcia powinien zawierać między innymi cel, grupę docelową, koszty przedsięwzięcia, efekty, produkty, usługi czy korzyści. Publikowane dane muszą być aktualne.
Tworząc stronę czy treści na mediach społecznościowych należy pamiętać o odbiorcach publikowanych treści, dlatego należy korzystać z prostego i zwięzłego języka, bez żargonów i skrótów.
Dodatkowe zalecamy wykorzystywanie zdjęć, grafik, materiałów audiowizualnych.
P: Czy informacja o przedsięwzięciu musi być na głównej stronie internetowej?
O: Nie ma takiego obowiązku. Można utworzyć odrębną podstronę, ważne jest jednak aby w takiej sytuacji użytkownikom łatwo było tam trafić, np. na stronie głównej powinien znaleźć się odnośnik do podstrony z opisem przedsięwzięcia.
Za dobrą praktykę uważa się umieszczanie zestawienia znaków w taki sposób, aby symbol UE był widoczny w momencie wejścia użytkownika na stronę z opisem. To znaczy bez konieczności przewijania jej w dół.
P: Czy w mediach społecznościowych należy utworzyć nowy profil?
O: Nie ma takiej potrzeby, wystarczy profil, który już Państwo posiadają.
P: Czy posty w mediach społecznościowych muszą mieć specjalne oznaczenia, poza obowiązującymi znakami graficznymi?
O: Tak, tworząc posty na mediach społecznościowych obowiązkowe jest używanie hasztagów. Ułatwi to dotarcie użytkownikom do publikowanych treści.
Hasztagi jakich należy używać: #FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie #KPO, #KorzyściDlaCiebie, #NextGenerationEU.
Rekomendujemy również stosowanie hasztagów na stronach internetowych.
P: Czy muszę dokonywać promocji projektu realizowanego w ramach FERC.01.01?
O: Tak, informowanie społeczeństwa o dofinansowaniu projektu przez Unię Europejską jest obowiązkiem Beneficjenta i wynika z zapisów zawartej umowy.
P: Jakie są moje główne obowiązki?
O: Beneficjent jest zobowiązany w szczególności do:
- umieszczenia w widoczny sposób znaku Funduszy Europejskich, barw Rzeczypospolitej Polskiej (jeśli dotyczy; wersja pełnokolorowa) i znaku Unii Europejskiej na:
• wszystkich prowadzonych działaniach informacyjnych i promocyjnych dotyczących Projektu,
• wszystkich dokumentach i materiałach (m.in. produkty drukowane lub cyfrowe) podawanych do wiadomości publicznej,
• wszystkich dokumentach i materiałach dla osób i podmiotów uczestniczących w Projekcie,
• produktach, sprzęcie itp. powstałych lub zakupionych z Projektu, poprzez umieszczenie na nich naklejek;
- umieszczenia w miejscu realizacji Projektu trwałej tablicy informacyjnej podkreślającej fakt otrzymania dofinansowania z UE;
- umieszczenia krótkiego opisu Projektu na stronie internetowej Beneficjenta oraz w mediach społecznościowych;
- przekazywania uczestnikom Projektu, podmiotom uczestniczących w Projekcie oraz opinii publicznej informacji o wsparciu z UE i programu, w szczególności w formie odpowiedniego oznakowania;
- dokumentowania działań informacyjnych i promocyjnych prowadzonych w ramach Projektu.
P: Jakie oznaczenia stosować na dokumentach wytworzonych w związku z realizacją projektu?
O: Podstawowe oznaczenie to zestawienie 3 znaków, tj.: znaku Funduszy Europejskich – Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, znaku barw Rzeczpospolitej Polskiej oraz znaku Unii Europejskiej. Zestawienie znaków musi być zawsze umieszczone w widocznym miejscu.
W przypadku zastosowania wersji czarno-białej nie umieszcza się znaku barw RP.
Wzory znaków zostały określone w Księdze Tożsamości Wizualnej marki Fundusze Europejskie 2021 – 2027, którą można znaleźć w Bazie Wiedzy dla Operatorów.
Na dokumentach można umieścić znak dodatkowy, taki jak logo Beneficjenta. Należy jednak pamiętać, że znak dodatkowy umieszcza się zawsze po pionowej linii rozdzielającej w kolorze czarnym równej wysokości flagi UE.
P: Czy jako znak dodatkowy można umieścić oprócz logo Beneficjenta, logo wykonawcy?
O: Nie. Nie można w zestawieniu umieszczać znaków wykonawców, którzy realizują działania w ramach projektu, ale którzy nie są Beneficjentami.
Ponadto należy pamiętać, że liczba znaków w zestawieniu (tzn. w jednej linii) nie może przekraczać czterech, łącznie ze znakami FE, UE i barwami RP (w wersji pełnokolorowej).
P: Czy na protokołach odbioru prac lub innych wytworzonych dokumentach związanych z realizacją projektu w ramach FERC.01.01 muszę stosować oznaczenia?
O: Rekomendujemy stosowanie odpowiednich logotypów.
P: Co z dokumentami, które otrzymuje Beneficjent, np. dokumenty z Gmin, Powiatów, Nadleśnictw, Wód Polskich, Zakładów energetycznych itp.? Czy musimy prosić te podmioty aby stosowały odpowiednie logotypy?
O: Nie. Obowiązek związany z promocją projektu jest obowiązkiem Beneficjenta. Nie ma konieczności ingerencji we wzory dokumentów jakie Państwo pozyskują w związku z realizacją projektu, szczególnie jeśli są to dokumenty jakich nie będą Państwo podawać do publicznej wiadomości.
P: Czy nieprzestrzeganie zasad informacji i promocji może się dla mnie wiązać z konsekwencjami finansowymi?
O: Tak, w przypadku niewłaściwej realizacji obowiązków lub niewywiązania się przez Beneficjenta z obowiązków określonych w umowie, CPPC wezwie Beneficjenta do podjęcia działań naprawczych. A jeśli działanie te nie zostaną podjęte i zrealizowane, może dojść do pomniejszenia dofinansowania projektu.
P: Jakie uchybienia mogą powodować pomniejszenie dofinasowania?
O: Wykaz pomniejszenia dofinansowania w zakresie obowiązków komunikacyjnych stanowi załącznik nr 9 do umowy o dofinasowanie.
Uchybienia:
- Brak strony internetowej i brak mediów społecznościowych- Brak obowiązkowego opisu na stronie internetowej i w mediach społecznościowych;
- Brak logotypów na stronie internetowej Beneficjenta oraz w mediach społecznościowych, przy jednoczesnej informacji opisowej dot. realizowanego projektu;
- Publikowanie dokumentów związanych z realizacją projektu bez informacji o dofinansowaniu ze środków UE;
- Publikowanie materiałów audiowizualnych i audio bez słownej informacji o współfinansowaniu projektu ze środków UE;
- Brak tablicy informacyjnej w okresie realizacji projektu;
- Brak tablicy pamiątkowej w okresie trwałości projektu;
- Beneficjent posiada tablicę informacyjną (lub pamiątkową), ale zakres danych nie jest zgodny z Księgą Tożsamości Wizualnej marki Fundusze Europejskie 2021-2027.
TABLICE INFORMACYJNE
P: Czy realizując inwestycję w ramach FERC.01.01 muszę zakupić i umieścić tablicę informacyjną?
O: Tak, umieszczenie tablicy w miejscu realizacji projektu jest obowiązkiem Beneficjenta.
P: Ile tablic informacyjnych muszę umieścić?
O: Rekomendujemy postawienie minimum 2 tablic na obszarze realizacji.
P: Czy jest określony rozmiar jaki powinna mieć taka tablica?
O: Tak, w miejscu realizacji projektu należy postawić tablice w rozmiarze 240x120 cm.
P: Czy można umieścić mniejsze tablicę informacyjną?
O: Umieszczenie mniejszych tablicy jest dopuszczalne wyłącznie jeśli umieszczenie tablicy o wymiarach 240x120 cm według opinii organu zarządzającego daną infrastrukturą (miejscem, gdzie umieszczają Państwo tablicę) nie jest możliwe ze względów technicznych lub bezpieczeństwa.
Należy pamiętać, że umieszczenie mniejszej tablicy o wymiarach 120x60 cm jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu wcześniejszej zgody Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
P: Gdzie należy umieścić tablice informacyjne?
O: Tablicę informacyjną należy umieścić w miejscu realizacji projektu, np. tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Należy wybierać miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie miała możliwość zapoznać się z treścią tablicy.
O lokalizacji umieszczenia tablic decydują Państwo samodzielnie, kierując się tym aby tablice były dobrze widoczne i ogólnie dostępne oraz znajdowały się oczywiście w miejscu realizacji danego projektu.
P: Czy tablica informacyjna można znaleźć się tylko w siedzibie firmy?
O: Nie, jest to działanie niewystarczające. Tablicę informacyjną należy umieścić w miejscu realizacji projektu, np. tam, gdzie prowadzone są prace budowlane lub infrastrukturalne. Należy wybierać miejsce dobrze widoczne i ogólnie dostępne, gdzie największa liczba osób będzie miała możliwość zapoznać się z treścią tablicy.
P: Kiedy należy umieścić tablice informacyjne?
O: Tablicę informacyjną należy umieścić niezwłocznie po rozpoczęciu fizycznej realizacji projektu obejmującego inwestycje rzeczowe lub zainstalowaniu zakupionego sprzętu.
Tablica musi być wykonana z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Obowiązkiem Beneficjenta jest dbanie o jej stan techniczny i o to, aby informacja była cały czas wyraźnie widoczna. Uszkodzoną lub nieczytelną tablicę należy wymienić.
P: Rozpoczęliśmy realizację projektu przed podpisaniem umowy, kiedy powinienem umieścić tablicę?
O: Jeśli projekt rozpoczął się przed uzyskaniem dofinansowania, tablica powinna stanąć bezpośrednio po podpisaniu umowy o dofinansowaniu (nie później niż dwa miesiące od tej daty).
P: Jak długo tablica powinna pozostać w miejscu realizacji projektu?
O: Tablica informacyjna musi być wyeksponowana w okresie realizacji projektu oraz w okresie jego trwałości.
P: Co muszę umieścić na tablicy informacyjnej?
O: Na tablicy musi znaleźć się:
- znak FE,
- znak UE,
- nazwa beneficjenta,
- tytuł projektu (maksymalnie 150 znaków),
- adres portalu www.mapadotacji.gov.pl.
P: Od czego zależy kolorowy pasek, który umieszcza się na tablicy informacyjnej?
O: Pasek na dole tablicy odpowiada konkretnemu programowi Funduszu Europejskich. Dla Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy stosuje się kolor magenta - C:26 M:100 Y:30 K:0.
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego paska, nie ma konieczności zmiany znaku Funduszy Europejskich na znak odpowiedniego programu.
P: Czy są dostępne odpowiednie wzory tablic informacyjnych?
O: Tak, wzory tablic znajdują się w Księdze Tożsamości Wizualnej marki Fundusze Europejskie 2021 – 2027, którą można znaleźć w Bazie Wiedzy dla Operatorów. Tytuł projektu oraz nazwa Beneficjenta powinny zostać wpisane w wyznaczone miejsca, wskazane przez kwadratowe nawiasy.
P: Czy można modyfikować wzory tablic?
O: Wzór tablic informacyjnych jest obowiązkowy, tzn. nie można go modyfikować, dodawać/usuwać znaków. Należy jedynie uzupełnić treść we wskazanych polach.
Możliwe są jedynie odstępstwa związane np. z umieszczeniem tablic na zabytkach, w miejscach kultu lub pamięci, gdzie (za zgodą CPPC) można stosować tablice monochromatyczne, np. z przezroczystej pleksi, szkła lub z brązu.
P: Czy po zakończeniu projektu muszę postawić dodatkową tablicę pamiątkową?
O: Tablica informacyjna jest tożsama z tablicą pamiątkową, więc nie ma potrzeby stosowania oddzielnych tablic informacyjnych i pamiątkowych. Wystarczające są tablice informacyjne postawione w okresie realizacji projektu.
NAKLEJKI
P: Gdzie należy umieścić naklejki?
O: Naklejki należy umieścić na wyposażeniu, sprzęcie i środkach transportu powstałych lub zakupionych w projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich.
P: Czy muszę umieścić naklejkę np. na zamontowanych szafkach i mufach?
O: Tak, naklejkę należy umieścić na szafkach i mufach jeśli zostały one zakupione w ramach projektu dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich.
P: Czy są obowiązujące wzory naklejek?
O: Tak, są dostępne wzory naklejek jakie należy stosować. Można je znaleźć w Księdze Tożsamości Wizualnej marki Fundusze Europejskie 2021 – 2027, która jest dostępna w Bazie Wiedzy dla Operatorów. Należy pamiętać, że wzory naklejek są obowiązkowe, tzn. nie można ich modyfikować poprzez dodawanie innych niż wymagane znaków, informacji itp., poza zmianą znaku „Fundusze Europejskie” na znak odpowiedniego programu.
P: Jakie oznaczenia muszą znaleźć się na naklejce?
O: Każdorazowo należy korzystać z udostępnionych wzorów. Naklejka zawiera znak Funduszy Europejskich - Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, barw Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz tekst „Zakup współfinansowany ze środków Unii Europejskiej”.
P: Kiedy i na jak długo muszę umieścić naklejki?
O: Naklejki trzeba umieścić przed rozpoczęciem użytkowania zakupionych/powstałych w projekcie sprzętów. Muszą one być widoczne przez cały okres użytkowania tego sprzętu. Naklejki muszą być trwałe. Uszkodzoną lub nieczytelną naklejkę musisz wymienić.
P: Jaki rozmiar powinna mieć naklejka?
O: Rozmiar i materiał naklejki powinien być dostosowany do powierzchni lub sprzętu, na którym zostanie umieszczona, tak by wszystkie znaki były odpowiednio czytelne i wyraźnie widoczne. Jeśli wielkość powierzchni to umożliwia, najmniejszy rozmiar naklejki to ok. 14x8 cm.
Zmniejszanie lub zwiększanie wymiarów naklejki jest dopuszczalne m.in. ze względu na rodzaj i charakter przedmiotu, sprzętu itp., przy zachowaniu wszystkich elementów i proporcji wzoru.
Należy również pamiętać o tym, aby naklejka została umieszczona w widocznym miejscu – na przykład, jeśli sprzęt znajduje się w skrzynce, naklejka powinna znaleźć się na skrzynce, nie w środku. W kwestii indywidualnych przypadków prosimy każdorazowo o kontakt z CPPC.
STRONA INTERNETOWA i MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
P: Jakie informacje muszę umieścić na stronie internetowej i mediach społecznościowych?
O: Należy w widocznym miejscu umieścić:
- zestawienie złożone ze znaku Funduszy Europejskich – Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, braw RP oraz znaku Unii Europejskiej;
- krótki opis projektu.
Należy pamiętać, że na stronach internetowych należy stosować zestawienia znaków FE, UE i znaku barw RP tylko w wariancie pełnokolorowym.
P: Jakie elementu musi zawierać krótki opis projektu?
O: Krótki opis projektu musi zawierać:
- tytuł Projektu,
- zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu (opis, co zostanie zrobione, zakupione etc.),
- grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta),
- cel lub cele projektu,
- rezultaty projektu,
- wartość projektu (całkowity koszt projektu),
- wysokość dofinansowania ze środków europejskich,
- hasztagi: #FunduszeUE, #FunduszeEuropejskie, #NaRozwójCyfrowy.
Publikowane dane muszą być aktualne.
Tworząc stronę czy treści na mediach społecznościowych należy pamiętać o odbiorcach publikowanych treści, dlatego należy korzystać z prostego i zwięzłego języka, bez żargonów i skrótów.
Dodatkowe zalecamy wykorzystywanie zdjęć, grafik, materiałów audiowizualnych.
P: Czy informacja o projekcie musi być na głównej stronie internetowej?
O: Nie ma takiego obowiązku. Można utworzyć odrębną podstronę, ważne jest jednak aby w takiej sytuacji użytkownikom łatwo było tam trafić. Oznaczenie graficzne można umieścić na dwa sposoby.
Wariant 1. Na samej górze strony, tj. w widocznym miejscu nad treścią, musi znaleźć się zestawienie znaków złożone ze: znaku Funduszy Europejskich – Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, znaku barw RP oraz znaku Unii Europejskiej. W momencie wejścia na stronę internetową użytkownik nie musi przewijać strony, aby zobaczyć zestawienie znaków.
Wariant 2. Jeżeli nie ma możliwości, aby umieścić obowiązkowe zestawienie znaków na górze strony np. jej struktura to uniemożliwia, należy w widocznym miejscu na górze strony, bez konieczności jej przewijania, umieść znak UE (Podręcznik w zakresie informacji i promocji określa trzy możliwe do zastosowania wzoru znaku UE).
Po kliknięciu na znak UE powinno nastąpić przekierowanie do opisu projektu.
Na stronie dodatkowo muszą zostać umieszczone obowiązkowe zestawienie znaków opisane w wariancie 1.
P: Czy posiadanie profilu w mediach społecznościowych jest obowiązkowe?
O: Tak, jeśli nie posiadają Państwo takiego profilu, muszą go Państwo założyć (przynajmniej jeden profil).
P: Czy w mediach społecznościowych należy utworzyć nowy profil?
O: Nie ma takiej potrzeby, wystarczy profil, który już Państwo posiadają.
P: Jak stosować hasztagi?
O: Hasztagi należy stosować w przypadku wszelkich informacji o realizowanych projektach, podawanych do wiadomości za pośrednictwem Internetu.
Obowiązkowe hasztagi to: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie. Rekomendujemy używanie łącznie hasztagów #FunduszeUE i #FunduszeEuropejskie jak również hasztagu #NaRozwójCyfrowy, który to bezpośrednio odnosi się do konkretnego programu.
{"register":{"columns":[]}}