Zdalna szkoła +
W związku z wprowadzonym stanem epidemii w Polsce związanym z COVID-19 większość czynności z naszego życia zostało przeniesionych do sieci. Zajęcia w szkołach również odbywały się w trybie zdalnym. Projekt „Zdalna Szkoła” zapewnił placówkom oświatowym i uczniom sprzęt niezbędny do nauki. „Zdalna Szkoła+” była jego kontynuacją.
Projekt zakładał wsparcie funkcjonowania systemu oświaty w warunkach prowadzenia kształcenia zdalnego. Odpowiadał na potrzeby jednostek oświatowych i uczniów niemogących w pełni uczestniczyć w kształceniu zdalnym, zwłaszcza tych pochodzących z rodzin wielodzietnych. W ramach „Zdalnej Szkoły+” dokonano analizy uwarunkowań i potrzeb w zakresie ograniczeń infrastrukturalnych po stronie placówek oświatowych i uczestników systemu oświaty.
Cel projektu
Projekt był kontynuacją „Zdalnej Szkoły”. Jego celem było zapewnienie uczniom z rodzin wielodzietnych i nauczycielom niezbędnego sprzętu do nauki w trybie zdalnym.
Dla kogo?
Konkurs miał charakter grantowy. O dofinansowanie mogły ubiegać się gminy.
Finansowanie
W ramach projektu został zakupiony sprzęt do prowadzenia zajęć i do nauki: komputery, laptopy i tablety z dostępem do Internetu oraz niezbędne do nich akcesoria (np. myszki i słuchawki).
Wysokość dofinansowania (od 35 do 165 tysięcy złotych) zależała od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia.
Projekt trwał od maja 2020 r. do października 2021 r.
Efekty
W ramach „Zdalnej Szkoły+”:
- zakupiono 78 871 sztuk sprzętu (w tym 2 636 PC, 69 496 laptopów, 6 739 tabletów),
- wsparto 89 230 osób (w tym 13 373 nauczycieli),
- w projekcie wzięły udział 2 463 gminy.
Dane projektu
Nazwa projektu: Zdalna Szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Beneficjent: CENTRUM PROJEKTÓW POLSKA CYFROWA
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 1.1. Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach
Wartość projektu: 182 138 000,00 zł
Wydatki kwalifikowalne: 182 138 000,00 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 182 138 000,00 zł