Do czego służy serwis Cyfryzacja - Badania i Projektowanie?
Jeżeli pracujesz w mediach, szczególnie tworzących treści na temat technologii, i szukasz informacji dotyczących cyfryzacji usług publicznych w Polsce, prawdopodobnie - prędzej czy później - trafisz na naszą stronę. Do czego więc ona służy i jakie informacje tu znajdziesz?
Nasz serwis powstał z inicjatywy osób odpowiedzialnych za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – później z tego obszaru utworzono Ministerstwo Cyfryzacji. Jako że jednak od początku dotyczył on informacji o pracy Departamentu Jakości e-Usług w Centralnym Ośrodku Informatyki, prowadzili go i prowadzą pracownicy COI – aktualnie Zespołu Świadomości Społecznej Produktów w Pionie Innowacji i Jakości.
Jak pracujemy?
Jak wskazuje sama nazwa naszego serwisu, zajmujemy się tutaj prezentacją kwestii związanych z badaniami i projektowaniem naszych produktów i usług. Dzięki makietom, czyli przykładom tego, jak wygląda lub będzie wyglądał dany projekt, możemy zbierać opinie użytkowników na jego temat, a dzięki efektom tych badań wiemy, w którą stronę powinniśmy iść, by spełnić oczekiwania jak największej grupy ludzi.
Nasz serwis służy także do prezentacji pomysłów na kolejne usługi. Nawet jeśli jakiś projekt tutaj opisujemy, nie oznacza to więc, że będzie on ostatecznie wdrożony i realizowany przez COI lub inną instytucję. Staramy się nadążać za realnymi potrzebami użytkowników i okolicznościami zewnętrznymi – jeśli nawet wymagania biznesowe się zmienią albo ludzie nie ocenią pozytywnie naszej pracy, to i tak chcemy pokazać, czym się zajmujemy.
Nad czym pracujemy?
A czym się zajmujemy? Naszym sztandarowym produktem jest aplikacja mObywatel 2.0. Ale nasz wkład w cyfryzację państwa jest o wiele większy. Dzięki naszej pracy powstały i powstają takie projekty jak chociażby Centralny Rejestr Wyborców oraz usługi jak e-Doręczenia, ePłatności czy Zastrzeż PESEL. Naszą pracę opisujemy w zakładce „Projekty” – tam też można zobaczyć wspomniane makiety. Z kolei w zakładce „Badania” znajdują się raporty z badań z użytkownikami. Jest tego naprawdę sporo!
Prowadząc serwis, realizujemy jeden z obowiązków wynikających ze statutu COI – komunikację z obywatelami. Tworzymy produkty w zasadzie dla wszystkich i chcemy, by wszyscy mieli możliwość zapoznania się z tym, nad czym aktualnie pracujemy. Należy jednak pamiętać, że nasz serwis nie jest roadmapą projektów realizowanych w ramach mObywatela 2.0, ani żadnego innego projektu czy usługi. Jak już wspomnieliśmy, opisanie danego projektu nie oznacza, że będzie on realizowany przez COI czy inne instytucje.
Gdzie znajdziesz więcej informacji?
Jeśli chcesz zapoznać się z roadmapą w mObywatelu 2.0, przejdź na stronę Info.mObywatel.gov.pl:
Jeśli chcesz poznać więcej projektów realizowanych w naszym Pionie, kliknij poniższy przycisk:
PRZEJDŹ DO ZAKŁADKI „PROJEKTY”
Jeśli chcesz zapoznać się z raportami z badań: