Dyrektor COI na spotkaniu w Brukseli
30.01.2024
Dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki (COI) Radosław Maćkiewicz wystąpił z prezentacją na temat procesu tworzenia mObywatela 2.0 i naszych przygotowań do europejskiego portfela tożsamości cyfrowej (EUDI). A to podczas spotkania zamykającego konferencję na temat ochrony danych osobowych organizowanego przez Stałe Przedstawicielstwo RP w Brukseli. Spotkanie odbyło się 25 stycznia 2024 r.
Celem prezentacji dyrektora COI było pokazanie, że aktywnie uczestniczymy w wyznaczaniu specyfikacji technicznej i architektury EUDI oraz mamy już doświadczenia, z których inne kraje mogą czerpać wiedzę. mObywatel 2.0 jest bowiem bardzo nowoczesną w skali europejskiej aplikacją.
Najnowsze technologie i najlepszy UX
Pracujemy na najnowszych technologiach, dbamy o doświadczenia użytkownika i przyjazny interfejs oraz prowadzimy badania z użytkownikami od najwcześniejszych etapów planowania nowych funkcjonalności i usług.
Co najważniejsze Dyrektor COI opowiedział o naszej transformacji w kierunku europejskiego portfela tożsamości cyfrowej (EUDI), to znaczy naszych pracach w grupie roboczej EU Toolbox oraz udziale w projekcie pilotażowym POTENTIAL.
Sześć przypadków użycia
W ramach grupy roboczej EU Toolbox działamy w kierunku wypracowania technicznych standardów i architektury europejskiego portfela tożsamości. W projekcie pilotażowym POTENTIAL testujemy portfel EUDI w sześciu przypadkach użycia, czyli:
- dostępu do e-usług rządowych,
- otwarcia rachunku bankowego,
- rejestracji karty SIM,
- mobilnego prawa jazdy,
- podpisu elektronicznego
- e-recepty na terenie Unii Europejskiej.
Radosław Maćkiewicz opowiedział także o potencjalnych wyzwaniach, na przykład przejściu na tzw. selektywny model przekazywania danych oraz dalszym podwyższaniu poziomu bezpieczeństwa aplikacji. Co to oznacza?
mObywatel 2.0 będzie jeszcze bezpieczniejszy
W ramach EUDI obywatele Unii będą przekazywać tylko te dane, na które wyrażą zgodę oraz te, które są konieczne dla danej transakcji. Po dostosowaniu do wymogów EUDI mObywatel 2.0 zapewni jeszcze wyższy poziom uwierzytelnienia użytkownika, tak aby jeszcze skuteczniej zapobiegać kradzieży tożsamości.
W spotkaniu uczestniczył także Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, który wygłosił główne przemówienie poprzedzające panel dyskusyjny na temat ochrony naszej prywatności w komunikacji elektronicznej. Serdecznie dziękujemy Stałemu Przedstawicielowi RP przy UE (pełniącemu obowiązki) Piotrowi Serafinowi za zaproszenie i współpracę!