mObywatel 2.0 a Dzień Języka Ojczystego
21.02.2024
21 lutego 2024 roku obchodzone jest na całym świecie święto języka ojczystego. W Centralnym Ośrodku Informatyki pielęgnujemy język ojczysty nie tylko od święta, między innymi w naszej sztandarowej aplikacji mObywatel 2.0. A jak to robimy?
W swoich standardach przyjęliśmy zasady dotyczące języka i podpisaliśmy w 2022 roku deklarację prostego języka. Zespół Projektowania Treści współtworzy z innymi zespołami COI zrozumiałe i przyjazne usługi publiczne (w tym mObywatela 2.0). Dzięki temu usprawniamy również polski język użytkowy, urzędowy i w ogóle oficjalny.
Dla wszystkich
W ten sposób pomagamy wszystkim użytkownikom języka polskiego poczuć się w polszczyźnie jak w domu niezależnie od:
- wykształcenia,
- obciążenia informacjami,
- możliwości poznawczych.
Ułatwiamy to również osobom, które mieszkają tu od niedawna i uczą się języka polskiego – a jest ich już kilka milionów. Powinniśmy pamiętać również o społeczności osób głuchych (około pół miliona Polaków), dla których pierwszym językiem jest zazwyczaj polski język migowy.
Dla każdego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to również święto różnorodności – języków narodowych, regionalnych, oficjalnych i nieoficjalnych. Poprawny i zrozumiały tekst ułatwia tłumaczenie na inne języki – ojczyste lub powszechnie znane. To ważne w COI, ponieważ chociażby z mObywatela 2.0 mogą korzystać w języku ukraińskim posiadacze dokumentu Diia.pl.
Wszyscy dla każdego
Tylko dzięki zrozumiałym usługom publicznym każdy może w pełni korzystać z praw obywatela i szerzej – człowieka. Jak zwięźle ujął to Stanisław Jerzy Lec:
Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi.