Pełnomocnictwa w aplikacji mObywatel – raport z badań
07.11.2022
Chcemy ulepszać nasze produkty, dlatego prowadzimy systematyczne badania pod kątem ich użyteczności. Już po raz kolejny skupiliśmy się na funkcjonalności pełnomocnictw. Zobacz raport z badań.
Na czym polega usługa
Usługa Pełnomocnictwa polega na upoważnianiu innych osób do załatwiania spraw urzędowych w naszym imieniu. Jak to działa? Użytkownik wystawia pełnomocnictwo w aplikacji mObywatel, a wskazana osoba – również w aplikacji – je akceptuje. Po przyjściu do urzędu wybrany pełnomocnik podaje numer pełnomocnictwa i pokazuje dowód osobisty. Resztę informacji urzędnik znajdzie w systemie.
Co zbadaliśmy
W badaniu testowaliśmy prototyp usługi Pełnomocnictwa w aplikacji mObywatel. Sprawdziliśmy, czy użytkownicy potrafią:
- utworzyć pełnomocnictwo,
- zaakceptować pełnomocnictwo,
- zarządzać pełnomocnictwami.
Co wynika z badań
Badani pozytywnie ocenili usługę. Nie mieli problemu z nadaniem i odebraniem pełnomocnictwa, robili to intuicyjnie. Docenili też łatwy dostęp do informacji o urzędach, które będę honorować Pełnomocnictwa w aplikacji mObywatel. Widzą korzyści z wprowadzenia takiego rozwiązania – zaoszczędzą czas.
Użytkownicy zasugerowali, że warto uprościć język i dodać wyjaśnienia trudniejszych pojęć. Zwrócili też uwagę na aspekt wizualny. Woleliby, żeby zakładki aplikacji były wyraźniej oznaczone.
Więcej informacji znajdziesz w raporcie.