W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

To był niesamowity dzień! Konferencja POLISHing UX za nami [RELACJA]

14.06.2023

- Kiedy przychodziłem do pracy w Centralnym Ośrodku Informatyki, nawet nie śniłem, że uda się stworzyć tak wspaniały zespół, który będzie w stanie zorganizować wydarzenie na taką skalę – mówił podczas konferencji POLISHing UX Tomasz Rychter, dyrektor Pionu Innowacji i Jakości w COI. W pierwszej edycji tego wydarzenia uczestniczyło – w formie stacjonarnej i online - kilkaset osób!

Fotografia kolorowa. Przedstawia scenę, na której odbywały się prelekcje w ramach konferencji POLISHing UX oraz fragment publiczności. Na scenie stoją dwie osoby, obok sceny mężczyzna z mikrofonem. Sala oświetlona jest delikatnym niebieskim światłem.

31 maja 2023 r. w Browarach Warszawskich zorganizowaliśmy konferencję POLISHing UX. Jej pomysłodawcą był Tomasz Rychter. – To dopiero pierwsza edycja konferencji, a udało nam się przygotować świetne prelekcje i zgromadzić tak wiele osób – mówił dyrektor PIiJ, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego osiągnięcia.

Jedenaście prelekcji, w tym dwie specjalne

W wydarzeniu uczestniczyli też minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Marcin Kubarek oraz Dyrektor Pionu Wsparcia Katarzyna Blachowicz. Nie ujmując niczego tak znamienitym postaciom, chcemy jednak podkreślić, że najważniejsi byli nasi prelegenci oraz publiczność, która aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu, zadając pytania.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania aż jedenastu prelekcji. Dziewięć z nich przygotowali pracowniczki i pracownicy PIiJ, dwie należały do gości specjalnych. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Natalia Kijewska, dyrektorka Departamentu Jakości e-Usług. Mówiła o znaczeniu poszczególnych kompetencji UX w zespole, roli lidera i relacjach, wszystko to ubierając w metaforę… pizzy cztery sery!

Spokój i dynamika

Metafora ta zdecydowanie przypadła do gustu odbiorcom i, zapewne, na długo zapadła w pamięć. Kolejni na scenie zaprezentowali się pracownicy Zespołu Projektowania Aplikacji mObywatel – Adam Kruk (starszy projektant UX / UI) i Bartosz Stróżewski (młodszy specjalista ds. UX / UI). Adam opowiedział o tym, jak przejść z sektora prywatnego do pracy w tzw. publicu. Bartosz zaś mówił, jak zdobyć pierwszą pracę jako junior designer.

Oba wystąpienia cechowały się dużym spokojem, a nasi koledzy dzielili się swoimi doświadczeniami, jakby z takimi eventami byli za pan brat! Spokój ten zburzył, wbiegając na scenę niczym Steve Jobs, Jacek Pruś, kierownik Zespołu Projektowania Aplikacji mObywatel. Ale nic w tym złego! Wystąpienie Jacka zostało bardzo ciepło przyjęte, tym bardziej, że mówił o tym, o czym nie mówi się na co dzień, czyli o trudnościach w projekcie mObywatel. No i o tym, jak przekuć je w sukces.

Dostępne i prozdrowotne rozwiązania

Uwagę zwracała nie tylko dynamika wystąpienia, ale i świetna prezentacja upstrzona wręcz makietami najnowszej wersji aplikacji – mObywatel 2.0. Kolejną prelekcją uczestników konferencji zaciekawiły starsze badaczki UX Magda Kołba-Górna i Alicja Sepioło. Magda i Alicja zajmują się badaniami, które mają pomóc w opracowaniu rozwiązania cyfrowego, które może przysłużyć się pomocy dzieciom i młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego. Dzieliły się swoimi doświadczeniami z pracy przy tym trudnym projekcie.

A skoro zdrowie, to i dostępność. W jej kontekście o tworzeniu cyfrowych produktów dla usług publicznych (dobrych praktykach, strategii i wyzwaniach) mówiła Dominika Łukoszek, p.o. kierowniczki Zespołu ds. Dostępności Cyfrowej. W końcu musimy pamiętać o tym, że w UX ważny jest experience każdego usera, bez względu na np. niepełnosprawność.

Kreatywne metafory

Po prelekcji Dominiki przyszła pora na kolejne dwa wystąpienia ubrane w metafory. Małgorzata Trębińska, kierowniczka Zespołu Projektowania Treści, porównała pracę swoją i swojego zespołu do pracy… strażaka i detektywa! Wystąpienie w ten ciekawy sposób pokazało, jak ważne są w pracy UX-owca dobrze stworzone treści i że nie powinno się ich marginalizować! Swoim wejściem na scenę zaskoczył zaś wszystkich Łukasz Posłuszny, Specjalista ds. UX.

Odgrywał rolę stereotypowego urzędnika, który bardziej niż klientem przejmuje się kawką. Wstęp okazał się jednak bardzo przewrotny, bo prelekcja nie miała na celu krytyki pracy urzędników tzw. okienkowych, a pokazanie (na przykładzie systemu Źródło), jak odpowiedzialną, stresującą i potrzebną pracę świadczą. Czy lepsza od nich byłaby sztuczna inteligencja?

Czy warto bać się AI?

To pytanie pozostało - filozoficznie niemal - otwarte, ale o pomocy AI w codziennej pracy - nie urzędnika, a projektanta - mówili Kamil Turcza, kierownik Zespołu Projektowania Design Systemu, oraz starsi projektanci UX / UI, Michał Galubiński i Dawid Kwaśniewski. Z wystąpienia jasno wynika, że sztucznej inteligencji nie należy traktować jak zagrożenie, więc wszyscy możemy spać spokojnie. Ufff ;)

A na koniec zostawiliśmy dwóch gości specjalnych: Krzysztofa Miotka i Przemka Blicharskiego. Krzysztof (co-founder O.W.C.A, CEO Quale UX) przygotował wystąpienie, w którym mówił o archetypach i personach, czyli „zmorach” pracy w UX. Przemek (politolog i psycholog piszący o świecie danych, technologii i nauki, konsultant ds. AI i Data) doradzał, jak projektanci UX mogą budować markę osobistą na LinkedIn (wszak skoro projektujemy rozwiązania dla ludzi, musimy umieć im o tym opowiedzieć).

Podsumowanie

Choć wydawało się, że konferencja trwająca sześć godzin będzie wyczerpująca, prelekcje były tak ciekawe i dynamiczne, że czas upłynął niespotykanie szybko. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli z dumą ogłosić kolejną edycją konferencji - POLISHing UX 2.0 – i sprawić, że naprawdę będzie 2.0, czyli jeszcze lepsza!

{"register":{"columns":[]}}