Tymczasowe prawo jazdy kategorii B. Czy trzeba mieć 18 lat, by je uzyskać?
08.02.2024
Rok 2023 przyniósł ze sobą kilka cyfrowych rewolucji, jeśli chodzi o dokumenty. To nie tylko rok, w którym pojawił się mDowód, ale też m.in. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Dzięki niemu każdy kierujący ma możliwość wsiąść za kółko od razu po zdanym egzaminie. Czy jednak rzeczywiście każdy?
Tymczasowe prawo jazdy to elektroniczny dokument w aplikacji mObywatel 2.0, ważny przez 30 dni od dnia zdanego egzaminu. Po co zostało wprowadzone? Dzięki niemu świeżo upieczony kierowca może wrócić do domu, prowadząc auto, od razu po otrzymaniu pozytywnego wyniku, nie musi już czekać na fizyczny, plastikowy dokument.
Kiedy i tak trzeba czekać?
Wciąż jednak musi o niego wystąpić i powinien go otrzymać właśnie w ciągu wspomnianych 30 dni. To niejedyna reguła, o której należy pamiętać.
W przypadku popularnej kategorii B dokument nie pojawi się mObywatelu 2.0 nawet wtedy, gdy kierowca zdał egzamin, ale nie ma ukończonych 18 lat. Wtedy i tak musi czekać, aż osiągnie pełnoletność, aby prowadzić auto.
Dla pewności trzeba sprawdzić
W dodatku ów egzamin musi zdawać po raz pierwszy. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy nie zostanie wydane osobom, które chcą zdobyć prawko kolejny raz. Dlatego też trzeba pamiętać, by przed ruszeniem w drogę po zdanym egzaminie sprawdzić, czy w aplikacji jest już aktywne Tymczasowe prawo jazdy.