W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie II części 109. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy

15.12.2021

 

W dniach 25 listopada – 11 grudnia br. miała miejsce druga część 109. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy. Podobnie jak część pierwsza (w dniach 3-19 czerwca br.),  ze względu na pandemię COVID-19, odbywała się ona w formule wirtualnej. Uczestniczyło w niej około 4 900 delegatów reprezentujących rządy, organizacje pracowników i pracodawców oraz obserwatorów. Wśród nich było 157 ministrów i wiceministrów oraz przedstawicieli wysokiego szczebla reprezentujących pracowników i pracodawców ze 181 państw członkowskich MOP. Porządek obrad II części obejmował dyskusje ogólne na temat Nierówności a świat pracy oraz Umiejętności i uczenie się przez całe życie. Prace odbywały się w grupach roboczych i miały charakter ekspercki. W obradach brała udział polska delegacja trójstronna.

Obrady zdominowała sytuacja na świecie związana z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19. Wątek wychodzenia z kryzysu po pandemii  przewijał się we wszystkich dyskusjach.

Przyjęta strategia dotycząca nierówności i świata pracy ma pomóc państwom członkowskim MOP w przyspieszeniu działań mających na celu zmniejszenie nierówności w świecie pracy i zapobieganie im oraz zagwarantowanie, że nikt nie pozostanie w tyle. Wiąże się to z połączonymi i skoordynowanymi działaniami w siedmiu obszarach: 1. promowanie tworzenia miejsc pracy, 2. wspieranie równych szans, 3. zapewnienie odpowiedniej ochrony wszystkim pracownikom, 4. przyspieszenie przejścia do gospodarki formalnej, 5. zapewnienie równości płci i niedyskryminacji, promowanie równości, różnorodności i włączenia społecznego, 6. urzeczywistnienie powszechnej ochrony socjalnej oraz 7. promowanie handlu i rozwoju na rzecz sprawiedliwej globalizacji i wspólnego dobrobytu.

Delegaci zwrócili się do MOP o pilne zaangażowanie się w silniejszą wielostronną koordynację i współpracę w zakresie nierówności podczas wychodzenia z kryzysu COVID-19.

Konferencja przyjęła również rezolucję wzywającą MOP do opracowania spójnej, integracyjnej i uwzględniającej kwestie płci strategii i planu działania MOP na lata 2022-30 w zakresie umiejętności i uczenia się przez całe życie. Środki te powinny obejmować wzmocnienie pracy MOP w tym obszarze, w tym zwiększenie budowania potencjału, usług doradczych i pracy nad projektami, zwiększoną wymianę dobrych praktyk i wiedzy, promowanie odpowiednich międzynarodowych standardów pracy oraz rozszerzenie partnerstw i zaangażowania z innymi organizacjami, w tym instytucjami finansowymi. Więcej informacji na stronie:

https://www.ilo.org/ilc/ILCSessions/109/lang--en/index.htm

Podczas pierwszej części Konferencji przyjęto globalne wezwanie do działania, w którym przedstawiono środki mające na celu skoncentrowaną  na człowieku odbudowę po pandemii. Robocze tłumaczenie tego dokumentu jest dostępne w załączniku.

 

Materiały

Globalne wezwanie do działania na rzecz skoncentrowanej na człowieku odbudowy po kryzysie COVID-19
Globalne​_wezwanie​_do​_działania​_na​_rzecz​_skoncentrowanej​_na​_człowieku​_odbudowy​_po​_kryzysie​_COVID-19,​_która​_jest​_inkluzywna,​_.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}